Галерея заходів

6. 12.05.2024 День матері
Інформаційне повідомлення

День ма́тері (англ. Mother’s Day) — міжнародне та локальне свято на честь матері сім’ї, а також материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. Його відзначають у різні дні у багатьох частинах світу, найчастіше в березні чи травні. Свято доповнює подібні урочистості на честь членів сім’ї, такі як День батька, День братів і сестер та День бабусь і дідусів.перше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914 р. Після першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німецькій Державі, Чехословацькій республіці.
   З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана Материнська неділя[en] (англ. Mothering Sunday) — четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.

   Уперше ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з’явилася у пацифістському середовищі. У США ідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. «День матері», за версією Джулії Ворд, — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Ворд не знайшла широкої підтримки.
   У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам’ять про свою матір, Анну Марію Рівз-Джарвіс, відому громадську діячку, що боролася за розвиток сфери охорони здоров’я у США. Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам зі пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом.
   У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати й у Європі.

   Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн (зокрема: Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія, Україна й ін.)
   В Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня (цьогоріч це 12 травня 2022).
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Заспівай мені, мамо, колискову" та слайд-презентація "Всесвітній день матері"

5. 09.05.2024 День Європи в Україні

Інформаційне повідомлення

Спільно з державами Європейського Союзу Україна сьогодні відзначає День Європи. Президент України Володимир Зеленський учора підписав відповідний указ. “Зараз, як і 80 років тому, Україна б’ється проти тотального зла. Зараз, як і 80 років тому, Україна б’ється за майбутнє – і своє, і всієї Європи, усього вільного світу. Зараз, як і 80 років тому, ми спираємося на спільну силу вільних народів і знаємо, що разом із ними завжди будемо частиною вільної Європи, яка не підкориться злу. І разом з усією вільною Європою 9 травня в Україні будемо відзначати День Європи. Європи об’єднаної, в основі якої має бути й буде мир. Європи нашої, частиною якої Україна завжди була, є й буде. 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм”, – наголосив Президент України.
   Україна платить високу ціну за своє повернення до Європи. Небесна сотня поклала своє життя за цінності, які закладені у підвалини об’єднаної Європи: права людини, людська гідність, демократія і верховенство права. Коли українці стали щитом на шляху загарбників і обламала зуби ординцям, які у імперському засліпленні почали марити вже не тільки Києвом і Львовом, але й Берліном і
Парижем, Європа почула й зрозуміла Україну. Ми відчули справжню підтримку і невдавану симпатію. Сьогодні Європейський Союз стоїть пліч-о-пліч з Україною у нашій боротьбі проти російської агресії, а членство України в ЄС вже нікому не здається фантастичним.  Синє європейське знамено з 12-ма зірками, що символізують повноту й досконалість майорить поруч з нашим синьо-жовтим стягом.
   Бібліотекою були оформлені книжкові виставки : "Ваші улюблені європейські поети та письменники" (До Дня Європи в Україні) та виставка-вікторина "Європа - наш спільний дім" до виставки-віктрини бібліотекою підготована слайд-презентація "Україна - це Європа"

        

 4.08.05.2024 День  пам"яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 р.р.

Бібліотекою до цього дня підготовано виховну годину "Не загасити пам"яті вогонь" (онлайн) та можете переглянути слайд-презентацію "День пам"яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні" 

Та оформлено книжкову виставку "Йде травень крізь хвилини, дні, роки, несе нащадуам спогади свої"


3. 06.05.2024 Поливанй понеділок

Інформаційне  повдомлення

Традиції Поливаного понеділка прийшли до нас ще від часів Київської Русі. Раніше цю подію люди святкувати три дні підряд, протягом яких обливалися водою. Звідси й пішла назва свята.
     В давні часи люди вірили, що вода в понеділок після Великодня має лікувальні властивості. Існувало повір'я, що вона приносить щастя, очищає душу й тіло. Таким чином, обливаючись водою, люди очищувалися, позбувалися своїх гріхів.
   Для українців Поливаний понеділок – важливе свято. Але схожі традиції також можна знайти в Чехії, Угорщині, Польщі, Словаччині.
Що можна і не можна робити в Поливаний понеділок
   
Традиції Поливаного понеділка були відомі ще за язичницьких часів. Наші пращури в давнину обливали одне одного холодною водою, вважаючи, що вона відлякує різні хвороби та нечисту силу. Також це робили для того, щоб не було посухи. Тобто обливання
водою, на думку предків, мало викликати дощі, які так потрібні навесні.
   Після приходу на землі Київської Русі християнства деякі язичницькі традиції переплелися з новим віруванням. Також існувала думка, якщо хлопець обіллє цього дня незаміжню дівчину водою, то ніби зробить їй "пропозицію руки й серця". Часто так виказували симпатію, зізнавалися в почуттях.
     Поливаного понеділка існують і певні заборони. Так, наприклад, забороняється сумувати, думати про погане. Також з гулянь цього дня не можна повертатися сухим. Всі хатні справи краще відкласти на потім. Також заборонено сваритися і лихословити, вживати алкогольні напої чи сидіти вдома на самоті.



 2. 05.05.2024 - Великдень

Інформаційне повідомлення

Великдень є символом вічного життя і перемоги над смертю, а також очищенням від гріхів, тому традиційно відзначається всім християнським світом

Християни східного обряду відзначають у неділю, 5 травня, головне релігійне свято року – Великдень. У цей день християни святкують Воскресіння Ісуса Христа, що сталося на третій день після його смерті, при чому день смерті вважається першим днем.

Великдень вважається найважливішим християнським святом, яке виказує радість з приводу перемоги Божого Сина над Смертю та вічним Забуттям. У Воскресінні бачать підтвердження життя після смерті, що і є головним змістом святкування.

В Україні святкувати Світле Воскресіння Христового почали наприкінці першого тисячоліття, з приходом християнства. Християни щорічно святкують воскресіння Ісуса Христа під час найбільшого свята християнського літургійного року – Великодня

В бібліотеці до Великодніх днів було оформлено книжкову виставу "Великодній  вернісаж"(Із серіїї "Річне коло свят") та інсталяцію "Великодній тиждень"

  



1. 1 травня 2024 День міжнародної солідарності трудящих
Інформаційне повідомлення

День міжнародної солідарності трудящих відзначається у світі уже понад 120 років. Першого травня 1886 року в Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго та інших містах США робітники оголосили страйк проти 10-15-годинного робочого дня й поставили вимогу до власників фабрик зробити робочий день 8-годинним. Зупинилися всі підприємства, люди цілими сім’ями вийшли на вулиці. Страйк очолили члени Міжнародної робітничої асоціації. 3 травня, щоб зірвати страйк, господар заводу, біля якого зібралися протестуючі, найняв штрейкбрехерів, які влаштували сутичку із страйкарями. Прибула поліція, відкрила стрілянину, в результаті шість робітників було убито, а 50 поранено. На наступний день на площі Хеймаркет у Чикаго відбувся мітинг протесту проти поліцейської розправи. П'ятьох організаторів першотравневої демонстрації і страйку в Чикаго було засуджено до страти, але це не зупинило робітників, і вони продовжили свою боротьбу за скорочення робочого дня. У подальшому першотравневі демонстрації неодноразово закінчувалися зіткненнями з владою.
        У липні 1889 року Конгрес II Інтернаціоналу в Парижі (попередник Соцінтерну) на честь загиблих в Чикаго ухвалив щороку відзначати 1 травня масовими демонстраціями з висуненням соціальних вимог. Вперше це свято було відзначено 1890 року в Австро-Угорській і Російській імперіях (у Варшаві), Німеччині, Данії, Бельгії, Швеції, інших країнах. На українських землях, що входили тоді до складу Австро-Угорської імперії, 1 Травня було вперше масово відсвятковано у Львові 1890 р. Після того як у 1905 р. під першотравневі прапори зібралося близько 10 тисяч людей, демонстрації почали проводитися регулярно
У 1992 році Міжнародний день солідарності трудящих був перейменований у свято Весни і Праці. В Україні, яка стала незалежною на той момент, свято зберегло свою колишню назву, 1 і 2 травня згідно з Кодексом законів про працю – вихідні дні. У світі 1 Травня як і раніше відзначається як пролетарське свято солідарності.
   1 травня - це чудове свято, і як би його не називали - Днем солідарності трудящих, чи святом весни і праці, для багатьох воно традиційно символізує відродження і прихід весни. В цей день особливо відчувається великий емоційний заряд, який несе в собі це свято, пов'язаний з відчуттям весняного пробудження природи, урочистої згуртованості всього народу.

Травень 2024

Календар знаменних дат
  1 травня - День міжнародної солідарності трудящих
 5 травня – Воскресіння Господнє.
 6 травня – День піхоти Збройних Сил України.
 8 травня – День Пам`яті та Перемоги над нацизмом у ІІ Світовій війні.
 12 травня – День Матері (друга неділя травня).
 13 травня – 175 років з дня народження Панаса Мирного – українського     прозаїка, драматурга.
 15 травня – День сім’ї.
 16 травня – День української вишиванки. ( третій четвер травня)
 18 травня – День Європи в Україні.( третя субота травня)
 23 травня – Свято Героїв.
День морської піхоти України.
 24 травня – День слов’янської писемності і культури.
 27 травня – 95 років з дня народження Романа Іваничука – українського прозаїка.

 

Травень 2024

11. 28.04.2024 Вербна неділя

В бібліотеці оформмлено інсталяцію та книжкову виставку "Не я б"ю, верба б"є."

10. 26.04.2024 Міжнародний день пам"яті Чорнобиля (38 річниця від дня катастрофи) 
Інформаційне повідомлення

Чорнобиль… Тепер це слово знає увесь світ. Це – мука і трагедія, це – подвиг і безсилля, це наш нестерпний біль. Чотири літери ЧАЕС – стали символом трагедії, що торкнулася мільйонів.Аварія жорстоко нагадала про те,що люди ще не освоїли ту потужну енергію, яку самі викликали до життя.
  Сьогодні вже 38 раз звучить чорнобильський дзвін памяті, як попередження, як заклик до того, щоб таке планетарне горе більше ніколи не повторилося,і щоб завжди жили в наших серцях ті, хто захистив Україну і увесь світ тієї квітневої ночі. 

В бібліотеці коледжу було оформлено книжкову виставку "Гірчить Чорнобиль крізь роки" та інсталяцію "Атомна весна України"З представлених на виставках матеріалів читачі можуть  дізнатися про техногенну катастрофу та героїчні дії пожежників – ліквідаторів, працівників станції, військових, лікарів у боротьбі з «мирним атомом», які ціною свого життя захищали нас від наслідків катастрофи.
Також бібліотекою були підібрані матеріали для години спілкування "Німа печаль на устах України - Чорнобиль 

А також слайд  презентація "38 річниця аварії на ЧАЕС"

Наталія Калита 
Заплакане небо

(Річниця аварії на ЧАЕС)

Заплакали небо і стривожені зорі,
Сумно зітхає сивий Дніпро,
Плаче Вкраїна, тамуючи горе,
Атомній люди розверзли нутро.

Враз спалахнула Чорнобильська зірка,
Горе несучи, розпач і сум,
Верби над Прип’яттю плакали гірко,
Стискається серце від зболених дум.

Палає пекельно четвертий реактор,
Невидима смерть на квітучій землі,

Ніби якийсь спрацював детонатор,
Отруює стронцій в ранковій імлі.

Сторожко ліс вигляда небезпеку,
Трішечки зовсім часу залишилось,
У рідне гніздо не вернутись лелекам,
Ніби всі сили життєві скінчились.

Стронцій містом блука, мов примара,
Немає в ньому ні людей, ні машин,
Тільки нависла важка, чорна хмара,
Атом пекельний лиш пустку лишив…

   Заплакало небо, заплакали зорі,
   Гірко зітхає сивий Дніпро…

9. 24.04.2024 Міжнародний день  солідарності молоді
Інформаційне повідомлення


Міжнародний день солідарності молоді відзначається щорічно з 1957 року за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді. Цей день покликаний привернути увагу суспільства  до проблем молоді.
   Метою Дня солідарності молоді є привернення суспільної уваги до труднощів молодого покоління, залучення молоді до об’єднання задля створення кращого світу, розвиток ідеї миру, відстоювання власних прав для щасливого життя й покращення нашої планети.
   Сьогодні молоді люди, безумовно, набагато сміливіші попередників у відстоюванні своїх прав і поглядів. Вони мають більше можливостей та можуть втілити в життя сотні нових ідей щодня.   Чи легко бути молодим сьогодні – це залежить від згуртованості та солідарності молоді у вирішенні своїх проблем. 
   Сучасні молоді люди у всьому світі повинні знати про свої права, уміти їх відстояти і захистити, вести здоровий спосіб життя, отримувати якісне навчання та освіту, щоб побудувати кар'єру та успішне життя.
   День солідарності молоді може стати ще одним приводом для того, щоб привернути увагу державної влади, суспільства та засобів масової інформації до найгостріших проблем молоді і допомогти поліпшити їхнє становище.

   Майже 90% всіх молодих людей живуть в світі, що розвивається. На нашій планеті зараз проживає близько 1,8 мільярда людей у віці від 10 до 24 років, в деяких країнах більше 50% населення - люди, яким ще не виповнилося 18 років. На підлітків і молодь у віці від 10 до 24 років в США і Китаї припадає 20% населення.
   Сьогодні молоді люди, безумовно, набагато сміливіше попередників у відстоюванні своїх прав і поглядів.
Міжнародний день солідарності молоді відзначається щорічно з 1957 року за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді.
   Цей пам’ятний день служить ще одним приводом, аби привернути увагу державних органів, суспільства та засобів масової інформації до проблем молоді.
   Об’єднання зусиль молодіжних, громадських організацій, широких верств населення, людей небайдужих, що душею вболівають за майбутнє своїх дітей і онуків, дозволить підсилити контроль суспільства за дотриманням прав молоді, підвищенням організованості і творчої активності молоді в реалізації економічних, соціальних, науково-технічних і етичних проблем суспільства, зміцнення спадкоємності поколінь, законності і правопорядку.Чи легко бути молодим - це залежить від ступеня згуртованості молоді у вирішенні своїх проблем

  22.04.24 Всесвітній день книги і авторського права
Інформаційне повідомлення

«Хто полюбить книгу,

той далеко піде у своєму розвитку.

Книга рятує душу від здерев’яніння.»

Т.Г. Шевченко

 

23 квітня Всесвітній день книги та авторського права.

У квітні 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права, який щорічно відзначається з 1996 року. 

Чудова традиція святкування Дня книги народилась у Каталонії, де 23 квітня, у День Святого Георга, традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку. Цього дня також було прийнято дарувати книги близьким. Однак серйознішою причиною для вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли 23 квітня. Наприклад, М. Сервантес, В. Шекспір, Л. Вега, М. Дрюон, В. Набоков. 

У Всесвітній день книги і авторського права, який святкують у 190 країнах світу, вся спільнота  – і ті, хто читає, і ті, хто пише, видає та продає книжкову продукцію, – складають програми заходів, які свідчать про їхню любов до книги. Відбуваються зустрічі з авторами, читання уривків із улюблених книг, різноманітні конкурси, акції на захист друкованого слова, фестивальні читання, розпродаж книг тощо. Деякі країни з нагоди цієї дати видають одне з найпопулярніших видань і безоплатно роздають його відвідувачам книжкових магазинів.

Читайте! Читайте! Читайте!
Читайте не поспішаючи, щоб не втратити
жодної краплі змісту книги.
Читайте! Нехай не буде жодного дня,
коли б ви не прочитали хоча б однієї
сторінки з нової книги!

К. Паустовський

У квітні 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права, який щорічно відзначається з 1996 року. Це данина поваги до книг та авторів. Головна мета свята – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси і творчих досягнень людини. Адже книги – це вікно у світ культурного розмаїття, це міст, що з'єднує різні цивілізації у часі й просторі.

ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Причиною вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли 23 квітня. Наприклад, М. Сервантес, В. Шекспір, Л. Вега, М. Дрюон, М. Валеджо, В. Набоков… Сьогодні Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу.

Символічно день 23 квітня також був обраний завдяки традиції святкування Дня книги у Каталонії, де у День Святого Георга дарували троянду за кожну куплену книжку. Цього дня також прийнято було дарувати книгу близьким людям, тим, кого любиш.

Цього дня проводяться зустрічі з авторами, читання уривків із улюблених книг, різноманітні конкурси, акції на захист книги, фестивалі читання, розпродаж книг тощо. Деякі країни з нагоди цієї дати видають одне з найпопулярніших видань і роздають його безкоштовно.

В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного протягом 48 годин.
   Кожного року за ініціативою ЮНЕСКО обирається Всесвітня столиця книги. Такими вже були Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван. В 2013р. таїландська столиця Бангкок названа «очільником» світової книгоіндустрії тобто упродовж року вона вважатиметься Всесвітньою столицею книги. Вибір книжкових столиць – частина зусиль ЮНЕСКО з популяризації книг і читання.
   Книга на сучасному етапі розвитку цивілізації залишається одним із найефективніших інструментів передачі інформації з усіх сфер людської діяльності. Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.
   Щиро вітаємо всіх шанувальників книги, усіх тих, хто шанує й розвиває друковане слово, із Всесвітнім днем книги і авторського права!
   Бажаємо нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! Нехай придбана у цей день нова книжка стане її власнику справжнім другом і порадником на довгі літа.

Вислови про книгу

Книги – морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.

Іван Франко

Крапля довбає камінь не силою, а частим падінням, так людина стає вченою не силою, а частим читанням. Овідій

Навчайтесь і читайте. Читайте книжки серйозні. Життя зробить усе інше. Ф. Достоєвський

Завдання книги - полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його. Корчак Я.

Книга - це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. Рильський М.

Щоб підготувати людину духовно до самостійного життя, треба ввести її у світ книг. Сухомлинський В. О.

Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев’яніння. Шевченко Т. Г.

Читання - це створення власних думок за допомогою думок інших людей. М.О. Рубакін

Вчасно прочитана книга - величезна удача. Вона здатна змінити життя, як не змінить її кращий друг або наставник. П.А. Павленко

Найкорисніші ті книги, які змушують читача доповнювати. А. Вольтер

Коли людина припиняє читати, вона перестає мислити. Дідро

 



7. 22.04.24 Всесвітній день Матері Землі
Інформаційне повідомлення

У 2010 році в наших календарях на міжнародному рівні з’явився знаковий День - Всесвітній день Матері-Землі, який відзначається 22-го квітня. У резолюції Генеральної Асамблеї ООН № A/RES/63/278, яка була затверджена з цього приводу в 2009-му році відзначалося, що термін «Матінка-Земля» досить поширений в різних культурах і загальноприйнятий у більшості країн світу, він відображає чіткий взаємозв’язок між нами і нашою планетою. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року.

В цей день у різних куточках світу проводять різноманітні акції, що покликані спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого навколишнього середовища на планеті Земля. Кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, відмовитись від користуванням автотранспортом, побутовими електроприладами та інше.

Саме такі справи, саме такі дрібниці допомагають нам врятувати природу Землі, зберегти добробут нашого великого спільного Дому.

Розуміючи унікальність і неповторність планети Земля українці в усі часи шанобливо ставилися до своєї годувальниці, називали її Святою. Українські прислів’я говорять:

Земля – наша мати: всіх годує

Земля багата – народ багатий

Земля – тарілка: що покладеш – те й візьмеш

Хто землі дає, тому Земля втроє віддає.

У День Матері-Землі ми закликаємо усіх підтримати загальнолюдські позитивні зусилля, які спрямовані на вирішення назрілих екологічних проблем.

Матінка-Земля. Це вираження ми не рідко чуємо в нашому повсякденному житті і використовуємо його в нашому спілкуванні. Що воно означає і що ми в нього вкладаємо, – буквально зображено в самому формулюванні і формі подібної фрази.

Земля – наша годувальниця, наш спільний дім, в якому створені Богом для нас абсолютно унікальні умови, що дозволяють нам не тільки виживати, але й насолоджуватися життям у всій її красі і різноманітності. Вона віддає нам себе цілком. Беззаперечно дарує свою любов. Не зважаючи навіть деколи на абсолютно блюзнірське ставлення з нашого боку. Як любляча мати живить, одягає і виховує своїх нетямущих дітей. Чим ми їй віддячуємо?

Вже здавна в різних країнах світу це питання набуло нагальну актуальність. Людство нарешті, звернувши увагу на свою позицію і роль в екосистемах нашої Землі, задумалося. Невже ми почали переростати чисто споживчий період свого власного розвитку? Надія є. З’явилися і прагнення.

Так, офіційно, починаючи з 2010-го року в наших календарях на міжнародному рівні з’явився знаковий День – Всесвітній день Матері-Землі, який відзначається 22-го квітня.

Здоров’я і екологія нашої планети безпосередньо залежить від наявності на ній цих прекрасних творінь Божих. Не дивно, що в національних календарях багатьох країн світу присутні подібні свята. Приміром, добрі традиції лісопосадок були притаманні нам на просторах нашої рідної землі ще з дореволюційних часів.

У новій незалежній Україні, починаючи з 1998-го року в третю суботу квітня відзначається національне свято «День довкілля», яке з’явилося саме завдяки систематичному проведенню в цей день акції «Дерево – Життя».

У День Матері-Землі приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і закликаємо всіх підтримати загальнолюдські позитивні зусилля, які спрямовані на вирішення назрілих екологічних проблем. Що людина посіє – те й пожне. Не будемо про це забувати!

 

6. 20.04.24 День навколишнього середовища .День довкіля
Інформаційне повідомлення

В Україні у третю суботу квітня відзначається День навколишнього середовища його започаткували у 1998 році згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98, після Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії еколонічного руху.
   Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) - Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом.
   Зазвичай в цей день громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань... наразі ворог позбавив нас можливості проводити природоорієнтовані заходи так активно як це робили та планували раніше, але перемога з кожним днем стає ближчою і ми впевнено продовжуємо боротьбу за вільне та здорове майбутнє нашої Батьківщини.


Охорона довкілля - система заходів щодо раціонального використання природних ресурсів, збереження особливо цінних та унікальних природних комплексів і забезпечення екологічної безпеки.

Кожен може зробити свій внесок в збереженні природи та покращенні екологічної ситуації на нашій планеті.

Перші кроки досить прості:

🌿відмовляйтеся від поліетиленових пакетів, адже це екологічно та економно - окупантів сортуємо в біорозкладні пакети;

🌿відмовляйтеся від одноразових пляшок та посуду - бандерівське смузі краще готувати в скляних пляшках;

🌿будьте енергоефективними у побуті - не видавайте ворогу позиції світловими чи шумовими ефектами працюючої техніки;

🌿обирайте найбільш екологічній транспорт - здаємо нашим захисникам захоплені у ворога танки/бтри/літаки, щоб не псували нам екологію;



🌿економте воду - оберігайте рідні водойми (хто зна який ще крейсер потрібно буде відправити в королівство Нептуна);       

🌿купуйте менше, аналізуючи свої потреби, та не викидайте - використовуйте продукти раціонально і, за можливості, допомагайте тим хто наразі знаходиться у скрутному становищі;

🌿сортуйте сміття і віддавайте на переробку - усіх загарбників по пакетах (біорозкладних!) і відправляємо на... переробку туди, звідки вони прийшли.

Захистимо свою планету разом!

 5. 18.04.24  День пам"яток історії та культури

Інформаційне повідомлення
День пам’яток історії та культури


8 квітня - у світі відзначають Міжнародний день пам'яток і визначних місць, а в Україні - День пам’яток історії та культури.
  
Цей День встановлений в 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО та відзначається з 18 квітня 1984 року
В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури» і встановлено відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99, його відзначають щорічно 18 квітня.

   Українські пам'ятки, що входять до Світової спадщини ЮНЕСКО.
1️. Собор Святої Софії та Києво-Печерська лавра.
2️. Ансамбль історичного центру міста Львів.
3️. Транскордонний об'єкт науково-культурної спадщини «Дуга Струве».
4️. Резиденція Резиденція митрополитів Буковини та Далмації.
5️. Дерев’яні церкви карпатського регіону в Польщі та Україні.
6️. Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи.
7️. Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора.
     З  2023 року під захистом ЮНЕСКО перебувають вулиці, будівлі та інші об'єкти м. Одеси, які мають ознаки мультикультуралізму: це ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя, а також морський торговий порт.
     За даними офіційного сайту ЮНЕСКО, від початку повномасштабного вторгнення росії та внаслідок воєнних дій в Україні, зафіксовано більше  пошкодили 236 об’єктів, що мають історичне, релігійне, мистецьке значення.

     - Київська область – 35 об’єктів, серед них: бюст Тараса Шевченка у Бородянці, Центральна міська бібліотека Ірпеня, Макарівська публічна бібліотека.
   Повний перелік за посиланням: https://www.unesco.org/en/articles/damaged-cultural-sites-ukraine-verified-unesco
   Дізнатись про всі зруйновані пам'ятки можна з інтерактивної «Мапи культурних втрат»: https://bit.ly/37s8Pzp
   Завдяки флагманському проекту МКІП – Велика реставрація – в Україні вперше за часів незалежності комплексно підійшли до порятунку культурних пам'яток.
   За даними Київського обласного центру охорони і наукових досліджень пам'яток культурної спадщини,  на території області розташовано:
   2067 пам’яток археології (25 національного значення);
   1571 пам’ятка історії (6 національного значення);
      53 пам’ятки архітектури та містобудування (9 національного значення);
    165 пам’яток монументального мистецтва;
    15 пам’яток садово-паркового мистецтва (10 національного значення);
    90 пам’яток науки та техніки.
     Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні пам'ятники та різні історичні визначні пам'ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися до минулого, цілком залежить від нас. Вивчайте, пишайтесь та бережіть свою історію! Подорожуючи по своїй землі, ми відкриємо для себе багато нового і цікавого!


4. 17.04.24 Міжнародний день визволення в"язнів з фашистських концтаборів
Інформаційне повідомлення

В цей день весь світ віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в фашистських концтаборах.

Цю дату згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН було встановлено в пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів найбільшого концентраційного табору – Бухенвальд. Саме 11 квітня 1945 року останній в’язень вийшов з його воріт із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”.

Після цього хвиля звільнень досягла інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека тощо. І відтоді, ця пам’ятна дата болить незагойною раною в серцях народів світу.

Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень.

Під час Другої світової війни в таборах перебувало 18 мільйонів чоловік, з них більше 11 мільйонів були знищені.

На території Німеччини діяло близько 14 тисяч таборів, на території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених, три з яких були розташовані в Києві. Це концтабори «Сирецький», «Бабин Яр» та «Дарницький».

Міжнародний день визволення в’язнів фашистських таборів — це день, коли ми вшановуємо подвиг борців антифашистського опору, висловлюємо повагу старшому поколінню, на долю якого випали неймовірні муки і страждання.

Уклонімося мужності та світлій пам’яті людей, чиї життя несправедливо обірвалися за колючим дротом концтабору. Наш праведний обов’язок – пам’ятати про борців антифашистського опору задля збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, загиблих у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування.


 3. 12.04.24 Всесвітній день авіації і космонавтики («День працівників ракетно-космічної галузі України»)

Інформаційне повідомлення

У цей день, 12 квітня, в 1961 році громадянин СРСР майор Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він зробив один виток навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин.
Розвиток пілотованих польотів проходив поетапно з урахуванням досягнутих науково-технічних результатів і появи нових наукових, господарських і технічних завдань. Від перших пілотованих кораблів і орбітальних станцій до багатоцільових космічних пілотованих орбітальних комплексів - такий шлях, пройдений радянською пілотованої космонавтикою.
   Яскраві успіхи космонавтики - закономірний результат самовідданої праці багатьох тисяч людей, десятків трудових олективів, які роблять все від них залежне в ім’я прогресу космічної галузі.
За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАЇ) 12 квітня відзначається як «Всесвітній день авіації та космонавтики».
В Україні цей День має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України» і закріплений Указом Президента України від 13 березня 1997 року № 230/97, його святкування відповідно проводиться щорічно 12 квітня.
Пізніше, 7-го квітня 2011-го року, на рівні Генеральної Асамблеї ООН, була прийнята відповідна резолюція № 65/271, в якій 12-е квітня проголошено Міжнародним днем польоту людини в космос.
   Враховуючи ризики, фізичні та інтелектуальні навантаження, гіганську працю і безпрецедентну самовідданість всіх, хто створював для нашого людства цю сміливу можливість, хотілося б побажати в цей День всім нам спокою і впевненості. Досягнувши космосу ми лише зробили ще один крок, а скільки їх буде ще?
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Через терни до зірок". Ця виставка і слайд-презентації "Всесвітній день космонавтики" та "Шлях до зірок" допоможуть відповісти на питання вікторини "Зірки кличуть"
Вікторина "Зірки кличуть
1. Скільки планет входить в Сонячну систему?
   2. Яку планету іноді називають "Червоною планетою"
   3. Яка планета найвіддаленіша від сонця?
  4. Яка планета Сонячної системи найбільша?
Інші питання вікторини визнайдете на книжковій виставці

2. 01.04.2024 День сміху

Що ж це за свято таке? Яка його історія?

1 квітня - цей День не внесений ні в які календарі знаменних дат і всенародних свят, але його цілком можна віднести до міжнародних, оскільки він з однаковим успіхом відзначається і в Україні , і в Німеччині, і в Англії, і у Франції, і в Скандинавії , і навіть на Сході.
   Кожна людина любить поприколюватися над ким-небудь, пожартувати або розіграти, але один день в році цим займаються абсолютно всі, від дитини до дорослого, від студента до ділової людини. Але ось чому цей день припадає саме на перше квітня, точно сказати ніхто не може.
   На цей рахунок існує кілька версій, одні приписують зародження цього свята Стародавньому Риму, де в середині лютого (а зовсім не на початку квітня) святкувалося свято Дурних. Апулей вважав, що в древньому Римі першоквітневий обман був пов'язаний зі святом на честь божества Сміху.
   Інші стверджують, що це свято зародилося ще в стародавній Індії, де 31 березня відзначали свято жартів. Також є припущення, що 1-го ж квітня в стародавньому світі жартували тільки ірландці, та й то в честь Нового року. Ісландські саги свідчать, що звичай обманювати 1 квітня, був введений богами на згадку про Скадею, дочку Тіасса.
   Ще за однією версією, звичай жартувати 1 квітня, пов'язаний з перенесенням нового року. До другої половини XVI століття, європейський новий рік починався в кінці березня. До цієї події готувалися, ходили один до одного в гості,дарували подарунки. Сама зустріч Нового року відбувалася 1 квітня. Пізніше, за указом французького короля, початок року офіційно стали відзначати 1 січня, але багато підданих продовжували святкувати 1 квітня. Щоб зжити старі традиції, їх стали називати "першоквітневими дурнями", стало модним їх розігрувати і висміювати.
   Є й версія, за якою цим святом ми зобов'язані неополітанському королю Монтерею, якому на честь свята з нагоди припинення землетрусу піднесли рибу. Через рік цар зажадав точно таку ж. Такої ж знайшли, але кухар приготував іншу, дуже схожу. І хоча король розпізнав підміну, він не розгнівався, а навіть розвеселився. З тих пір і увійшли в звичай першоквітневі розіграші.


В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Майстри українського гумору "

1.01.04.2024  210 років від дня народження Миколи Васильовича Гоголя (1809-1852), прозаїка, драматурга, критика.

Інформаційне повідомлення

Микола Васильович Гоголь – прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист, визнаний одним із класиків літератури. Микола Гоголь народився в селі Сорочинці Полтавської губернії в небагатій поміщицькій сім’ї 1 квітня в 1809 році. Свою освіту Гоголь почав в 1821 році в Ніжинській гімназії вищих наук. У 1828 році Гоголь переїхав до Петербурга, там він служив чиновником. Там він був трохи розчарований, оскільки коштів на існування не вистачало, в актори його не приймали, літературна діяльність не вдавалася. Під псевдонімом В. Алов в 1829 році він написав романтичний твір «Ганц Кюхельгартен». Після різкої критики на адресу книги, він сам же знищив її тираж.

Перша повість Гоголя «Басаврюк» з’явилася в 1830 році в журналі «Вітчизняні записки». Поступово він став зав’язувати знайомства з літературним гуртком Петербурга. Він спілкувався з О. Сомовим, бароном Дельвіг, П. Плетньовим, Пушкіним і Жуковським. Поступово з’являлися у пресі нові роботи Гоголя. Серед них, «Вечір напередодні Івана Купала», «Сорочинська ярмарка», «Майська ніч». В альманасі «Північні квіти» була надрукована глава історичного роману «Гетьман». Однак його першим великим літературним успіхом стали «Вечори на хуторі біля Диканьки». В цих оповіданнях автор неймовірно яскраво зобразив український побут, з використанням веселощів і тонкого гумору. У 1833 році письменник вирішив присвятити себе викладацькій діяльності, і вже через рік був призначений помічником професора на кафедрі історії Петербурзького університету. В цей період він цілком зайнявся вивченням історії України, що потім лягло в основу задуму «Тараса Бульби» (1835).
   Усвідомлюючи всю силу театру, Гоголь зайнявся драматургією. Твір Гоголя «Ревізор» було написано в 1835 році, а в 1836 вперше поставлено. Через негативну реакцію публіки на постановку «Ревізор», письменник залишає країну. Незабаром після цього, письменник поїхав за кордон до Швейцарії, Парижу, де завершив свій твір «Мертві душі». У 1841 році, повернувшись до росії, за допомогою Болонського він домігся того, щоб в друк вийшов перший том «Мертвих душ». У другому томі відбилася духовна криза, що настигла письменника на той час. Незабаром душевний стан Гоголя погіршився.
4 березня 1852 року письменник помер, а більш ніж за тиждень до цього спалив другий том “Мертвих душ”.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Микола Васильович Гоголь - 210 років від дня народження " (Серія "Письменники ювіляри")

Квітень 2024 

Для зручності планування користуйтеся слайд презентацією "Календар знаменних дат. Квітень"

8.  31.03.24 Звільнення Бучі від російської окупації

Інформаційне повідомлення
Світ вшановує пам'ять жертв російської окупації на другу річницю звільнення Бучі Два роки тому, 31 березня, 2022 року, Збройні сили України звільнили місто Бучу, що поблизу Києва, від російських загарбників після понад місячної окупації.
   Колись Бучанський район приваблював українців своїм затишком, спокоєм, хвойними лісами та близькістю до столиці.
   Однак після російської окупації у лютому-березні 2022 року маленькі містечка Буча, Ірпінь та інші стали символами звірячих воєнних злочинів загарбників та незламності українського народу.
   Фотографії, зроблені після деокупації цього району рівно рік тому, розлетілись усім світом та шокували наслідками руйнувань, тілами жорстоко вбитих та катованих мирних людей.
   Найскладніше повірити в увесь цей жах було тим, хто безпосередньо жив там і знав колись заквітчані та сучасні міста, що перетворились на згарище. Їхні голоси тепер кричать на весь світ про те, що зробили з їхніми долями росіяни.

 

    

7. 20.03.24 Всесвітній День  Землі
Інформаційне повідомлення

20 березня – Всесвітній день Землі! Свято запроваджене з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.  Дату обрали не випадково: 20 березня - день весняного рівнодення, коли пробуджується природа і починається новий рівень її розвитку.
   Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х рр. для того, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Ця ідея так сильно його захопила, що коли він став секретарем штату Небраска, у 1872 р., він запропонував встановити спеціальний день, присвячений озелененню.
   У календарі міжнародних свят існує два Дні Землі - сьогоднішній відзначається в День весняного рівнодення, а другий - 22 квітня. Перший має миротворчу та гуманістичну спрямованість, другий - екологічну.
Мета цього дня - привернути увагу громадськості до нашого спільного дому - планети Земля, нагадати людям про необхідність дбайливого ставлення до природи і турботу один про одного. Це день є приводом зайвий раз замислитися про те, що нас оточує. В результаті своєї життєдіяльності людина завдає значної шк
Практичні поради на кожен день, як бути дружнім до довкілля:

1. Використовуйте енергозберігаючі лампи. Вони споживають у 3-5 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.
2. Вимикайте на ніч комп'ютер, телевізори. Комп'ютери та деякі інші прилади (телевізори, hi-fi системи) споживають енергію навіть у сплячому режимі, тому вимикайте прилади повністю, коли вони не використовуються (виймайте вилку з розетки).
3. Сортуйте сміття. Окремо зібрані відходи – це не сміття, це вторинна сировина.
4. Ходіть за покупками з еко-торбинами. Намагайтеся не брати пропоновані пластикові пакети в магазині, заведіть свою торбину з екологічних матеріалів і носіть її з собою.
5. Не використовуйте одноразове. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам.
6. Позбавтеся неекономічної техніки. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.
7. Приймайте душ замість ванни. Скоротіть час перебування в душі, зменшіть натиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.
8. Встановіть водолічильник. Встановивши квартирний водолічильник, ви заощадите на комунальних послугах і в той же час допоможете природі.
9. Правильно обирайте побутову хімію. Перед покупкою миючих засобів обов'язково зверніть увагу на їх склад, зазначений на упаковці, та уважно прочитайте інструкцію.
10. Здавайте макулатуру. Для виготовлення 60 кг паперу зрубують дерево. Коли ми бачимо величезні ділянки вирубок, нам шкода лісу, і в той же час ми викидаємо газети у відро для сміття.
11. Обирайте корисне для себе та природи. Обирайте екологічно безпечні продукти, вирощені без застосування добрив і пестицидів.
12. Даруйте непотрібні речі. Віддавайте їх іншим людям, таким чином ви даєте друге життя речам, які будуть приносити користь.
13. Частіше ходіть пішки. Піші прогулянки не завдають шкоди природі і приносять користь вашому здоров'ю.оди нашій планеті, що може призвести до її руйнування.

 

Більш детально про свято ви можете дізнатися, переглянувши слайд-презентацію
" День Землі"

6. 19.03.24 День народження української поетеси Ліни Костенко

Інформаційне поовідомлення


Сьогогодні, 19 березня, святкує свій День народження українська поетеса, письменниця та громадська діячка Ліна Костенко. Одній із найвідоміших українок сучасності виповнилося 94 роки.

Біографія Ліни Костенко

Ліна Костенко народилась 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві (неподалік від Києва) у родині вчителів. У 1936 році родина перебралась із Ржищева до Києва, де дівчинка закінчила середню школу.

У Ліни Костенко було тавро дочки «ворога народу». У 1936 році її батька засудили на десять років концтаборів. Після проголошення вироку Василь Костенко сказав суддям: «Вашим червоним прапором тільки биків лякати». Ця безстрашність та справжня людська гідність згодом передалися і його дочці.

Ліна Костенко навчалася в Київському педагогічному інституті, після закінчення середньої школи, а згодом – у Московському літературному інституті імені О. М. Горького, який закінчила в 1956 році.

Нетерпимість до несправедливості, відчуття власної гідності та непохитний характер спонукали Ліну Костенко стати активною учасницею руху шістдесятників, які боролися за збереження української мови, культури, спонукали відроджувати національну свідомість тощо.

Так, у 1965 році поетеса разом із кінорежисером Сергієм Параджановим, поетом Іваном Драчем, авіаконструктором Олегом Антоновим та іншими діячами надіслала до влади лист-протест проти арештів української інтелігенції та вимагала зробити публічними розгляди судових справ.


Костенко написала збірку віршів «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958), які викликали інтерес читача й критики, а книга «Мандрівки серця», що вийшла в 1961 р. засвідчила справжню творчу зрілість поетеси, поставила її ім’я серед визначних майстрів української поезії.

Костенко написала збірку «Зоряний інтеграл», яку заборонили цензурою. Однак письменницю не арештували. Досить тривалий час вірші поетеси практично не потрапляли до друку.

За книгу «Інкрустації» Костенко отримала премію Франчески Петрарки. 1998 року в Торонто Світовий конгрес українців нагородив письменницю медаллю Святого Володимира. Стала лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Теліги, професором Києво-Могилянської академії.

У 90-х роках Ліна Костенко перестала брати участь у громадському житті. Цікаві факти про Ліну Костенко

1.     У дитинстві Костенко мріяла стати льотчицею. А одного разу навіть спробувала зістрибнути з горища з саморобним парашутом, зробленим з каркаса від парасольки та простирадла.

2.     Говорячи про Ліну Костенко, поет Дмитро Павличко зізнався, що досі береже коробку сірників, яку придбав багато років тому, – він купив її для того, щоб при зустрічі прикурити поетесі цигарку.

3.     У 1967 році Ліна Костенко була номінована на Нобелівську премію з літератури разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем. Кандидатів від України висував історик Омелян Пріцак.

4.     Ходять чутки, що у молодої Костенко був таємний роман з поетом Василем Симоненком. Про це розповідав поет Микола Сом, який жив із Симоненком в одній кімнаті в гуртожитку: «Ліну Вася Симоненко дуже любив. У них таємна любов була, хоч Ліна старша від нього на 5 років. На неї не можна було дивитися без захвату: жіночна, з лукавинкою в очах – справжня красуня».

5.     Поетеса відмовилася від премії «Золотий письменник України».

6.     У 2015 році мала планета Сонячної системи № 290127 отримала назву Лінакостенко.

7.     Жінка була двічі заміжня: першим чоловіком поетеси став її однокурсник, польський письменник Єжи-Ян Пахльовський, а другим – керівник Київської кіностудії імені Довженка у 1960-х Василь Цвіркунов. Від першого шлюбу у поетеси є донька – українська письменниця і культурологиня Оксана Пахльовська, а від другого – син Василь, який працює програмістом.

8.     Поетеса любить подорожі. Свого часу вона разом із чоловіком Василем Цвіркуновим об’їздила всю Україну на їхньому «Запорожці».

9.     Коли ж у 2022-му розпочалося повномасштабне вторгнення, Костенко дала інтерв'ю телеканалу «Київ», у якому розповіла, що не припиняла працювати, навіть коли під Києвом точилися бої.

Найпопулярніші вірші Ліни Костенко

Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, –
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.

5. 14.03.24 День українського добровольця

Інформаційне повідомлення

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої Держави.
   Саме в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої Держави та її суверенітету.
   Саме завдяки добровольцям — їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму — вдалося зупинити російського агресора, мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Загалом у війні на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
   В історії України одним із перших прикладів добровольства можна вважати Запорозьку Січ — воєнізовану структуру сформовану з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну. Інший яскравий приклад – легіон «Українських Січових Стрільців», що теж формувався на добровольчих засадах. Під час Другої світової війни добровольці теж першими стали на захист Вітчизни.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Доброволець - це поклик серця" та слайд презентація "День українського добровольця

  4. 11.03 - 17.03. 24 - Масниця

  

  

В бібліотеці оформлено виставку-інсталяцію "Зустрінемо весну калачем іпідсмаженим млинцем"

                             

3. 9 березня - 210 річниця від дня народження Тараса Григоровича Шеченка

В біліотеці було оформлено книжкову виставку  "Земний уклін тобі, Тарасе" Також ви можете познайомитися з слайд-презентацією "Шевченко від А до Я" також до 210-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка, перегляньте презентацію  "210 років Тарасу Григоровичу Шевченко"


2. 8 березня 2024 Міжнародний день прав жінок і миру

Інформаційне повідомлення

8 березня у світі відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Першочерговою суттю цього дня є виокремлення права жінок і привернення уваги до важливих питань, як-то гендерна рівність, сексизм, насильство щодо жінок та репродуктивні права.

ІСТОРІЯ

Дню боротьби за права жінок передували рухи суфражисток, активісток і робітниць, які наприкінці ХІХ століття – на початку ХХ виборювали свої права у всьому світі.
8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці вийшли на страйк із вимогами рівної з чоловіками оплати праці, покращення умов праці та 10-годинного робочого дня.
   Через 51 рік, 8 березня 1908 року, тисячі жінок у Нью-Йорку вимагали виборчого права, протестували проти важких умов праці та праці дітей.
   Щорічні протести сприяли тому, що 1909 року в США встановлюють жіночий день (28 лютого 1909 року), покликаний щороку акцентувати увагу на правах жінок проводити марші та різні просвітницькі акції.
   Потім цю ініціативу підхопив загальносвітовий жіночий рух, а 1910 року в Копенгагені пролунала пропозиція встановити Міжнародний день боротьби за права жінок.
   До речі, деякі дослідники наголошують: попри поширені тези про те, що ініціювала відзначення Дня боротьби за права жінок діячка німецького та міжнародного робітничого руху Клара Цеткін (Соціал-демократична партія Німеччини), ця ідея насправді належала німецькій політикині та борчині за права жінок Луїзі Зіц.
   Перший Міжнародний жіночий день було проведено 19 березня 1911 року з вимогами для жінок права голосу і займати державні посади, права на працю та припинення дискримінації на роботі. Його відзначали Німецька імперія, Австро-Угорщина, Швейцарія, Данія.
   Із 1914 року Міжнародний жіночий день 8 березня відзначали Австро-Угорщина, Німеччина, Швейцарія, Данія, Нідерланди та Російська імперія.
   8 березня 1917 року (за григоріанським календарем) у столиці Російської імперії відбувається величезний протестний мітинг, у якому взяли участь жінки з різних куточків імперії, зокрема українки. Вони вимагали виборчих прав і рівноправ’я. А петроградські більшовики скористалися відзначенням Міжнародного жіночого дня для організації мітингів і зібрань проти війни, дорожнечі та важкого становища робітниць. Через чотири дні після цього мітингу імператор Микола ІІ зрікся престолу, і тимчасовий уряд надав жінкам право голосу.
   1921 року комуністична влада визнала 8 березня Міжнародним жіночим днем, таким чином підкресливши роль жінок у революції. Жінкам було надано доступ до освіти, можливість працювати та мати дохід.
   Однак після Голодомору та масових репресій, коли в срср виникли демографічні проблеми, акцент змінився: наголошення на важливості материнства, ускладнення права на розлучення, заборона абортів. Із 1966 року 8 березня стало святковим неробочим днем у срср. Вважають, що саме це рішення, яке сприяло перенесенню відзначення Міжнародного жіночого дня з публічного простору в коло сім’ї, призвело до того, що 8 березня перетворилося на свято весни, краси, шампанського та квітів.

   У 1977 році Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправʼя.
СЬОГОДЕННЯ
   Нині традиції відзначення Дня боротьби за права жінок у країнах світу різняться.Цей день вихідний в Алжирі, Бразилії, Китаї, Анголі, Замбії, Мадагаскарі, Камеруні та інших країнах. Натомість на Заході 8 березня не є вихідним днем, однак рухи та організації за права жінок планують на цю дату мітинги та марші. А, наприклад, у США березень є місяцем історії жінок. Кожного року президент виголошує з цієї нагоди промову, в якій згадує досягнення американок.
ПОГЛЯДИ
   Докторка політичних наук, директорка ГО «Гендерний центр Волинської області» Оксана Ярош наголосила: те, що так багато людей в Україні асоціюють 8 березня лише із більшовицьким періодом, означає, що радянська пропаганда була дуже ефективною.
   «У радянському союзі проголосили, що жінки вже рівні і мають усі права. Це велика брехня. Про права людини в тоталітарній державі не може йти мова. Міжнародний день жінок у союзі перетворився на день весни і краси, що не є сутністю цього дня.
    8 березня 1977 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка пропонувала країнам світу «відзначати Міжнародний день прав жінок і міжнародного миру». Саме таке трактування має сенс. Цей день пов’язаний з історією жіночого активізму у світі, з тисячними демонстраціями, зокрема в Нью-Йорку наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, де жінки вимагали скоротити робочий день, забезпечити рівні з чоловіками умови оплати праці, надати виборче право. Саме цей день був запропонований як Міжнародний жіночий день на Міжнародній конференції соціалісток у Копенгагені в 1910 році. У 1911 році він відзначався демонстраціями в Німеччині, Австрії, Данії, Швейцарії. І так далі у багатьох країнах світу.
   Ніякі права і свободи не даруються просто так. Вони виборюються. Право жінок на освіту, право голосувати і бути обраними, право на працю треба було вибороти. 8 березня – це про права жінок», – зазначила Оксана Ярош.
   Вона звернула увагу, що цей день – для того, щоб голосно заявляти про права, можливості та дискримінацію жінок.З кінця 2000-х років в Україні майже щороку 8 березня проходять Марші жінок. Щоразу обирають актуальну тему. Поступово вони стають масовими. У Луцьку теж був. Було важливо привернути увагу до теми насильства. І ця проблема досі гостра, як і багато інших. Якщо проблему не озвучувати, вона не вирішиться. Після перемоги України варто продовжити традицію публічних акцій на захист прав жінок», – переконана Оксана Ярош.
В бібліотеці до Міжнародного дня прав жінок і міжнародного миру було оформлено інсталяцію  "О жінко, мудросте, богиня, берегиня". А також дізнатися, що ж ми святкуємо 8 березня, і як цей день відзначають в світ, ви можете дізнатися,  переглянувшислайд-презентацію "Що ми святкуємо 8 березня"

1. 3 березня 2024 Всесвітній день письменника

Інформаційне повідомлення

Святом вшанування мистецтва літературного слова є Всесвітній день письменника, який щорічно відзначають практично в усіх країнах світу 3 березня. Повна назва цього свята World Day of the writer - Всесвітній день миру для письменника.
   Нелегка
 та багатогранна професія письменника з'явилася багато століть тому і заслуговує глибокої поваги, але своє свято майстри слова отримали лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. PEN International - правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, працюючих у різних жанрах літератури. ПЕН-клуб був заснований 1921 році.
   Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – драматурги. Ще абревіатура збігається зі словом pen – з англійської – ручка. Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Голсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні Міжнародний ПЕН-клуб складається зі 144 автономних національних ПЕН-центрів у 130 країнах, а членство відкрито для всіх професійних письменників, незалежно від національності, мови, раси чи віросповідання. ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.
   В Україну свято прийшло у 2012-му році завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. Засновниками Українського ПЕН-клубу були Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Микола Горбаль, Микола Вінграновський. Багато років його очолював Євген Сверстюк, потім – Мирослав Маринович, Микола Рябчук. У грудні 2018 року новим президентом Українського ПЕН-клубу став исьменник Андрій Курков.

3 березня - Всесвітній день письменника
Пам’ятка читачеві

Святом вшанування мистецтва літературного слова є Всесвітній день письменника, який щорічно відзначають практично в усіх країнах світу 3 березня. Повна назва цього свята World Day of the writer - Всесвітній день миру для письменника.

Нелегка та багатогранна професія письменника з'явилася багато століть тому і заслуговує глибокої поваги, але своє свято майстри слова отримали лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. PEN International - правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, працюючих у різних жанрах літератури. ПЕН-клуб був заснований 1921 році.
   Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – драматурги. Ще абревіатура збігається зі словом pen – з англійської – ручка. Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Голсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні Міжнародний ПЕН-клуб складається зі 144 автономних національних ПЕН-центрів у 130 країнах, а членство відкрито для всіх професійних письменників, незалежно від національності, мови, раси чи віросповідання. ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.
   В Україну свято прийшло у 2012-му році завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. Засновниками Українського ПЕН-клубу були Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Микола Горбаль, Микола Вінграновський. Багато років його очолював Євген Сверстюк, потім – Мирослав Маринович, Микола Рябчук. У грудні 2018 року новим президентом Українського ПЕН-клубу став исьменник Андрій Курков.

   В Україні існує добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів - Національна спілка письменників України (НСПУ). Вона має власне книжкове видавництво – «Український письменник» (раніше – «Радянський письменник»). У Будинку письменників працює одна з найкращих в Україні бібліотек з книжковим фондом у понад сто десять тисяч томів. Бібліотека виконує велику за обсягом інформаційну та бібліографічну роботу, постійно організовує книжкові ювілейні виставки сучасних письменників, популяризує нові надходження та висвітлює літературні події НСПУ.
   Міжнародний день письменника  можуть вважати своїм професійним днем також редактори, журналісти, історики та інші майстри слова.


      Для зручності планування  виховної роботи, перегляньте слайд-презентацію "Календар знаменних дат. Березень"

 Березень 2024

13. 26 лютого 2024 День супротиву окупації АР Крим та м. Севастополь

Інформаційне повідомлення
   
26 лютого 2014 року у Сімферополі відбувся організований Меджлісом кримськотатарського народу масовий мітинг під будинком кримського парламенту проти намірів окупантів відірвати Крим від України. Мітингувальники виступали проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму, де могло бути винесено питання про вихід Криму зі складу України. Проти них були задіяні сили «Беркуту», вже розформованого з найманців, звезених з усього Криму та з Росії. У результаті сутичок під стінами ВРК дві людини загинуло і кілька десятків отримали поранення, але позачерговий збір ВРК таки був скасований. Наступного ж дня озброєні російські спецпризначенці захопили будівлі Верховної Ради та Ради міністрів АРК. Почалася окупація Криму Російською Федерацією. Згодом проти кримських татар у так званій "справі 26 лютого" почалися жорстокі переслідування. Жертвами політичного судилища стали Ахтем Чийгоз, Мустафа Дегерменджі, Алі Асанов та інші активісти.
   Відтоді для України 26 лютого стало символом опору окупації, яка триває вже сім років та вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території у відстоюванні територіальної цілісності України.

Президент України В. Зеленський наголосив: "Незаконна окупація АР Крим стала першою спробою анексії території суверенної держави в Європі після Другої світової війни. Ці дії засуджені міжнародною спільнотою, а «російський статус Криму» не визнається світовим співтовариством. Повернення Криму Україні - не просто моя мета як президента або позиція як громадянина України, це не тільки наша загальна мрія, це запорука безпеки на планеті, це відновлення миру". Він також запевнив, що держава щодня працює з метою звільнення громадян України.

В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Крим - це Україна"та слайд-презентація "10 років окупаціїї"

12. 25 лютого 2024 - День українки (День української жінки) 

  • 25 лютого — День української жінки (дата народження Лесі Українки) . До цієї дати в бібліотеці було оформлено інсталяцію "Сучасна українка: яка вона?" Зараз багато жінок стали пліч-о-пліч з мужніми захисниками, захищаючи рідну землю від російського агресора. Перегляньте слайд- презентацію "У війни не жіноче обличчя"

11. 25 лютого 2024 -  День народження Лесі Українки

В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Обернуся в легенду

10. 24 лютого 2024 року - виповнюєься 10 річчя початку російської агресії проти України і 2-а річниця повномасштабного вторгнення.

Інформаційне повідомлення
Рівно 10 років тому, у лютому 2014 року, російська федерація розпочала війну проти України, окупувавши Автономну Республіку Крим і Севастополь, а також окремі райони Донецької та Луганської областей.
  
20 лютого 2014 року розпочалася сучасна російсько-українська війна. Тоді зафіксували перші перетини державного кордону України збройними силами рф через Керченську протоку. Саме Крим став першим об’єктом агресії росії проти України. У березні 2014 року ворог окупував АРК і Севастополь, а у квітні 2014 року розпочав вторгнення в Донецькій та Луганській областях.
   У той час Збройні сили України, підкріплені добровольцями, зупинили просування окупації та звільнили від загарбників частину захоплених територій. Відтак до 24 лютого 2022 року основні бойові дій точилися на сході нашої держави. Водночас по всій території країни відбувалося протистояння російській гібридній агресії та її впливу в різних сферах.
   Згодом, розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну, Кремль хотів остаточно знищити військовим шляхом нашу державу та її ідентичність. Цей напад завдав удару по міжнародному світопорядку, створеному після Другої світової війни, і підірвав стабільність не лише Європи, а і глобальної безпеки загалом.

   
Водночас велика війна об’єднала усю країну. Національна єдність стала основою успішного спротиву. А наступ військ рф вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави в лавах ЗСУ та інших сил оборони.
   2
4 лютого виповнюється два роки від початку злочинного повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку Москва розпочала проти України 10 років тому з окупації Криму у 2014 році. Своєю збройною агресією Росія розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі, підірвавши систему колективної світової безпеки, встановлену після Другої світової війни. Світ знову зіткнувся з режимом, який прагне силової ревізії кордонів і прямує до новітнього тоталітаризму. Цей режим назвали «рашизмом» для означення псевдоідеології, замішаної на поєднанні ідей фашизму й більшовизму, нацизму та євразійства, реваншизму і ксенофобії, що прикриваються «православ’ям» та «величчю російської культури». Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну остаточно зірвало маску з агресивного путінського режиму, що 9 років прикидався «миротворцем» та «третьою стороною» у війні на сході України, поширюючи на весь світ дезінформацію, брехню про «Донецьку та Луганську народні республіки», які насправді є підконтрольними Москві окупаційними режимами в Донецькій та Луганській областях України. Путін намагався переконати світ, буцімто в Україні триває «громадянська війна».
   
Не маючи спроможності перемогти на полі бою, російська держава-терорист вдається до варварських обстрілів українських міст та критичної інфраструктури. Більшість ракетних атак були націлені на цивільні об’єкти. Руйнуючи нашу енергетику, російські терористи прагнуть спричинити в Україні гуманітарну катастрофу та суспільний хаос, знищити економіку та позбавити міста життя. Повномасштабний напад пришвидшив консолідацію української нації. Національна єдність стала основою успішного спротиву. Наступ військ РФ вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави в лавах Збройних сил України, Національної гвардії України та масового волонтерського руху. Перемога України – запорука світової стабільності. Шляхом брутального, демонстративного порушення норм міжнародного права, РФ прагне демонтувати міжнародний порядок, заснований на правилах, зруйнувати єдність  демократичних країн та повернути світ в епоху імперій, сфер впливу та колоніальних воєн. Замість сили права Москва прагне нав’язати світові право сили. Реалізація цього російського сценарію неминуче призведе до хаосу, воєн, конфліктів та глобальної нестабільності у світі. 
Бібліотекою були підготовані Інформаційні матеріали до 10-ї річниці збройної агресії росії проти України 
До складу іннформаційних матеріалів входить:
-Початок війни. Окупація Криму військами РФ (20 лютого- початок квітня 2014)
-Повномасштабне вторгнення (24 лютого 2022 року)ті відсіч широкомасштабної агресії
-Епізодами битви за Київ стали: - бої за Ірпінь, Ворзель, Бучу, Гостомель
- Бої за Маріуполь
-Трагічна статистика російської агресії

Також бібліотекою була підготована віртуальна книжкова виставка "Вистояли - переможемо!"

2.Євгенія Подобна.  Дівчата зрізають коси/російсько-українська війна/Євгенія Подобна, тексти; Український інститут національної пам"яті.-К.: Люта справа, 2018.-346 с.
Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України  та добровольчих підрозділів у 2014 - 2018 роках як стрілки, кулеметниці, медики, мінометчиці, снайперки, тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, пр звільнення міст і сіл України від окупації, спогади про побратимів, місцевих жителів, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську. Розповідь доповнена фотографіями із зони бойових дій.
         Дана книжка розрахована на всіх, хто цікавиться історією українсько-росій-російської війни на Донбасі
3. Ірина Рева. Воїни Дніпра: ціності, мотивації, смисли. - К.6К.І.С., 2020.-358 с., іл.
Книга містить спогади дніпрян, учасників російсько-української війни на Донбасі, які служили у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2015 роках. Розповіді доповнені фотографіями героїв книги
Дана книжка розрахована на всіх, хто цікавиться історією українсько-росій-російської війни на Донбасі.
Видання Українського інституту національної пам"яті про російсько-українську війну
1. Люди "сірої зони": свідки анексії Криму

9.21 лютого 2024 року- Міжнародний день рідної мови

Інформаційне повідомлення

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. 
   Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакістан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної - бенгальської мови. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосили 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
   В Україні живе понад 130 національностей, носіїв 79 мов. Згідно зі ст.10 Конституції  державною мовою в Україні є українська. Мова - духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визнає свідомість, творить людину, культуру, історію . І саме мова є нашою зброєю та щитом сьогодні в боротьбі з агресором.
В бібліотеці оформлено книжкову виствку "Хай живе у серці Україна. Україна зоряної мови"

Також ви можете познайомитися з цікавинками про українську мову, переглянувши слайд-презентацію "Прислів"я про мову" та слайд-презентацію "Вислови про мову"
Наталія Калита
Українська мова
 Українська мова - веселкова, барвінкова,
В ній пісня соловейка вечорова.
Росами ранковими умита,
Чиста, зорепадна, соковита.!
Пізнала ти занепаді зневагу,
Але, як Фенікс, ти постала з праху!
Ти життєдайна мова мого роду,                           
Ти квітка в віночку мовних хороводів.
В піснях народних ти оспівана,
Весела, дотепна і усміхнена,
Ти зорями вечірніми осяяна,
І хвилями Дніпровими цілована.
Мов діамант слова твої іскряться,
Колоссям золотим у полі колосяться,
Звучиш ти в ніжній колисковій, 
Моя ти мово барвінкова!

8. 20 лютого 2024 День Героїв Небесної Сотні

   Герої Небесної Сотні

Небесна Сотня - це 107 учасників Революції Гідності та активістів Майдану, які були вбиті. Назва "Небесна Сотня" виникла на фоні структурних одиниць Самооборони Майдану – поділу на сотні. Цей термін вперше з'явився під час прощання із загиблими на київському майдані 21–22 лютого 2014 року, коли поетесами Людмилою Максимлюк і Тетяною Домашенко були написані вірші, у яких згадувалася "Небесна Сотня". Вже згодом це словосполучення використовували в різних ЗМІ та інтернет-ресурсах.
   Герої, які до останнього вдиху боролися за майбутнє держави були різні за віком, національністю, освітою, статтю, релігійними та політичними поглядами. Серед них були люди різних поколінь: від 82-річного Івана Наконечного до 17-річного Назара Войтовича. Всіх їх об’єднувало спільне бажання - жити у демократичній європейській країні, бути господарями на рідній землі.

   Щорічно 20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні відповідно до Указу Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні". Цей день став символом вшанування людей, які віддали свої життя за вільну та незалежну Україну. 
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Ми не зганьбили славних предків, нових Героїв дали небесам" .                                            

7. 19 лютого 2024 року - День Державного герба України


Інформаційне повідомлення
День Державного герба України - пам"ятна дата, що нагадує про встановлення державного символу. Державний герб України - це один із чотирьох державних символів поряд з Прапором, Гімном і Конституцією. Як державний символ - Державний герб України, тризуб був затверджений ПостановоюВерховної Ради України від 19 лютого 1992 року. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті - національний символ українців часів визвольних змагань ХХ сторіччя.
Проєкт герба, затвердженого Верховною Радою, був розроблений українськими геральдистами Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким. Постанова визначили Тризуб малим гербом України, вважаючи його головнимелементом великого герба.
   Український тризуб має тисячолітню історію, уособлює прагненння українського народу до волі, незалежності та процвітання, символізує для українців в усьому світі нерозривний зв"язок з Батьківщиною.   

6. 16.02.24 День єднання

Інформаційне повідомлення

6 лютого в Україні відзначається День єднання. Це державна ініціатива, яка була вперше проведена 16 лютого 2022 року згідно з Указом Президента України.

День єднання українського народу: історія свята

Заходи були встановлені та проведені з метою посилення консолідації українського суспільства та зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз.
   Ідея Дня єднання виникла на початку лютого 2022 року, коли з’явилася інформація про те, що саме 16 лютого росія може здійснити повномасштабне вторгнення в Україну. У цей день українців закликали підняти державні прапори на будинках і спорудах. Це свято є символом єдності та солідарності українського народу в обличчі зовнішніх викликів та загроз.
День єднання України: як святкувати
    Президент Зеленський вказав, що це свято має об'єднати українців навколо національної ідеї та висловити протистояння російській пропаганді, демонструючи, що ми — єдиний народ: «Українці мають різний рівень доходів, професію і віросповідання, але всі вони люблять свій дім і хочуть жити в мирі», — зауважив Президент.
   16 лютого в багатьох містах України відбулися заходи, присвячені Дню єднання. У столиці був розгорнутий вражаючий 200-метровий жовто-блакитний стяг, аналогічно гігантський прапор України з’явився і в Сєвєродонецьку.
   Але вже 24 лютого 2022 року розпочалася повномасштабна війна, коли російська федерація напала на Україну. В День єднання всі державні та житлові будівлі по всій країні можуть підняти український прапор. Українці вітають один одного зі святом та приєднуються до святкування різними способами. Наприклад, 16 лютого можна прийти на роботу або на навчання в українській вишиванці або прикріпити до одягу синьо-жовту стрічку.

В бібліотеці було оформлено відкриту книжкову поличку - інсталяцію "День єднання"
Познайомитися з історією свята ви можете переглянувши слайд-презентацію  "День єднання"

5. 15.02.24


В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Ти наш біль і ти наш неспокій"


Також на виставці ви можете переглянути матеріали папки-досьє "Життя, обірване Афганом" про наших земляків, учасників тих подій

4. 14.02.24 Міжнародний день дарування книг

Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day)  це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.

Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу – бібліотеці, другу, членам родини. Вважається, що у цей день мають об'єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.

      Адже книга – один із найцінніших винаходів людства, вона сіє правду, добро, любов; вона дасть нам відповіді на всі запитання і гарну пораду; навчить жити, любити і працювати заради щастя народу, заради самих себе і своїх рідних. Сьогодні без книги ми не можемо уявити своє життя, бо вона — постійний супутник, найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях і для малечі, і для школяра, і для зрілої, досвідченої людини. Недарма в народі кажуть: «Хто багато читає, той багато знає». Частіше заглядайте до скарбниці духовності — книг, з яких б'є невичерпне джерело мудрості.

Шановні читачі!
Наша бібліотека проводить постійно діючу акцію:
«Подаруй бібліотеці сучасну книгу».
Приєднуйтесь до акції!
Не залишайтесь байдужими – бібліотеці потрібні нові книги!
Добрі справи робити приємно!
Щиро вдячні за подарунки!
А дізнатися цікае про книги ви можете переглянувши слайд-презентацію "Цікаве про книги"

3. 14.02.24 День святого Валентинтина

День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих, яке пройшло крізь століття, і сьогодні широко відзначається у всьому світі.



 Історія свята
   Достеменна історія цього свята досі невідома, проте у більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні (місто розташоване неподалік Риму – ред.), який жив у III столітті.
   Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році до нашої ери, за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.
   Однак священнослужитель, на ім'я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили, піддали жорстким тортурам і згодом обезголовили за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого між 269 року, він написав дівчині, ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: "Твій Валентин". Згодом такі листи отримали назву "валентинки".До Дня святого Валентина, який ще вважають Днем закоханих, в бібліотеці оформлено книжкову поличку

і книжкову виставку "Говорить серцем" сучасного автора, переможця  акціїї "Коронація слова" Світлани Талан. Перегляньте книжки на цій виставці, познайомтесь з творчістю цієї прекрасної письменниці.

2. 09.02.24 День безпечного інтернету

Інформаційне повідомлення

ДеньБезпечного Інтернету, #ШахрайГудбай 6 лютого 2024 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Метою Дня безпечного Інтернету є поширення знань про безпечне та відповідальне використання цифрових технологій.
Виконуйте три наведені нижче рекомендації, і використання Інтернету буде для вас безпечним:

1.     Завжди оновлюйте операційну систему.
2.     Використовуйте антивірусну програму.
3.     Використовуйте брандмауер.
4.     Робіть резервні копії важливих файлів.
5.     Будьте обережними, завантажуючи вміст.

1.02.02.2024 - Стрітення

Інформаційне повідомлення
Свято Стрітення Господнє - це велика радість від того, що на землю прийшов Спаситель, але водночас є в цій події й невеликий смуток - Богородиця тоді розуміла, яку долю вготовано її Сину, але проявила смиренність волі Божій.
   Стрітення - це неперехідне свято і щорічно святкується через 40 днів після Різдва Христового. Після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, дата Різдва змістилася на 13 днів раніше. Тому за новим стилем Стрітення Господнє відзначають теж раніше на 13 днів - 2 лютого. За старим стилем дата залишилася такою ж - 15 лютого.
   У свято слід піти до храму, помолитися про сімейне благополуччя, зцілення хворих. У церкві на Стрітення відбувається святкова літургія. Стрітення - це свято, присвячене Ісусу Христу, але спочатку цього дня також шанували і Діву Марію. Тому священнослужителі на службі можуть мати як біле вбрання - воно символізує Божественне світло, так і блакитне - символізує чистоту й непорочність Діви Марії.
   До наших днів дійшла стара традиція освячення свічок у храмі на Стрітення. Перед початком літургії відбувається особливий "Чин благословення свічок" - над свічками читають молитву, їх окроплюють свяченою водою і роздають вірянам. Таку свічку потрібно зберігати вдома і запалювати під час молитви впродовж року. Також на Стрітення освячують воду, яку потім вважають цілющою. 
   У народному календарі Стрітення - це зустріч зими з весною та літом. Починаючи з цього дня, зима йде на спад, поступово втрачаючи сили. Добре свято Стрітення провести в колі близьких, помиритися з тими, з ким у сварці. 

Для зручності планування бібліотекою була підготована слайд-презентація "Календар знаменних дат. Лютий"

Лютий 2024

15. 19.01.24 День пам"яті Героїв Крут
Інформаційне повідомлення   

29 січня в Україні відзначають річницю бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, як успішно боротися проти численного ворога.
    
Тоді, 105 років тому, українські вояки й добровольці зупинили на кілька днів наступ більшовиків на Київ. У той час в Бересті тривали переговори між Українською Народною Республікою та країнами Четверного союзу щодо мирного договору. 9 лютого 1918 року його підписали. Цей документ визнав незалежність Української Народної Республіки і став підставою для надання військової допомоги Україні у відбитті російської агресії. 
    Бій під Крутами був оборонною операцією, яка зупинила на кілька днів наступ переважних сил ворога. Ця битва символізує патріотизм, стійкість і самопожертву української молоді в боротьбі за державність.
     
Міжнародне визнання української незалежності – це те, чим завдячуємо героям Крут. Затримавши російського ворога на чотири дні біля залізничної станції Крути, київські юнаки дали змогу владі УНР розгромити повстання російської п’ятої колони під назвою «повстання на заводі Арсенал» у Києві, а головне – укласти Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу й досягнути визнання УНР суб’єктом міжнародних відносин.
     Проголошення 22 січня 1918 року незалежності Української Народної Республіки й перше у ХХ столітті її офіційне визнання утвердило на політичній карті світу нашу державу. Хоч вона проіснувала три роки, але був час безперервної боротьби за її збереження. І тоді – понад 100 років тому, й тепер –  ворог той самий. Нинішні захисники України завершують справу крутянців. 
     Бій під Крутами – бій за майбутнє України. Завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ відповідно до Брестського договору 1 березня 1918 року українці звільнили від більшовиків Київ, а у квітні – майже всю Україну. В першій у XX столітті війні з російським агресором – радянською Росією – перемогла Українська Народна Республіка.
     У Крутах вирішувалася доля молодої української держави. Кілька сотень відважних юнаків та чоловіків зробили свій вибір – виступили проти російської військової агресії, стали на захист України. Вони були різного походження: діти селян, робітників, священників; військові, студенти, гімназисти. Хтось мав бойовий вишкіл, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього чину.
   Крути – символ боротьби за незалежність України у ХХ і ХХІ століттях. Подвиг крутянців, як і всіх Героїв визвольних змагань, став прикладом для захисників України в сучасній російсько-українській війні. Прикметно, що сміливість і жертовність крутянців порівнюють зі сміливістю та витривалістю оборонців Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут у публіцистиці часто називають «першими кіборгами».
    На початку березня 2022 року неподалік місця подвигу Героїв Крут знову відбулися бої захисників України з російськими окупантами, які наступали на Київ. Через 104 роки під Крутами наші війська зупинили наступ ворога, завдали йому болючих втрат, захистили місто Ніжин на Чернігівщині.
    Після оборони Бахмача й бою під Крутами російські окупанти почали боятися українських оборонців. Так само під час повномасштабного вторгнення у 2022 році після оборони Києва, Чернігова, Сум, Харкова й Маріуполя російський агресор став  боятися захисників України.
   Крути – місце катувань і розстрілу 27 полонених студентської чоти, які, заблукали в темряві й повернулися до станції Крути, що на той час уже була зайнята більшовиками. За понад сто років у росіян не змінилися способи ведення війни. В сучасному збройному протистоянні армія РФ так само несе на окуповані території мародерство, масові вбивства, катування, ґвалтування, викрадення представників місцевого самоврядування, священників, журналістів, активістів.


14. 22 січня 2024 - День Соборності України
Інформаційне повідомлення

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 106 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР. 
   День Соборності України - це свято на честь проголошення першої Незалежності та Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
   22 січня 1918 року незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в 1919 році, в цей же день на Софійській площі у Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Так вперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. 
   Головна традиція в День Соборності - це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році - тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік. 
   Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України. У Києві 22 січня таким чином "з'єднують" два береги Дніпра - лівий і правий, символізуючи об'єднання Сходу і Заходу України.


В бібліотеці було оформлено кникову виставку "Єдина.Вільна.Незалежна".

Наталія Калита

Українська соборна державо,
Мов вінець - український вінок,
Ти звитяги козацької слава,
Ти зробила свій крок до зірок!

Ти свободу зборола в боях,
незалежність свою відстояла,
Мов колосся із небом твій стяг,
Твоя слава, мов сонце сіяє.

Барвінково звучить твоя мова,
Котить хвилі сивий Дніпро,
Сяють Софії хрести загадково,
Даючи напуття на добро.

Українська соборна державо,
Ти усім нам свободу дала,
Хай не меркне в віках твоя слава,
Ти у нас, наче мати, одна!

Також з історією свята ви можете ознайомитися, переглянувши слайд-презентацію

13.16 січня 2024– День пам’яті кіборгів

У цей день в Україні вшановують захисників, які з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів і терористів. «Кіборгами» нескорених українців назвав сам ворог. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинуло більше 200 військових. Кіборги стали символом мужності й відданості ідеалам вільної та незалежної України.


В бібліотеці оформлено виставку-інсталяцію

Ви можете переглянути матеріали цієї виставки , а я б рекомендувала вам познайомитися з книгою кореспондента і фотографа Сергія Лойко "Аеропорт"


     Цей роман, написанй Сергієм Лойко,  і починається він в Аеропорту і розвертається похвилинно,протягом останніх п"яти днів більш ніж 240-денної осади. Роман заснований на реальних фактах, але персонажі вигадані, як і назва Аеропорту.
     Вороги самі назвали захисників Аеропорту "кіборгами"за їх живучість і впертість приречених Кіборги, в свою чергу, ворогів прозвали "орками". Так, ця книга не для легкого читанняале, знати і розуміти героїзм наших воїнів на початку вторгнення (2014) і зараз, в наш нелегкий час.

12. 15.січня 2024 р. День затвердження Державного Гімну України "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля."

Інформаційне повідомлення. 15 січня 1992 року Президія Верховної Ради України затвердила музичну редакцію Державного Гімну України "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля". Як відомо, гімн кожної держави є одним із головних її символів. Слова національного славня (гімну)
"Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля" написав на початку 60-х років  ХІХ століття поет, етнограф, фолькльорист, лауреат золотої медалі Міжнародного конгресу в Парижі (1875 р.) Павло Платонович Чубинський . Вірш дуже швидко став популярним серед студентів, гімназистів. Автор музики гімну греко-католицький священник , композитор і дирегент Михайло Михайлович Вербицький.
     15 січня 1992 року вийшов історичний Указ Президії Верховної Ради України "Про  Державний Гімн України", в якому автором музики затвердили М. Вербицького, а 6 березня 2003 року Верховна Рада України схвалила текст Гімну , в основу якого покладено вірш Павла Чубинського "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля"
    Згідно ст. 1  Конституції України, Державним Гімном України є гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського. Своїм творенням і словами  гімн затверджує свободу українського народу, єдність його східних і західних земель, на славне утвердження вільної України.

11.12 січня 2024 – 115 років від дня народження Марії Оксентіївни Примаченко (1909 – 1997), української майстрині, народної художниці в жанрі «наївного мистецтва»

Марія Приймаченко народилася в 1908 році в невеликому селі Болотня, що на Київщині. В її родині було багато творчих людей. Наприклад, бабуся Марії розписувала і фарбувала писанки. Тато займався теслярством, бондарював та різьбив по дереву. Мати Марії була визнаною майстринею вишивання.
   Будучи ще маленькою, Марія захворіла на поліомієліт. Хвороба змусила її дивитись на світ дорослими очима, зір та слух дівчинки значно покращився.
   Як вона почала малювати, майбутня художниця згадує, що коли випасала гусей, побачила рослину, яка має синій сік. Набрала її повну пелену, принесла додому і розмалювала хату. Так почався її творчий шлях.
   Марію Овксентіївну в 1936 році запрошують в Київський музей українського мистецтва в експериментальні майстерні. Творчість стає значно різноманітнішою, Марія малює, виготовляє керамічні вироби та вишиває.
   Захоплюючись малярством Марії Приймаченко цивілізована Європа запрошує її на виставки.   У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Приймаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами мистецький світ.
   Але Друга Світова війна змусила художницю забути на деякий час про творчість. Повернувшись до рідного села, Марія переживала найстрашніший період свого життя – чоловік загинув на війні. Він так і не побачив свого сина Федора.
   У 1960 році народна художниця починала роботу над своїм новим циклом під назвою «Людям на радість». До нього ввійшли такі роботи, як: «Синій вазон з квітами», «Сонях», «Пава у квітах», «Голуб на калині» та «Лев». За новостворений цикл Марія Приймаченко отримала нагороду лауреата Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Довідник цікавих фактів та корисних знань.
   Крім того вона була ще й талановитою поетесою. Марія вдало підписувала свої картини коротенькими примовками, які легко запам’ятовувалися. Наприклад, «Куріпочки пляшуть і хліб пашуть», «Собачка Ада не боїться гада», «Веснянки-роговички – веселії птички», «Ворон дві баби мав – обох обнімав». Незадовго до своєї смерті художниця створює прекрасну чорнобильську серію, яка розійшлася по всьому світу.
   Видатна художниця на 89 році життя померла.

10. 12 січня 2024 – День українського політв’язня
Інформаційне повідомлення

    Ця пам’ятна дата відзначається щороку з 1975 р. за ініціативою Вячеслава Чорновола на честь тих, хто не корився тоталітарній системі, зберігав вірність своїм принципам та ідеалам, був заарештований, сидів у в’язницях і психіатричних лікарнях. Серед них: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Ірина та Ігор Калинці, Леонід Плющ, Микола Плахотнюк, а також багато інших, хто зазнав переслідування за свої політичні переконання. 12 – 14 січня 1972 року – дні найбільшої репресивної акції проти українських дисидентів, коли одночасно заарештували більшість відомих представників національно-демократичного руху. Розпочався так званий генеральний погром українського «шістдесятництва». Репресії 1972 року поклали край цьому рухові. Український самвидав припинив діяльність, а боротьба проти тоталітаризму була таким чином зупинена

9. 11 січня – Міжнародний день «Дякую»



 Інформаційне повідомлення      Щороку 11 січня у світі святкують цей день. Запроваджено це свято за ініціативою ЮНЕСКО та ООН 2008 року. З кожним роком до нього долучається все більше країн. Щирі почуття зігрівають душу й розганяють смуток, дарують надію та просто покращують настрій. За допомогою слова «дякую» можна не лише висловити вдячність тим, хто робить наше життя кращим і щасливішим, але й продемонструвати свою вихованість і гарні манери. Ще римський філософ Цицерон вважав вдячність не просто найбільшою людською чеснотою, а й матір’ю всіх інших чеснот. У цей день люди насамперед дякують усім, хто захищає мирне життя та щасливе дитинство.


8. 9 січня 2024 – 100 років від дня народження Сергія Йосиповича Параджанова (1924 – 1990), українського та вірменського кінорежисера, сценариста, художника


  Сергій Параджанов – знаменитий на увесь світ режисер-авангардист, один із представників хвилі українського поетичного кіно. В українському образотворчому мистецтві започаткував жанр колажу, який створював на засадах концептуалізму, хоча за життя ці твори перебували в андеграунді, і на виставках з’явилися лише після смерті художника. Відомий як режисер кінострічки «Тіні забутих предків», створеної за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського, котра посідає перше місце у списку ста найкращих українських фільмів. Цей фільм приніс Параджанову міжнародне визнання: 39 міжнародних нагород, 28 призів на різноманітних кінофестивалях і конкурсах у 21 країні світу (із них 24 – гран-прі). У 1990 році отримав звання народного артиста України (посмертно), лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1991, посмертно).

7. 8 січня 2024 – 145 років від дня народження Степана Васильовича Васильченка (справжнє – Панасенко, 1879 – 1932), українського письменника й педагога
    Степан Васильченко – відомий учитель шкіл Київщини та Полтавщини популяризатор творів Т. Г. Шевченка, автор статті «Народна школа і рідна мова на Вкраїні: замітки народного вчителя». Його твори, зокрема «Мужицька арифметика», «Вечеря», «У панів», «На чужину», «Циганка», пройняті любов’ю до людини праці. Одна з провідних тем творчості – життя народних учителів, яке було йому особливо близьким («Учителька», «Вечеря», «З самого початку»). Проблема виховання молодої людини значною мірою зумовила звернення письменника до художнього опрацювання дитячої тематики, органічно пов’язаної з творами про вчителів. Глибоке розуміння психології дитини дало змогу Степанові Васильченку показати поетичний духовний світ дитини («Дощ», «Дома», «Волошки», «Петруня», оповідання «Роман», «Увечері», «Свекор», «Басурмен»). Оптимізм особливо виразно виявився в одному з найкращих його творів, присвячених дітям, – «Циганка». Цікавою сторінкою спадщини Васильченка є драматичні твори, переважно одноактні п’єси, які за тематикою та багатьма художніми засобами органічно близькі до його прози («Минають дні», «Кармелюк»), кіносценарії за фольклорними мотивами. Письменник задумав створити велику біографічну повість про Тараса Шевченка, але з п’яти запланованих частин завершив тільки першу – «В бур’янах» (вийшла посмертно в 1938)


"Степан Васильченк. 145 років від дня народження" - книжкова виставка в бібліотеці (Серія "Поети-ювіляри")

6. 8 січня 2024 – 200 років від дня народження Вільяма Вілкі Коллінза (1824 – 1889)англійського письменника, драматурга
   Вілкі Коллінз – один із засновників детективного жанру в англійській літературі, представник нової школи – сенсаційного роману, один із найближчих друзів Чарлза Дікенса. Відомими є його романи «Жінка в білому», «Місячний камінь», «Армадель», «Чоловік і жінка». Усього у творчій спадщині письменника 30 романів, 14 п’єс і більше 60 оповідань. Шедеври «Жінка в білому» та «Місячний камінь» перекладені на десятки мов, зокрема й українською, багаторазово екранізовані й дотепер популярні серед читчів

5. січня  2024– Міжнародний день програмістів (International Programmers Day)

Це щорічне професійне свято людейякі займаються програмуванням і роблять наше життя суттєво легшимцікавішим завдяки новим технологічним розробкамПрограмування поєднує елементи мистецтва, науки, математики та інженерії. Практично кожен електронний пристрій – від пульта дистанційного керування до складних промислових верстатів із програмним керуванням – проходить через руки цих фахівців.

4.  3 січня 2024 – Міжнародний день здоров’я душі та тіла
   Початок нового року – це ще один привід створити «нового себе». За твердженням фахівців, зв’язок розуму, тіла й душі відіграє важливу роль у здоров’ї та добробуті людини: емоції, цілі, духовний досвід, переконання, дії та звички впливають на гармонію душі й тіла. Тому цей день – гарна нагода почати жити по-новому. Mens sana in corpore sano (Iuvenalis) – Здоровий дух у здоровому тілі (Децім Юлій Ювенал, I – II ст. н. е., видатний римський поет).

3. 2 січня 2024 – День наукової фантастики (Science Fiction Day)

Це свято, засноване в США, традиційно проводиться у світі щорічно 2 січня. Саме в цей день 1920 року народився відомий американський письменник-фантаст Айзек Азімов, професор біохімії, автор книжки «Я, робот». Поряд із Робертом А. Гайнлайном («Зоряний десант») і Артуром К. Кларком («2001 рік: космічна Одіссея») він вважається одним із трьох найвпливовіших письменників-фантастів усіх часів. Саме ж словосполучення «наукова фантастика» вперше було використано у пресі в 1851 році. Батьком наукової фантастики є Жуль Верн, який започаткував цей жанр. Один із найвидатніших фантастів усіх часів – Герберт Веллс

Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1970), Премії імені Лесі Українки (1975), відомий учитель, директор неповної середньої школи, завідувач Остерського районного відділу освіти, редактор Остерської районної газети Чернігівської області, командир партизанського загону, а потім з’єднання в роки війни. Після війни Юрій Збанацький викладав літературу, а згодом очолював філологічний факультет у Київському педагогічному інституті (нині – Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова). З 1949 року – заступник голови правління Спілки письменників України, з 1971 – секретар правління Спілки письменників України. У складі делегації України неодноразово брав участь у сесіях Генеральної Асамблеї ООН. Автор улюблених творів багатьох читачів: «Малиновий дзвін», «Ми не з легенди», «Хвилі», «Сеспель», «Кують зозулі», повістей для дітей «Таємниця Соколиного бору», «Лісова красуня» та інших.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Юрій Збанацький. 110 років від дня народження"(Письменники ювіляри)

1. 1 січня 2024 – Всесвітній день миру (World Day of Peace) або День всесвітніх молитов про мир
Відзначається цей день щорічно 1 січня. Започаткований він 8 грудня 1967 року головою католицької церкви Папою Римським Павлом VI. У Всесвітній день миру віруючі християни, об’єднуючись, здійснюють спільні молитви за мир на всій планеті, за припинення всіх кровопролитних війн     

  Для зручності планування виховної роботи , скористайтеся, будь ласка, слайд презентацією "Календар знаменних дат. Січень 2024"

  Січень 2024

13. Новорічні свята.
Інформаційне повідомлення

1 січня – Новорічне свято

Одне з найдавніших і найпопулярніших свят, яке люблять і завжди з нетерпінням чекають люди різного віку багатьох країн і континентів.
    Відзначають його відповідно до визнаного календаря.
Протягом XVI – XVII століть у більшості країн Європи перейшли на сучасну традицію святкування – 1 січня.
В бібліотеці оформлено цикл книжкових виставок та інсталяцій





12. Різдво Ісуса Христа 25 грудня 2023року


Церковні дзвони співають малиново,
Вітають із святами, із Різдвом Христовим,
Отець небесний землю укрива снігами,
З любов"ю ніжною всміхається небесна Мама.

Зоря різдвяна ясно в небесах сіяє,
Народження Христа вона вітає,
У Віфлієм волхви з дарами поспішають,
Святу Марію з народженим Дитям благословляють.

Лунають всюди дзвони малиново,
Колядники вітають із святами, із Різдвом Христовим!
Здоров"я всім бажають і життя щасливого,
Щоб щедрими були ми, не зрадливими!

Лунають віншування всім родинам,
Хай буде рік новий багатим і щасливим,
Лунають всюди дзвони малиново,
Вітають Україну із святами, із Різдвом Христовим!

Наталія Калита

В бібліотеці оформлено цикл книжкових виставок :"Від Різдва і до Маланки звучать щедрівки і колядки"


11. 24 грудня2023 . 225 років від дня народження Адама Міцкевича (1798-1855), польського поета
Інформаційне повідомлення
   
Адам Бернард Міцкевич – польський поет, політичний публіцист, родоначальник польської поезії, діяч національно-визвольного руху.   Народився 24 грудня 1798 на хуторі Заосьє поблизу міста Новогрудка (Литовська губернія) у родині збіднілого шляхтича. Його батько помер в 1812, залишивши сім’ю у скрутному становищі.    Жорстока політика, яку проводив російський уряд на цій території, зробила сильний вплив на становлення особистості поета.   Здобувши освіту в домініканській школі при Новогрудському храмі Михайла Архангела (1807-1815), поступив у Віленський університет (1815) на історико-філологічний факультет. Міцкевич вступив у студентське “Товариство корисного задоволення”.
   Після його закінчення був учителем в Ковно. У 1817 під впливом визвольних ідей Міцкевич разом з кількома друзями заснував таємне «Товариство филоматов» («люблячих чесноту»). Заарештований в 1823 у справі філоматсько-філаретських організацій, був висланий з Литви (1824) і до 1829 пробув в Російській імперії (Петербург, Одеса, Москва).
   У 1826 році вийшла книжка його віршів «Сонети» з циклом «Кримських сонетів».
   У 1829 відвідав Німеччину, Швейцарію, Італію. Після невдалої спроби приєднатися до повстання 1830 поет назавжди залишився в еміграції в Парижі, продовжуючи літературну і революційну діяльність.
   Автор національної епопеї «Пан Тадеуш» (1832-1834), яка стала енциклопедією старопольського побуту, шедевром словесного живопису, типізації та індивідуалізації персонажів.
   Заразившись холерою, помер 26 листопада 1855, в 1890 прах його був перенесений до Кракова.

10. 
22.12.23 виповнюється 190 років від дня народження Марко Вовчок ( Марії Олександрівни Вілінської)
   Марія Олександрівна Вілінська народилася 22 грудня 1833 р. в родині збіднілого дворянина. У 18451846 pp. Марія навчалась у жіночому пансіоні в Харкові.
   Літературна спадщина Марка Вовчка налічує дві книги «Народних оповідань», романи та повісті: «Інститутка», «Кармелюк» (казка), «Три долі», «Маруся», «Гайдамаки», художні нариси «Листи з Парижа», низка творів російською мовою, переклади творів французької, німецької, англійської та польської літератур.

              


В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Марко Вовчок. Сторінки життя і творчості (До 190-річчя від дня народження) Серії "Письменники-ювіляри"
Познайомитися з творчим і життєвим шляхом письменниці ви можете переглянувши слайд презентацію "Ясна зоря української літератури"

9. 18 грудня 2023 виповнилося б 130 років від дня народення Миколі Кулішу
Інформаційне повідомлення
1892, 18 грудня – на Херсонщині народився Микола Куліш, письменник, режисер, драматург, життя якого обірвали сталінські репресії.

Навчався в Олешківському міському училищі,чоловічій гімназії. Згодом – у Новоросійському університеті, звідки його мобілізували до царської армії. У 1915 р. був тяжко поранений під Смоленськом. У 1918 р. організував «Просвіту» в Олешках. З 1918 р. – голова міськвиконкому Олешок, голова місцевої ради, організатор «Першого Українського Дніпровського полку» в Херсоні. 1922-1925 рр. – інспектор Наросвіти (організовував українські школи, забезпечував їх кадрами, склав український буквар «Первинка»).
   Як драматург став відомим завдяки постановці драми «97» Гнатом Юрою. 1925-го Миколу Куліша перевели до Харкова працювати шкільним інспектором Наркомосвіти УРСР. Там він і поринув у літературну творчість. Спочатку був членом «Гарту», а у 1926 році президентом ВАПЛІТЕ. Редагував журнали «Червоний шлях» і «Літературний ярмарок». Також був членом «Політфронту» та очолював УТОДІК (Українське товариство драматургів і композиторів). Його найвідоміші драми - «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Патетична соната», «Так загинув Гуска», «Маклена Ґраса».
   На початку 1930-х твори Миколи Куліша почали піддаватися гострій критиці. У грудні 1934 р. драматурга було заарештовано, звинувачено у приналежності до терористичної організації і зв'язках з ОУН. Під час судового процесу по «Справі боротьбистів» у березні 1935 р. Куліш був засуджений до 10 років  таборів. На Соловках утримувався у суворій ізоляції. Хворого на туберкульоз, позбавленого права на прогулянки і медичну допомогу, в листопаді 1937 р. Миколу Куліша було розстріляно в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського району, Карелія.

8. 15 грудня - День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС .

В бібліотеці оформлено книжкову виставку , присвячену Вшануванню учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

7. 13 грудня виповнюється 130 років від дня народження Миколи Хвильового
Інформаційне повідомлення
Микола Хвильовий (справжнє ім’я Микола Григорович Фітільов) — український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози.   13 грудня 1893 р. – народився Микола Григорович Фітільов (Хвильовий) у с. Тростянець на Харківщині (нині Сумська область) в родині вчителів. Батько М. Хвильового прищепив синові любов до надбань світової культури.   Навчався він у початковій школі, у Охтирській гімназії, з 6-го класу якої був виключений за участь у революційній організації (за ведення пропаганди серед селянства, бунтарську вдачу).   1914-1917 Брав участь у Першій світовій та громадянській війнах.   Писати художні твори М. Хвильовий розпочав 1917 року. 3 травня 1933 На знак протесту проти голодомору 1932—33 та арешту свого приятеля Михайла Ялового (став початком нової хвилі масових репресій проти української творчої інтелігенції) у Харкові покінчив життя самогубством.   Смерть Хвильового стала символом краху ідеології українського націонал-комунізму й кінця українського національного відродження 1920—30-х. Твори та ім’я Хвильового залишалися забороненими аж до останніх років існування тоталітарного режиму в Україні.
Погляди письменника:

·        українська література повинна мати індивідуальний шлях розвитку, а не копіювати досягнення інших літератур;
·        протест проти диригентської палички Москви;
·        письменник має бути обдарованим від природи;
·        ідеї «романтики вітаїзму» (життєлюбства);
·        осуд масової і вульгарної в літературі.
ЗаЗа  світовідчуттям М. Хвильовий був романтиком.
Публіцистичні твори Миколи Хвильового:
«  Про“сатану в бочці”, або графоманів, спекулянтів та інших “просвітян”»;
«Про Коперника з Фрауенбургу, або Абетка азіатського ренесансу в мистецтві»;
Цикл памфлетів “Камо грядеш?”;
Цикл памфлетів “Думки проти течії”;
Цикл памфлетів “Апологети писаризму”;
Памфлет “Україна чи Малоросія?”.
Художні твори Миколи Хвильового: 
·        збірки поезій “Молодість”, “В електричний вік”, “Досвітні симфонії”;
·        збірки оповідань «Сині етюди» (1923), «Осінь» (1924);
·        новели «Синій листопад», «Арабески», «Дорога й ластівка», «Кіт у чоботях», «Солонський Яр», «Легенда», «Я (Романтика)»;
·        1924 р. – «Санаторійна зона»;
·        1926 р. – роман «Вальдшнепи»;
·        1927 р. – оповідання «Мати»;
·        1928 р. – «Сентиментальна історія»;
·        1929 р. – повість «Іван Іванович

 В бібліотеці було оформлено книжкову виставку"Микола Хвильовий. 130 років від дня народження (серія "Письменники-ювіляри"), а також більш детально познайомитися з життєвим і творчим шляхом Миколи Хвильового ви можете переглянувши слайд презентацію "Микола Хвильовий. Талант, що прагнув до зір"

7. 10 грудня2023  Щороку, в тиждень права, що включає 10 грудня - День прав людини в Україні проводиться Тиждень права, який відзначається    в  пам"ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної Декларації прав людини



Бібліотекою до цієї дати було створено презентацію "30 заповідей прав людини"

6. 7 грудня 2023 - День української хустки
Інформаційне повідомлення

   День української хустки — свято неофіційне, але його відзначають 7 грудня. Тому у 2023 році день хустки також припаде на 7 грудня, адже свято має фіксовану дату. Свято вигадали, щоб привернути увагу жінок до збереження традицій та звичаїв.

Уперше день української хустки відзначили у 2019 році, з того часу свято має щорічний характер. Святкують день хустки різними способами - носять їх, роблять флешмоби у соціальних мережах, поширюють фото, відвідують тематичні фотосесії.
    Також у цей день проводять майстер-класи з правильного зав’язування та носіння української хустки. У Вінниці започаткували флешмоб, присвячений цьому дню. У 2020 році був встановлений національний рекорд - Міжнародний флешмоб впродовж доби. Найбільша кількість жінок в українських хустках.
   Саме свято походить з Вінницької області. Саме там вигадали вшановувати хустку. Це свято полюбилося українкам. Тому флешмоб підтримують навіть з-за кордону.
   До святкування дня української хустки почали активно долучатися й інші міста. Тепер молоде свято набуває поширення і за кордоном, адже багато українок були змушені полишити рідні домівки.
   День хустки символізує об’єднання жіночих поколінь, передавання хустки від матері до доньки як цінності, плекання українських традицій та звичаїв. У давнину хустка символізувала оберіг та була обов’язковою для носіння заміжніми жінками.
   Тому щороку українки діляться родинними історіями хусток, унікальними орнаментами та передають одна одній цінні знання.

До цього свята в бібліотеці оформлено виставку- інсталяцію  : "Хустка - оберіг і символ" (До Дня української хустки). а також дізнатися про традиції українського народу, історію хустки можете переглянувши слайд презентацію "Українська хустка" 

5. До Тижня права (04.12 - 08.12.23 ) В бібліотец коледжу оформлено книжкову виставку "Молоді про закон і законність" та підготовано слайд-презентацію "Права дитини - майбутнє України"

4. 6 грудня 2023 День Святого Миколая (за новим календарем)
Інформаційне повідомлення
 Згідно з церковними переказами, святий Миколай був реальною людиною, яка народилася приблизно між 270 і 286 роками в місті Патарі, що на півострові Лікія (нині Туреччина). Його батьки, Феофан і Нонна, були заможними людьми, справжніми християнами. Саме тому від самого народження вони ростили сина в релігійній атмосфері, охрестивши одразу, що в ті часи було рідкістю.

   Миколай виріс аскетичним і доволі щедрим чоловіком, який намагався допомагати всім, хто цього потребував. У дорослому віці він переселився до міста Мира, де вирішив присвятити себе наукам. Але саме там його дядько, який був єпископом, висвятив племінника у священники. Незабаром після досягнення повноліття Миколай залишився без батьків. Весь свій спадок він витратив на допомогу біднякам, приносячи до їхніх будинків іграшки, теплі речі тощо.
  Робив таємно, але якось городянам все ж вдалося його вистежити. Дізнавшись, хто робить усі ці добрі вчинки, люди вирішили, що Миколай має стати їхнім єпископом. 325 року він навіть відвідав Перший Вселенський Собор у Нікеї за участі імператора Костянтина Великого.
   Миколай встиг зробити чимало хороших справ за своє життя: він визволяв полонених, рятував від страчення невинних, допомагав бідним, особливо ді тям. Саме завдяки цьому він і став одним із найшанованіших святих.
   Вперше святкувати День святого Миколая почали в середньовічній Німеччині. Батьки традиційно дарували дітям ласощі, теплий одяг, іграшки, шкільне приладдя тощо. А щоб малюки повірили, що всі ці подарунки приносить святий, вони підкладали їх таємно і пізно вночі. Згодом звичай святкувати День святого Миколая поширився на інші країни, зокрема сусідню Польщу, звідки, на думку істориків, прийшов до українців.
   Існує ще одна гарна легенда: нібито звичай, який популярний у багатьох західних країнах – вішати на Миколая шкарпетки на камін, куди святий кладе вночі свої подарунки, – з'явився, коли реальний єпископ вирішив допомогти трьом бідним сестрам, із якими ніхто не хотів брати шлюб. Вночі Миколай підкинув їм три мішечки із золотом, які потрапили до шкарпеток, що висіли над каміном і сушилися
.
   В бібліотеці до свята оформлено книжкову виставку "Ходить світом Миколай"

3.6 грудня 2023 - День збройних сил України

Інформаційне повідомленння  

6 грудня відзначаємо державне свято – День Збройних сил України. Це свято справжньої мужності, героїзму і відваги.
   Наші захисники та захисниці кожен день мужньо боронять нашу рідну землю та захищають нас від російських загарбників.
   Висловлюємо вам щиру подяку за героїчне виконання військового обов'язку, мужність і рішучість на полі бою.
   Схиляємо голови перед пам'яттю героїв, які віддали своє життя за Україну. Ми завжди пам'ятатимемо їх подвиг.
   Впевнені, що спільними зусиллями ми зможемо очистити українську землю від російських окупантів та будувати світле майбутнє.
   Надію українців неможливо здолати, тому що віримо в Збройні сили України.

2. 5 грудня 145 років від дня народження Олександря Олеся
Інформаційне повідомлення

Олександр Олесь (Кандиба) народився 5 грудня 1878 року в м. Білопілля Сумської області в чумацько-селянській сім’ї.
   Олександр Олесь закінчив початкову школу й двокласне училище, а у 15 років (1893) вступив до хліборобської школи у містечку Дергачі неподалік Харкова. Там Олександр брав участь у випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з’являються його перші вірші.
   Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений був залишити його. Працював у херсонських степах.
   У 1903 Олесь вступив до Харківського ветеринарного інституту. Під час навчання в університеті, паралельно працював на Дарницькій різниці.
   У 1905 р. альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.
   Перша поетична збірка Олександра Олеся мала назву “З журбою радість обнялась

Твори Олександра Олеся:

·        збірка «З журбою радість обнялась»
·        збірка «Княжа Україна»
·        драматична поема «Ніч на полонині
·        драматичний етюд «По дорозі в Казку»
·        Брати-вигнанці, пригадаймо…»
·        «В болотах жаби рай знайшли…»
·        «В Вас стільки сонця золотого…»
·        «В вигнанні дні течуть, як сльози…»
·        «Зима пройшла, весна минає…»
·        «Золоті хвилини линуть…»
·        «І ти продався їм, Тичино…» (1928)
·        «Ні, душу мучити свою…»
·        «Ні, забуття не дасть мені й сама природа…»
·        «О правда! Мій народ смішний безкрає…»
·        «О принесіть як не надію…»
·        «О слово рідне! Орле скутий!..»
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Олександру Олесю 145. Життєвий і творчий шлях"(Письменники-ювіляри")

1. 1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Інформаційне повідомлення

·         У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила день 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Це пов’язано з тим, що синдром набутого імунодефіциту (СНІД) придбав масштаби пандемії. В даний час понад 41 мільйон чоловік живуть, будучи інфіковані ВІЛ/СНІДом. Найбільше від розповсюдження цього небезпечного захворювання в Європейському Союзі і країнах, що межують з ним, страждає молодь.
   Як показують дослідження, однією з проблем української молоді є недостатня інформованість про способи передавання синдрому імунодефіциту людини та засоби профілактики даного захворювання.
   Тож з метою інформування студентів про ВІЛ/СНІД та запобігання поширенню інфекції, виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих 
в бібліотеці коледжу бу ло офомлено книжкову виставку «Що ми знаємо про СНІД»  також можна переглянути слайд-презентацію «Не дай СНІДу шанс» . Хочеться нагадати, що ВІЛ передається від однієї людини до іншої такими способами: 
     При використанні нестерильних голок чи шприців (тих, котрі вже були у вживанні і заражені ВІЛ) для ін'єкцій;
При переливанні інфікованої крові неінфікованій людині;

  • При занятті незахищеним сексом; 
  • Від інфікованої матері до новонародженої дитини під час виношування плоду, при пологах чи годуючи дитину грудьми (слід зазначити, що зараз існують ефективні препарати, що дозволяють запобігти передачі ВІЛ від матері до дитини. Ці препарати доступні в Україні).

ВІЛ не передається: 

  • Через чхання, кашель, при перебуванні в одному приміщенні з інфікованою людиною (вірус дуже нестійкий і гине поза організмом людини); 
  • Через укуси комах; 
  • Через домашніх тварин; 
  • При використанні загального посуду (чашок, вилок, ложок), рушників, постільної білизни, телефону, унітазу, ванни, басейну, і т.д.;
  • При обіймах, рукостисканні, поцілунку.
    Недарма говорять, що інформований – отже озброєний. Знання, отримані під час перегляду книжкової виставки в бібліотеці "Що ми знаємо про СНІД" та слайд-презентації "Не дай СНІДу шанс" в подальшому стануть у пригоді, допоможуть уникнути смертельної небезпеки
    .

Для зручності планування виховної роботи пропоную слайд-презентацію  "Календар знаменних дат. Грудень"

Грудень  2023.

10. 30.11.23 - Андрія Первозванного (за новим календарем). 
Інформаційне повідомлення
 
День Андрі́я (Калита)- народно-християнське свято, припадає на 30 листопада (13 грудня) , вважається днем пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових - Андрія Первозваного.
Що можна робити на свято Андрія?Основною традицією під час святкування дня Андрія є ворожіння. Молоді дівчата групувалися, щоб ворожити щодо своєї долі, а незаміжні прагнули дізнатися ім'я свого обранця.

Одним з найпопулярніших є ворожіння на ім'я судженого:
- У ніч на 13 грудня поклади під подушку мішечок з написаними на окремих листках паперу чоловічими іменами (11 імен на свій розсуд, можеш вибирати друзів-знайомих, а один папірець залиш порожній). Вранці 13 грудня витягни один з листків. Яке ім'я випаде – так і зватимуть твого майбутнього чоловіка. Якщо тобі дісталася "пустушка", означає ім'я судженого поки залишається таємницею.
- Вважають, що чоловік, який присниться дівчині в ніч на 13-е грудня, стане її чоловіком. Тому постарайся запам'ятати того, кого побачиш уві сні.
А щоб наснився суджений, перед сном обов'язково подумай про людину, яка дорога твоєму серцю.

 Раніше це свято мало назву Калита і святкувалося переважно чоловіками. Саме тому в ніч перед Андрієвим днем дозволялося хлопцям бешкетувати.

В бібліотеці було оформлено книжкову виставку "Андрію, я тобі коноплі сію"(Серія "Річне коло свят") також ознайомитися з традиціями українського народу, можна переглянувши слайд-презентацію 
"Андріївські вечорниці"


9. 29.11.23 року виповнюється 245 років від дня народження Григорія Федоровича Квітки-Основ"яненко.
Інформаційне повідомлення. Григорій Квітка-Основ'яненко – книги і біографія
   
 

Повне ім'я: Григорій Квітка-Основ'яненко. Дата народження 29 листопада 1778 р.       Український прозаїк Григорій Квітка-Основ'яненко народився 29 листопада 1778 року. Майже все життя письменника було пов'язане з Харковом, містом, біля якого він народився. У дитинстві Григорій був хворобливим хлопчиком, зміг отримати досить мізерну домашню освіту, однак хлопчик мав доступ до кращих екземплярів світової та української літератури. Родину майбутнього письменника часто відвідував Сковорода. Деякий час Квітка провів на військовій службі, після чого близько 4-ох років провів у монастирі, ведучи напівчернечий спосіб життя. Але, врешті-решт, Квітка покинув Курязький монастир і присвятив себе громадській діяльності і театру. У 1912 році в Харкові виник постійний театр, для якого автор написав кілька п'єс. За ініціативою письменника було створено благодійне товариство, яке зокрема заснувало жіноче навчальний заклад. У період з 1816 до 1821 Григорій Квітка-Основ'яненко виступає одним з редакторів харківського журналу “Український вісник”. Там письменник публікує свої розповіді та рецензії. Однак ці твори не отримали відгуків у читачів і не перевидавалися. Квітка публікував твори як українською, так і російською мовою. У 30-ті роки він створив такі відомі твори, як “Маруся”, “Конотопська відьма”, “Сватання на Гончарівці“. Головним принципом Квітки було писати з натури, орієнтуватися у творчості на живу дійсність. Письменник дуже цікавився побутом та звичаями українського народу. У його творах нерідко можна прочитати докладні описи різних народних обрядів. Українські повісті й п'єси Квітки мали успіх, чого не скажеш про росіян. Петербурзькі критики дуже несхвально відгукувалися про російські повісті Григорія. Письменник помер 20 серпня 1843. Сьогодні його твори вважаються класикою української літератури. Його комедії ставляться на сценах усіх великих українських театрів. Деякі з п'єс Квітки були також екранізовані. 





Познайомитися з біографією та творчістю Гриорія Квітки-Основ"яненко"яненко ви можете переглянувши книжкову виставку "Квітка-Основ"яненко. 245 років від дня народження"("Письменники-ювіляри")


8. 27.11.23 виповнюється 160 років від дня народження української письменниці Ольги Кобилянської.

Інформаційне повідомлення
   О
льга Юліанівна Кобилянська , відома модернистська українська письменниця прийшла в українську літературу з румунської частини Карпат, де вона народилася в містечку  Гура-Гумора. Письменниця пройшла довгий і складний шлях, жила і творила при трьох чужоземнтх режимах- австро-угорського, румуно-боярському, тоталітарно-більшовистському, Залишаючись вірною дочкою України. Про життя і творчість видатної української письменниці ви можете дізнатись, переглянувши книжкову виставку в бібліотеці "Життєвий і творчий шлях Ольги Кобилянської "("Письменники-ювіляри")

Ви отримаєте задоволеня, перечитавши повість "В неділю рано зілля копала",де авторка занурює читача  у дивовижний світ  старовинних гуцульських звичаїв, чарівної карпатської природи.
Відомі твори письменнниці:
- Земля;
- повість "Людина", де глибоко і реалістично Ольга Кобилянська розкриває долю жінки;
- повість "Царівна" продовжує тему самоствердження жінки;
- новела "Меланхолійний вальс".
   Тож запрошую завітати в бібліотеку, можливо для когось твори Ольги Кобилянської стануть справжнім відкриттям.


       
7. 25.11.23 185 років від дня нродження Івана Семеновича Нечуй-Левицького, великого українського письменника



Дізнатись про його життєвий і творчий шлях ви маєте можливість, переглянувши презентацію  Іван Семенович Левицький
 Також в бібліотеці оформлено книжкову виставку "Іван Семенович Нечуй-Левицький(до185 років від дня народження) (Із циклу "Письменники-ювіляри)
З творчістю Івана Семеновича Нечуй- Левицького багато з вас знайомий з шкільних років, можливо, переглядали спектаклі за його творами. Завітайте до нашої бібліотеки якщо захочете перечитати і "Кайдашеву сім"ю" ; "Баба Параска та баба Палашка"і  історичні твори "Гетьман Іван Виговський" "Князь Єремія Вишневецький; та ін.




6. 23.11.23День пам"яті  жертв голодомору.
«Голодомор у творах літератури»
Огляд літератури

1. Виступ з аналізом статті «Важкі роки Голодомору за романом Василя Барки "Жовтий князь". Василь Барка − наш український письменник з дiаспори. 25 рокiв вiн виношував у своєму серцi, як незагойну рану, спогади про Голодомор. В 1961 року з'явився високохудожнiй правдивий твiр про геноцид українського народу "Жовтий князь".
      I весь свій біль В.Барка передав у романi через реалiстичне зображення нещастя в сiм'ї селянина Мирона Катранника, боротьбу темряви зi свiтлом, Бога з дияволом, людини з людиною.
         Автор знайомить нас з численними рiзноплановими образами, а умовно дiлить їх на людей-варварiв i людей-жертв. Конкретним носієм зла, його невід’ємною частиною у творі Барки є "рудий", "золотозубий" жовтий князь – представник високої партійної верхівки. Це він – той звір, "який вилазить із багна в образі компартії" у напівфантастичній оповіді діда Прокопа. Партiєць Отроходiн − найяскравiший представник людей-варварiв. Вiн слiпо виконує партiйну волю: "Забрати хлiб увесь! До зернини!" А хто такi хлiботруси, хлiбохапи, хлiбобери? Люди без iменi, вони втратили людську подобу, а прийняли варварську, сатанинську, це вони викошують голодною смертю українських селян. Головнi ж винуватцi людського лиха присутнi незримо. Ми бачимо портрет вождя свiтового пролетарiату: "Охрою горить вигляд iстоти, що нiма до сльози i хижа до життя".         З невичерпним горем i спiвчуттям В. Барка розкриває характер селян – гречкосiїв. Вiн розповiдає про справжнiх мученикiв, про родину Катранникiв, про український народ. Вiн називає жертви переслiдування i гонiння, болiсно сприймає їхнi пережитi страждання. Немов на пiдтвердження цiєї думки, Василь Барка створює свiй календар:
вересень – розбоєнь; 
жовтень − худень;
листопад − пухлень;
грудень − трупень;
сiчень − могилень;
лютий − людоїдень;
березень − пустирень;
квiтень − гумень.
    Iз вражаючою силою i правдивiстю автор показує, як українська земля, що завжди несла радiсть хлiборобовi, який горнувся до землi, жив у гармонiї з природою, перетворилася для селян у зону смертi, могилу...



2. Світлана Талан  «Розколоте небо».

    Світлана Талан – неодноразова лауреатка всеукраїнського конкурсу «Коронація слова та володар відзнаки фонду О. Пінчука «За найкращий роман на гостросоціальну тематику»
    Герої її романів – сильні особистості, які навіть у найскладніших життєвих ситуаціях не втрачають людське обличчя.
Талан С. Розколоте небо: Роман. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2015.-352 с.

      …  Україна, 1930 роки. Варя виросла в заможній родині, у якій уміли та любили працювати, тому й господарство мали міцне. Але прийшли інші, лихі часи . Почалася колективізація, і все, що люди заробили своїм потом , потрібно було віддати… Хіба ж хто знав, яка страшна біда чекала на ці щедрі землі? Годі  було уявити, що голодна смерть спустошить все навколо. . Що далі, то дужче. За короткий час щедрі і добрі люди перетворилися на примари… Чому голодна смерть спустошила українське село, де були родючі землі та плодючі сади? Валя Чорножукова , мабуть, уже і не намагалася цього осягнути.
 Втративши чоловіка, родичів, Варя залишилась сама з маленькими дітьми.  Хто зможе їх врятувати.? Потрібно було рятувати дітей. З всяку ціну рятувати дітей


3. Улас Самчук Марія

    У романі розповідається про тяжке життя української селянки на фоні історичних подій, що відбувалися у суспільстві в той час, а саме колективізація та Голодомор.
    
Роман має присвяту: «Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в 1932-1933 роках».
     «Марія» посідає особливе місце в нашій літературі. Це, здається, перший мистецький твір, де відтворено голодову трагедію українського народу 1933 pоку. І написаний він того ж страшного 1933-го. Автор не був свідком того нелюдяного шаленства, що відбувалося в ті роки в Україні. Проте його творча уява з неймовірною правдивістю наблизила читачів до тієї безпрецедентної трагедійної події. Він дав твір великої життєвої й мистецької правди. Його присвята книги: «Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933» — звучить і звучатиме вічно як моменто морі, як вічне прокляття й оскарження тих, що допровадили людей до такого стану.
    Роман розгортається у двох планах: з одного боку - у плані суто людському, особистому, психологічному. Людей зображено з усіма властивими їм високими й низькими інстинктами, сильними й слабими рисами характеру, добрими й поганими вчинками. З іншого - у плані соціальних, суспільних стосунків і подій, у рамках яких людина провадить своє особисте життя. Подати в реальній мистецькій єдності ці два плани - це велика трудність для кожного автора. Улас Самчук, тоді ще зовсім молодий автор, успішно переміг цю трудність

Також в бібліотеці оформлено книжкову виставку "Невиплакані сльози України"

5. 21.11.23 День Гідності та свободи

День гідності та свободи – важливе державне свято, яке українці щороку відзначають 21 листопада.

Його встановлено на честь двох пам'ятних історичних подій в історії незалежної України - Помаранчевої революції 2004 року і Революції Гідності 2013 року.
Історія свята
Свято стало наступником Дня свободи, яке відзначалося 22 листопада в честь Помаранчевої революції та було скасоване Віктором Януковичем. Днем свята обране 21 листопада - дата одразу двох визначних для України подій: президентських виборів 2004 року, які стали початком Помаранчевої революції, та початку Євромайдану.
   В 2004 році 21 листопада відбулися вибори президента, на яких Віктор Янукович переміг Віктора Ющенка. Результати виборів і фальсифікації обурили українців, і тисячі протестувальників зібралися на Майдані незалежності. Після кількох тижнів Помаранчевої революції Верховний суд назначив повторне голосування, на якому переміг Ющенко.
    
Через 9 років в 2013 році відбулися трагічні події на Майдані, які коштували життя багатьом громадянам. Тоді з 21 листопада тисячі громадян зібралися на Майдані незалежності з протестами проти курсу на Росію. Протягом трьох місяців протестувальники вимагали продовжити Євроінтеграцію та припинити застосування грубої сили до громадян. 18-20 лютого відбулися жорсткі сутички з протестувальниками. Десятки українців загинули, а президент Віктор Янукович втік з країни.
   В честь подій Помаранчевої революції та Євромайдану встановлене сьогоднішнє свято. Воно прославляє волелюбність і мужність нашого народу, прагнення до демократії, вшановує національні інтереси держави і права людини.

Та підготовано слайд-презентацію "День Гідності та Свободи

4. 17.11.23 Міжнародний день студента. 

Інформаційне повідомлення

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СТУДЕНТА ТА ДЕНЬ СТУДЕНТА В УКРАЇНІ?

Всесвітній день студента 17 листопада має трагічну історію. Він присвячений подіям Другої
світової війни, коли німецькі війська окупували Чехословаччину. 28 жовтня 1939 року студенти та викладачі чеських університетів вийшли на мирний мітинг у Празі. Під час демонстрації нацисти застрелили студента Яна Оплетала.
15 листопада 1939 відбулися повторні демонстрації, присвячені пам'яті вбитого Яна. Окупанти розігнали мітинги та відправили понад 1000 студентів до концтабору, а 17 листопада провели кілька страт. З того часу 17 листопада проголошено як Всесвітній день студента у багатьох країнах, у тому числі й в Україні.
     Роки студентства незрівнянні. Під час навчання в вищих навчальних закладах на студентів чекає стільки всього цікавого та непередбаченого. Потрібно все встигнути та знайти час не тільки на навчання, життя приватне, а й на веселощі та вечірки. Тільки за одну ніч студентові під силу і вивчити матеріал за весь семестр, і конспекти всі переписати, і диплом написати. В студентські роки здається, що немає нічого неможливого й весь світ грає найяскравішими барвами. Міжнародний день студентів було впроваджено на Всесвітньому конгресі студентів. Свято відзначається щорічно 17 листопада.

З Днем студента вітаю,
Хай буде цікавим навчання,
Натхнення у праці бажаю,
Хай здійсняться всі сподівання!
Студентських веселощів й успішної здачі,
Хай будуть для вас всі легкими задачі!  

3. 16.11.23 Міжнародний день толерантності
Інформаційне повідомлення 
       
Міжнаро́дний день толера́нтності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.
        Декларація принципів терпимості звертається до держав, які мають гарантувати створення справедливого законодавства, дотримання правопорядку, судово-процесуальних та адміністративних норм. У статті 2 Декларації говориться, що для того, щоб зробити суспільство більш терпимим, держави мають ратифікувати існуючі міжнародні конвенції з прав людини, і, якщо це необхідно, розробити нове законодавство з метою забезпечення в суспільстві принципу рівних прав та можливостей для всіх груп та окремих людей.
         До цього положення варто додати, що ратифікація документів та створення законодавства це лише так звана «матеріальна» умова для формування реальної толерантності в суспільстві. Сьогодні, ратифікувавши основні міжнародні документи із захисту прав людини, Україна та її суспільство ще далекі до того, щоб стверджувати, що толерантність — це ознака нашого життя               

В бібліотеці оформлено виставку-інсталяцію "Міжнародний день толерантності" та створено слайд-презентацію День толерантності

2. 13.11.23 Всесвітній день доброти 
Інформаційне повідомлення.
          13 листопада відзначається Всесвітній день доброти. Саме у цей день 1998 року в Токіо відкрилася перша конференція Всесвітнього руху за доброту, в якій брали участь Австралія, Канада, Японія, Таїланд, Сінгапур, Велика Британія, США. Пізніше до руху приєдналися й інші країни.


Для знайомства з цим святом перегляньте слайд презентацію "Всесвітній день доброти" та презентацію - перегляд від практичного психолога Тетяни Кравчук "Раз добром нагріте серце вік не охолоне"

1.  01 .11.23 День народження ЄС

Інформаційне повідомлення    1 листопада день свого заснування відзначає Європейський союз економічний та політичний союз, що об’єднує 27 незалежних держав-членів, розташованих у Європі.

   ЄС бере свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі (ЄСВС) і Європейської економічної спільноти (ЄЕС), які сформувалися з шести країн у 1957 році. 
   У наступні роки територія ЄС зростала за рахунок включення нових держав-членів. Водночас збільшувалася сфера впливу шляхом розширення політичних повноважень. 
   У сучасному вигляді існує на основі Маастрихтського договору, підписаному 7 лютого 1992 року, який набрав чинності з 1 листопада 1993 року. 
   З юридичної точки зору в ЄС немає столиці, але де-факто такою є місто Брюссель, де базуються більшість інституцій Євросоюзу. 

ЄС і Україна 

Європейська комісія або Представництво Євросоюзу в Україні з’явилось у Києві невдовзі після проголошення Незалежності – у 1993 році. 
   7 лютого 2019 року до Конституції України були внесені зміни й закріплено стратегічний курс до набуття повноправного членства України в ЄС та НАТО. Тоді свої голоси за це віддали 334 депутатів парламенту України.
   23 червня 2022 року Лідери Європейського союзу на саміті в Брюсселі затвердили рішення надати Україні та Молдові статус кандидата на вступ.
   Україна подала заявку за кілька днів після вторгнення Росії на територію у лютому 2022 року, і процес йшов із рекордною швидкістю.
   Вступ до ЄС може тривати певний час, однак, статус кандидата – це перший офіційний крок до членства в ЄС. Цей крок, безперечно, став 
важливим моментом для України, адже майбутнє України – в ЄС!
 
Факти про ЄС :

  • Країни-засновниці ЄС – Франція, Італія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди і Федеративна республіка Німеччина. Термін їхнього членства перевищує 60 років.
  • У ЄС немає власних збройних сил, зате більшість країн-учасниць входять в НАТО.
  • Шенгенська зона охоплює не всю територію ЄС, а лише 22
  • Населення Євросоюзу — понад 500 мільйонів осіб.
  • 75% громадян Європейського союзу мешкають у містах, і цей відсоток неперервно зростає.
  • Найменша країна, що входить до Європейського союзу – республіка Мальта, територія якої менша навіть за Люксембург і о.Кріт.
  • Найбільша країна ЄС – Франція, а найбільш відвідуване місто – Париж
  • Євро – грошова одиниця, що стала офіційною в 19 країнах Європейського Союзу і з часом повинна нею стати ще у сімох.
  • В Євросоюзі – 24 офіційні мови. На засіданнях Європарламенту депутати можуть використовувати будь-яку з них. А, щоб народні обранці розуміли один одного, в парламенті працюють 330 штатних і 1800 позаштатних перекладачів-синхроністі


                Для ознайомлення можете переглянути слайд-презентацію "Історія створення Євросоюзу"   

   Для зручності планування виховної роботи пропоную слайд-презентацію "Календар знаменних дат. Листопад" 

Листопад 2023                                   
                    
13. 28.10.2023 - День визволення України від фашистських загарбників
Інформаційне повідомлення

В Україні 28 жовтня відзначається День визволення від фашистських загарбників.
   Як повідомляє Укрінформ, цього дня вшановують пам'ять усіх українців, які під час Другої світової війни віддали життя, виганяючи нацистських окупантів з рідної землі.
    Вигнання нацистів з України тривало майже 700 днів. Наприкінці 1942 року, 18 грудня, було визволено перший населений пункт - село Півнівку на Луганщині. У 1944 році проведено низку операцій, які дали змогу чотирьом Українським фронтам розгромити угруповання нацистських військ «Південь» і групу «А», зайняти майже всю територію України і Крим.
   Вигнання нацистів із Закарпаття розпочалося 9 вересня 1944 року під час Східнокарпатської стратегічної воєнної операції, складовими частинами якої були Карпатсько-Дуклянська та Карпатсько-Ужгородська фронтові наступальні операції. Під час Карпатсько-Ужгородської операції війська 4-го Українського фронту здобули карпатські перевали і наступали на Закарпаття. 16 жовтня радянські війська зайняли місто Рахів, 24 жовтня визволили Хуст і Сваляву, 26 жовтня – Мукачеве, а 27 жовтня – Ужгород.
   Усталеною датою визволення України від гітлерівців вважається 28 жовтня 1944 року. Цього дня радянські війська підійшли до Чопа - важливого залізничного вузла на кордоні Закарпатської України, Словаччини та Угорщини. Внаслідок запеклого бою, який тривав цілий день, 29 жовтня війська 17-го гвардійського стрілецького корпусу, 237, 8 та 138 стрілецьких дивізій визволили Чоп. Та скоро нацистські війська перейшли у контрнаступ. Окремі райони Чопа кілька разів переходили з рук у руки. Остаточно Чоп було визволено 23 листопада 1944 року. Того ж дня нацистів вигнали із села Шоломон (тепер Соломоново).
   У Другій світовій війні загинуло понад 50 мільйонів людей. Україна втратила у цій війні, включаючи вбитих, померлих від голоду і хвороб , жертв концтаборів, депортованих, евакуйованих, вимушених емігрувати, близько 14 мільйонів людей.   Другий рік поспіль Україна відзначає День визволення від нацистів на тлі повномасштабної російської агресії, яка розпочалася 24 лютого 2022 року.
   Торік у результаті вдалих наступальних операцій вдалося вигнати російських окупантів з частини Херсонської області та визволити практично всю Харківську область.  

12. 27 жовтня 2023 - День української писемності та мови


Бібліотекою було підготовано презентацію  "Цікаві факти про українську мову" а також підготовано мовну вікторину "Правда чи неправда" а також було оформлено книжкову виставку "Я люблю рідну мову"


11. 24.10.23 Міжнародний день ООН
Інформаційне повідомлення

День ООН - це день народження Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2782 (XXVІ).
   24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято.
   Україна у 1945 р. стала однією з держав-співзасновниць ООН. Делегація України взяла активну участь у конференції в Сан-Франциско, зробивши вагомий внесок у розробку Статуту ООН. Про високий авторитет нашої держави в ООН свідчить її неодноразове обрання до Ради Безпеки ООН – органу, на який країнами-членами ООН покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки (1948-1949, 1984-1985, 2000-2001, 2016-2017 рр.).
Цілі сталого розвитку в Україні
   У вересні 2015 року в рамках 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку відбувся Саміт ООН зі сталого розвитку та прийняття Порядку денного розвитку після 2015 року, на якому було затверджено нові орієнтири розвитку. Підсумковим документом Саміту «Перетворення нашого світу: порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року» було затверджено 17 Цілей Сталого Розвитку та 169 завдань. Україна, як і інші країни-члени ООН, приєдналася до глобального процесу забезпечення сталого розвитку. Для встановлення стратегiчних рамок нацiонального розвитку України на перiод до 2030 року на засадах принципу «Нiкого не залишити осторонь» було започатковано інклюзивний процес адаптації Цілей сталого розвитку.
   Наша країна отримує значну технічну, консультативну та фінансову допомогу спеціалізованих установ ООН, її фондів та програм, зокрема, у сферах демократичного врядування, подолання бідності, досягнення національних Цілей сталого розвитку, підтримки державного управління, боротьби з ВІЛ/СНІД та іншими тяжкими хворобами, захисту довкілля.
   
За час співробітництва від організацій системи ООН Україні було надано допомогу на суму понад 200 млн. дол. США для реалізації більше 300 проектів міжнародної технічної допомоги в таких сферах: захист прав людини, соціальна допомоги, розбудова громадянського суспільства, охорона навколишнього природного середовища та атомної енергетики. У 2019 р. портфель такої допомоги ООН включав 12 проектів кошторисною вартістю 46 млн. дол. США.
   Після початку військових дій Російської Федерації проти України 24 лютого 2022 року ситуація з безпекою в Україні різко погіршилась. Ескалація конфлікту охопила щонайменше вісім областей країни, включаючи Київську область та столицю Київ, а також Донецьку та Луганську області, які вже постраждали від воєнних дій.
   Військові дії викликали негайне та різке зростання гуманітарних потреб мешканців України. За оцінками ООН, допомоги та захисту всередині України потребують 12 мільйонів осіб, понад 4 мільйонам українських біженців потрібна підтримка в сусідніх країнах.
   1 березня 2022 року ООН та гуманітарні партнери Організації виступили з екстреним закликом зібрати 1,7 мільярда доларів для термінової доставки гуманітарної допомоги людям в Україні та біженцям у сусідніх країнах.
   
З цієї суми 1,1 мільярда доларів буде спрямовано на задоволення зростаючих гуманітарних потреб понад шести мільйонам людей усередині України, постраждалих та переміщених внаслідок воєнних дій. Для допомоги українцям, які виїхали за кордон, переважно до Польщі, Угорщини, Румунії та Молдови, ООН запросила 551 мільйон доларів.
   Святкування Дня Організації Об’єднаних Націй є ствердженням нашої віри в сподівання людства покласти край насильству і укоренити терпимість, сприяти розвитку і забезпечити рівність, захистити права людини і зменшити масштаби бідності.



Бібліотекою було оформлено виставку-інсталяцію "ООН - минуле і сьогодення"   

10. 23.10-29.10.23 - Тиждень медійної і інформаційної грамотності
Інформаційне повідомлення

       Уперше святкування глобального тижня медійної та інформаційної грамотності (МІГ) відбулося восени 2012 року. Його ініціювало ЮНЕСКО, а допомогли реалізувати Глобальний альянс в підтримку партнерства в сфері медійної та інформаційної грамотності, Альянс цивілізацій ООН та Міжнародна університетська мережа з медійної та інформаційної грамотності й міжкультурного діалогу.
Згідно з задумкою, всесвітній тиждень МІГ має об'єднати активістів із різних країн, які вважають медійну та інформаційну грамотність дієвим способом активізації міжкультурного діалогу.
Медійна та інформаційна грамотність традиційно розглядаються окремо. Але стратегія ЮНЕСКО об'єднує ці дві сфери в сукупний набір компетенцій (знань і навичок), що необхідні для життя й роботи людини в XXI столітті.
Серед компетенцій, увагу до яких намагається привернути глобальний тиждень МІГ, наступні:
• навички, що необхідні для ефективного пошуку, критичного аналізу, використання та розміщення інформації та медійного контенту;
• розуміння способів боротьби з пропагандою, мовою ненависті в Інтернеті та залякуванням у мережі;
• знання прав людини в Інтернеті;
• розуміння етичних проблем, пов'язаних із доступом до інформації та її використанням.
Для позурочної роботи зі студентами бібліотекою було підготовано інформаційне повідомлення, яке можна використати в проведенні інформаційної чи виховної години "Кібербулінг - що це, та як його зупинити"

9.18 жовтня Європейський день протидії торгівлі людьми.
Інформаційне повідомлення

Боротьба з торгівлею людьми визначена одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду України у сфері захисту прав людини.
    Верховна Рада України 20 вересня 2011 року ухвалила Закон України «Про протидію торгівлі людьми». Згідно з українським законодавством, торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а також вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
   Будь-яка особа може постраждати від торгівлі людьми, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Жінки та чоловіки стають жертвами сексуальної та трудової експлуатації. Дітей змушують красти, жебракувати, використовують для  проституції, навіть з метою вилучення органів. Для злочинців – це величезні гроші, а для людей – страждання, зруйновані сім’ї, втрачене здоров’я і навіть життя. За неофіційними даними у світі близько 4 млн.осіб щороку переправляються через кордони держав для використання в підневільній праці. Ми  закликаємо усіх берегти своє життя,  бути уважними під час обрання роботодавця. 
   18 жовтня  – день, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми. Саме цей День був започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні. Відповідно до чинного законодавства особам, постраждалим від торгівлі людьми,  гарантується комплексна допомога (психологічна, соціально-педагогічна, соціально-медична, юридична, допомога у працевлаштуванні та перекваліфікації тощо), виходячи з особистих потреб постраждалої особи, в тому числі і одноразова матеріальна виплата.

Бібліотекою підготовано матеріали, які можуть бути використані для виховної години 
"Протидія торгівлі людьми" та слайд-презентація "Європейський день протидії торівлі людьми"

8. Всесвітній день хліба (World Bread Day) відзначається щорічно 16 жовтня. Свято було засновано у 2006 році з ініціативи Міжнародного союзу пекарів і пекарів-кондитерів.

Невже хліб - це просто вода з борошном?! Звісно, ні. Це не лише страва, а й символ. В Україні здавна кожна важлива подія, кожне свято, кожен день протягом життя людини не відбувався без хліба. Жито насипали новонародженому до колиски, з хлібом ішли свататись, хлібом благословляли молоде подружжя до шлюбу, з хлібом проводили в останню дорогу… Навіть в часи технічого прогресу важко уявити весілля без короваю та “шишок”, Великдень – без пасок і бабок, Маковія – без коржів з маком, а свято Андрія – без калити. 
   Всесвітній день хліба (World Bread Day) відзначається щорічно 16 жовтня. Свято було засновано у 2006 році з ініціативи Міжнародного союзу пекарів і пекарів-кондитерів.
   У світі існують сотні й тисячі рецептів хліба з різною щільністю, смаком, формою, розмірами. Хліб їдять майже в усіх країнах світу. Навіть у тих місцях, де пшениця не росте — борошно роблять з інших інгредієнтів, наприклад кукурудзи, жита або рису, а далі використовують його для виготовлення простих і поживних страв, які еквівалентні хлібові.
   
Історія хліба налічує кілька тисячоліть. Згідно з науковими дослідженнями, перші хлібні вироби виникли близько 8 тисяч років тому. Зовні вони виглядали як коржі, та готувалися з крупи і води та випікалися на розпеченому камінні. А ще вважається, що перший дріжджовий хліб навчилися робити в Єгипті. Причому в старовину білий хліб вживали в основному багатії, а чорний та сірий (через колір) хліб вважався їжею бідноти. Лише в 20 столітті, люди дізнались про користь та поживність житнього та зернового хліба, і він став користуватися більшою популярністю
З одного зернятка отримуємо приблизно 20 міліграмів борошна, для випікання одного буханця потрібно борошна з приблизно 10 тисяч зернят.9. Сумарний об'єм води, яка використовується для вирощення пшениці та виготовлення однієї буханки хліба понад 1600 літрів.10. Кожен день у світі люди з’їдають близько 9 мільйонів буханок хліба!Тож нехай він, хліб, – совість наша – буде завжди лежати на столі; на вишитому рушнику, а нашою першою молитвою нехай буде хвала хлібу. Нехай на черствіє хліб, бо, як мовлять у народі, коли черствіє хліб, черствіє і душа, і совість. Так буде все життя: хліб на столі.

В бібліотеці оформлено книжкову виставку-інсталяцію "Хліб на столі - злагода в домі" та перегляньте слайд-презентацію "Хліб всьому голова"

7. 11 жовтня 2023 Міжнародний  день дівчаток
 Інформаційне повідомлення
11 жовтня весь світ відзначає Міжнародний день дівчаток (International Day of the Girl Child). Головна мета свята – поширити у суспільстві інформацію про ті болючі проблеми, з якими мають справу неповнолітні діти жіночої статі у всьому світі – нерівність, незахищеність та соціальна несправедливість.   Цей день є глобальною ініціативою, спрямованою на захист прав дівчаток та вирішення проблем, з якими вони стикаються в усьому світі. Цей день присвячений сприянню розширенню прав і можливостей дівчат та реалізації їхніх прав людини

6. 3 жовтня свій день народження відзначає Люко Дешвар (Ірина Чернова)
Інформаційне повідомлення

Люко Дешвар (Ірина Чернова) - відома українська письменниця , журналістка та сценаристка, лауреат низки літературних премій ("Коронація слова", "Книга року ВВС" тощо) та володарка числених нагород в тому числі відзнаки "Золотий письменник України (2012 р.).
Книги Люко Дешвар - неоднозначні захоплюючі та динамічні історії життя людей, котрі вражають, а подекуди шокують своєю реалістичністю. Якщо ви ще не знайомі з творами Люко Дешвар,  обов"язково знайдіть щось із її творів, перечитайте. В одному з інтерв"ю вона сказала "Життя кожної людини - легенда. Навкруги - тисяча захоплюючих історій. Головне - розповісти цікаво" 

5. Інформаційне повідомлення
2 жовтня 2023 -80 років від дня народження Богдана Михайловича Стельмаха, українського драматурга, перекладача.

Стельмах Богдан Михайлович - поет, драматург, перекладач, автор численних українських пісень. Народився 2 жовтня 1943 року  у с. Туркотин Золочівського району Львівської області. Студіював математику і філологію у Львівському державному університеті ім. І. Франка, заочно закінчив Українську академію друкарства.  Працював робітником на лісозаводі у Раві-Руській, кореспондентом молодіжної газети у Львові, завідувачем відділу музично-драматичного театру Дрогобича. У 1977 році став членом Спілки письменників України і перейшов на творчу роботу.
Першою дитячою книжкою була п'єса-казка «Правдива пісня», видана у 1982 році. У доробку Богдана Стельмаха є також декілька п’єс, оперних лібрето (зокрема, «Мойсей» за поемою Івана Франка). Є автором  книжок "Примула, квітка віща", "Земний вогонь", "Батькові слова", "Пшеничне перевесло", "Сто пісень", "Тарас: дилогія", "Писанка", "Вірші про Україну", "Тарас: драматична поема -тетралогія", "Ця осінь називається Марія". Вірші поета перекладено англійською, білоруською, казахською, польською, російською мовами.

   Серед перекладів та переспівів Богдана Стельмаха є збірка давньоєгипетської лірики «Початок радісних пісень», «Сто одинадцять хайку Мацуо Басьо», інтерпретація поеми «Слово о полку Ігоревім» та інші. Богдан Стельмах є одним із авторів всеукраїнських дитячих видань «Ангелятко» та «Ангеляткова наука».
   Упродовж останніх років автор плідно працює як драматург. В репертуарі Національного драматичного театру ім. М. Заньковецької є дві його п'єси для дітей - «Чари правдивої пісні» та «Біда навчить». У  Першому українському театрі для дітей та юнацтва донедавна йшли п'єси Богдана Стельмаха «Тарас» й «І золотої й дорогої», комедія «Фрак для доцента».
   Богдан Стельмах є лауреатом премій ім. І. Котляревського, ім. М. Шашкевича, ім. Лесі Українки, «Благовіст»; відзнак «За заслуги перед українським народом» ІІ ступеня, «Золотий герб міста Львова», «За вірність Україні»; ордени: ювілейний орден Великого князя Володимира, «За заслуги» ІІІ ступеня. Заслужений діяч мистецтв України. Володар першої премії «Коронація слова» у номінації «Пісенна лірика» (2015).

   Богдан Стельмах –  автор книжок “Примула, квітка віща”, “Земний вогонь”, “Батькові слова”, “Пшеничне перевесло”, “Сто пісень”, “Тарас: дилогія “Писанка”, “Початок радісних пісень”, “Вірші про Україну”, “Тарас: драматична поема-тетралогія”, “Ця осінь називається Марія”, “Правдива пісня”.
   Неможливо не зупинитись на плідній співпраці Богдана Стельмаха з Володимиром Івасюком. Ті шість віршів, на які створив мелодію геніальний композитор, стали хорошим результатом дружби обох творчих людей. Зокрема, це – «Два перстені», «Лиш раз цвіте любов», «Запроси мене у сни свої» та ін.
   Також Богдан Стельмах співпрацював і з іншими композиторами – Ігорем Білозіром, Мирославом Скориком, Віктором Камінським, Олексієм Екімяном та ін.

4.  Літературна історія України. Інформаційне повідомлення.
  2 жовтня 1906 року у місті Охтирка на Сумщині народисвся Іван Багряний (справжнє ім"я - 


 Іван Павлович Лозов"ягін), поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. У молоді роки вчителював (викладав малювання), обіймав низку посад в різних організаціях, працював на шахтах Донбасу. Писав вірші, здійснив поїздку по Україні. Деякий час навчався в Київському художньому інституті, який не закінчив через фінансову скруту та політичну неблагонадійність. Входив до опозицийного  літературного об"єднання "Марс" ("Майстерня революційного слова"), його твори нещадно критикувалися за принципову українську позицію. Віршована поема "Аве Марія" була заборонена цензурою, а історичний роман у віршах "Скелька" (1930) спричинив звинувачення у контреволюційній діяльності. 16 квітня 1932 року заарештований. Засуджений на три роки засланння на Далекий Схід, звідки намагався втекти. За спробу втечі отримав новий термін (ще три роки). Після поверненння, 16 червня 1938 року, заарештований вдруге, цього разу за участь в "націоналістичній контрреволюційній організації" . Обвинувальний вирок не підписав (83 дні провів у камері смертників) восени 1940 року через брак доказів випущений на волю. Пережите описав в автобіографічному романі "Сад Гетсиманськи2" (1950). Написав також роман "Тигролови"("Звіролови"), "Люба", поему "Гуляй Поле". В 1945 році емігрував до Німеччини Помер 25 серпня 1963 року в Новому Ульм (Німеччина)

3.  1 жовтня День захисників і захисниць України 
Бібліотекою було створено слайд-презентацію "День захисників і захисниць України"

Ми п"ємо вранці каву, яка зігріває,
А в окопі солдат, спокій наш оберігає,
Повертайтесь живими,мужні наші синочки,
Вдома рідні чекають, і красунечки дочки.
На коліна не стане наша мама-Вкраїна,
Вороги наші в мороці чорному згинуть,
Наші мужні, незламні, вашу силу повік не здолати,
Наші воїни рідні, з Перемогою будем чекати!
Україна зростила таких воїнів сильних, охоронців незламних!
Від навали ворожої ви країну свою захищаєте,
Перемогу над ворогом ви наближаєте!
Ми п"ємо вранці чай або каву,
Завдяки нашим воїнам, мужнім, незламним,
Козакам нашим, яких повік не здолати,
На сьогодні ми всі, як один, України моєї солдати!
Наталія Калита


2.  1 жовтня 2023 День українського козацтва.

День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 року в день свята Покрови Пресвятої Богородиці, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення.
   До Дня українського козацтва в бібліотеці оформлено книжкову виставку " Ми діти козацького роду"

               

Якщо ви цікавитеся історією козацтва, дізнатися щось цікаве про гетьмана Петра Дорошенка, можете переглянути презентацію "Гетьман Дорошенко"
Історичний хроноскоп. В цьому році виповнюється 400 років від часу обрання Петра Дорошенка Гетьманом Запорозького козацтва -1623 р. Петро Дорошенко - визначний державний, військовий та політичний діяч. Козацький полковник, брав активну участь у російсько-турецькій війні. Гетьман України з 1665 по 1676 роки.
А дізнатися, чи  все ви знаєте про козацтво,  ви можете спробувати відповвши на питання Вікторини до Дня козацтва. Цікавим моментом пізнати побут козаків, характер,  можливо за допомогою прислів"їв. Перегляньте, буде цікаво. Прислів"я про козаків

1.   1 вересня 2023 Покрова Пресвятої Богородиці ( за новим календарем)




Покрова Пресвятої Богородиці - як з'явилося це свято і чому воно так називається

Свято Покрови Пресвятої Богородиці має дивовижну історію. Віряни згадують чудесне явлення Божої Матері, яке відбулося в середині X століття у Влахернській церкві Константинополя. У цьому храмі тоді зберігалися головний покров, риза та пояс Пресвятої Богородиці.
   910 року Константинополь потрапив в облогу сарацинів - у будь-який момент місто могло впасти. Жителі, розуміючи, що ось-ось увірвуться солдати, знайшли притулок у Влахернському храмі і стали там молитися, зокрема й імператор Лев VI з імператрицею. Під час всенічного бдіння сталося диво: святий юродивий Андрій з учнем Епіфанієм побачили, як Божа Матір уклінно молилася за порятунок народу. Опісля Вона підійшла до Престолу, зняла з голови покривало і покрила ним усіх, хто молився в храмі. Покров сяяв у Її руках, а сама Богородиця стояла в оточенні ангелів і святих. Зникла Вона так само непомітно, а наступного ранку ворог відступив від міста. Є версія, що на морі здійнялася велика буря, яка знищила ворожий флот, за іншою версією - сарацинів розбило візантійське військо.
В бібліотеці оформлено  книжкову виставку "Покрова Пресвятої Богородиці" (Із циклу "Річне   коло свят"  

ЖОВТЕНЬ 2023

11. 30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек

                                   

Бібліотека у перекладі з грецької "biblion" - книга, "teke" - сховище, культурно-освітній заклад,що здійснює збирання друкованих і рукописних книг,  бібліотекар проводить їхнє опрацювання та відображення в каталогах, організовує  зберігання друкованої продукції  і обслуговування читачів в режимі абонементу та читального залу.
    Найбільша бібліотека України, головний науково-інформаційний  центр і входить до десяти найбільших національних бібліотек світу. Заснована 2 серпня 1918 року і носить ім"я В.І.Вернадського. Обсяг фондів - понад 15,5 мільйонів одиниць зберігання. Це унікалне зібрання джерел інформацції, що включає книги, журнали, карти, ноти, образотворчі матеріали, рукописи, стародруки, документи на нетрадиційних носіях інформації.
   Якщо вас цікавить інформація про найбільші бібліотеки світу, про перші відомі бібліотеки, перегляньте презентацію  Всеукраїнський день бібліотек
Також в бібліотеці було оформлено виставку-інсталяцію "Скарбниця мудрості людської"
Також до Всеукраїнського дня бібліотек, в бібліотеці коледжу організовано виставку- знайомство книг одного автора (колективні та індивідуальні збірки) "Бібліотекарі не тільки видають книжки на абонементі, а й пишуть свої" 
    
   Ви знаєте Калиту Наталію Миколаївну як завідуючу бібліотекою, завітаіте до бібліотеки, та познайомтесь з її творчістю.

10.  29 вересня. Річниця трагедії Бабиного Яру 


Трагедія Бабиного Яру – в серці українського народу. 2-3 липня 1941 року – єврейські погроми у Львові - 7 тисяч загиблих;19 вересня 1941 року – ліквідація гетто в Житомирі – 18 тисяч убитих; 12-13 жовтня 1941 року – розстріл 11 тисяч євреїв у Дніпропетровську (Дніпрі); 23-25 жовтня 1941 року – убито 26 тисяч євреїв Одеси; 30 грудня 1941 року кривава різня у Сімферополі – 10 тисяч жертв.
    З 29-30 вересня 1941 року та до вересня 1943 року – Бабин Яр (Київ) –розстріляно від 100 до 200 тисяч чоловік

   Бабин Яр — це урочище на північно-західній околиці Києва, всесвітньо відоме місце трагедії. Тут знайшли останній притулок сотні тисяч українців — жертви голодоморів і терору ЧК-НКВД. Тут в роки нацистської окупації України розстрілювали радянських громадян, військовополонених, підпільників, заручників, членів ОУН, «саботажників», порушників комендантської години та інших. Більш детально про події в урочищі Бабин Яр під Києвом в період з вересня 1941 по вересень 1943 року дізнаєтеся, якщо переглянете презентацію
"Трагедія Бабиного Яру не підлягає забуттю"


                                   
А також в бібліотеці було оформлено книжкову виставку " Тут тисячі із смертю обвінчались"


9.  28 вересня 2023 День народження Василя Олександровича Сухомлинського

28 вересня 1918, с. Василівка — 2 вересня 1970, с. Павлиш,Українська РСРСРСР (нині с. Павлиш Кіровоградської областіУкраїна) — видатний український радянський педагогпубліцистписьменникпоетЗаслужений вчитель УРСРКандидат педагогічних наук (1955). Член-кореспондент Академії педагогічних наук РРФСР (1957); член-кореспондент Академії педагогічних наук СРСР (1968).

22 роки він був директором Павлиської школи, до його думок прислухалися любили його. Він не лише наш сучасник. Він прогнозував майбутнє освіти, передбачав дефіцит емоційного спілкування, занепад етичної компетентності в суспільстві, тому, очевидно, так щедро в його творах представлене емоційне, естетичне виховання.Українська та світова педагогічна спільнота високо цінує внесок В.О. Сухомлинського в розвиток освіти і науки.
   Школа, на думку Василя Сухомлинського, – це не комора знань, а світоч розуму, святиня і надія, духовна колиска народу, норовливе дитя суспільства. Це – світ душевних людських доторкань, зосередження добрих почуттів, тонких переживань. Це – вічне вогнище краси, освіти й освіченості. В школі дитина проводить один з найважливіших періодів свого життя, а не лише засвоєння знання, вміння, навички, способи діяльності.
   Василь Олександрович є автором 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок, притч та новел для дітей.
   Найвідоміша його праця – «Серце віддаю дітям», перекладена на 30 мов світу, її перевидавали 54 рази. Загалом твори В.О. Сухомлинського видано 53-ма мовами світу накладом майже 15 млн. примірників. Його книги присвячені головним чином вихованню і навчанню молоді, педагогізації батьків.
Головними постулатами його основи педагогічної системи є:
Виховання дитини повинно бути спрямоване на окультурення її потреб.
Ідеал культурних бажань людини, які необхідно виховувати, – потреби у праці, у творінні добра, у красі
   Щоб виховати дитину, необхідно створити у неї чутливість до виховання (потребу бути хорошою), створити для неї «радість буття», сформувати почуття власної гідності.
   Умовою успішного виховання, з якої воно повинно починатися, є створення атмосфери успіху, що є відправною його основою. Абсолютна перевага позитивних стимулів і реакцій на поведінку дитини над негативними.
   Кожне покоління по-новому сприймає В. Сухомлинського, знаходить цінні дороговкази для навчання і виховання 
    Спадщина кожного митця і кожного вченого має свою долю. Одну досить швидко забувають, іншу – якийсь час тримають у полі зору. І лише небагатьом випадає залишитися у «великому часі». Є всі підстави стверджувати, що спадщина Василя Сухомлинського належить до останніх.
  
Український педагог подарував нам цілісну педагогічну систему виразного гуманістичного спрямування. І то вже наша проблема, як зуміємо скористатися нею. Маємо підніматися до неї і серцем, і розумом.  
  До дня народження Василя Сухомлинського в бібліотеці було створено слайд-презентацію:

Василь СухомлинськийТакож в бібліотеці було оформлено книжкову виставку "Василь Схомлинський -видатний педагог сучасності"

  •   
8.  Також сьогодні, 22 вересня, велике свято, День  нашого рідного міста Новомосковськ.

 Але ми б не святкували цієї дати, якби 22 вересня 1943 року наше місто не було звільненено від фашистської навали. В цей день вітаємо наших ветеранів, тих містян, які пережили важкі часи фашистської окупації. Зичимо їм здоров"я і благополуччя, разом зробимо наше місто квітучим і процвітаючим! В нелегкі часи ми святкуємо , але пройдемо разом ці випробування, і знову засяє краса і велич нашого козацького міста!
Цей мій вірш був написаний давно і присвячений сумним подіям, які ми не повинні забувати. Гуляючи в лісі, неподалік Краснокутянського мосту, коло  невеликого озерця, зупиніться біля стели, постійте мовчки, віддайте данину тим, хто лежить в цій землі - дорослі, і діти, цивільні, і військовополоненні, різних національностей і віросповідань. Ми їх пам"ятаємо!

В руїнах по війні стояло наше місто,
Його з землі і пам"яті хотіли стерти,
Але відбудували, як розірваний разок
намиста,
А пам"ять, як і любов, не можуть вмерти.
Тут кожен камінь і будинок пам"ятають
Повстання, смути, і ту, минулу, таку страшну
війну
Але з руїн поставши, наше місто молодіє,
Ми будем пам"ятати і радісну хвилину, і сумну...
І стела над берегом, неподаллік Самари,
Нам нагадає про тих, хто відійшли за хмари,
Про тих, чиї життя кати злодійськи обірвали,
Вони хотіли, щоб ми про земляків не пам"ятали...
Їх гнали через міст, в останній путь,
Собаки, скрізь охорона, і час назад уже не повернуть,
А поряд Самара горда, а там - ліси,
Але не бачить вже ніколи тієї їм краси...
Притисла мама немовлятко, і  разом з ним пішла у небуття,
О схаменіться, невже не буде мучити вас каяття?
Та то не люди, вовки в людській подобі,
Що вишкірили зуби в шаленій люті й злобі.
Там гірко плакав Янгол при дорозі,
І падали не землю гіркі, пекучі сльози,
І де сльоза гірка на землю впала,
Ромашкою, як пам"ять про загиблих , проростала.
І ми схиляє голови в жалобі,
І кільки б часу не минуло, як пройшла війна,
Ми будемо пам"ятати в вічній шанобі
загиблих земляків нетлінні імена!

Голова літературного об"єднання поетів Новомосковщини Наталія Калита

   В бібліотеці було оформлено книжкову виставку "Історичними стежками Новомосковщини"


7.  22 вересня щорічно в Україні відзначається День партизанської слави. 
Раніше в це свято згадували партизанів Другої світової війни. Але з 2014 року і в 2022-2023 роках багато партизан з"явилося серед наших сучасників. Ці хоробрі люди протистоять озброєним солдатам на тимчасово окупованих росією територіях.
   Після початку повномаштабної війни з росією українські партизани показують дива відваги на окупованих територіях. Вони регулярно нагадують окупантам, що ті перебувають на українській землі.
                                                     
   В цей день ми вшановуємо учасників партизанського руху, тих, хто наближав і наближає зараз жадану Велику Перемогу, проводячи героїчну боротьбу у ворожому тилу.
   Сила духу, патріотизм надихають нащадків, які сьогодні продовжують героїчну боротьбу за Незалежність України задля збереження її територіальної цілісності. Саме це є запорукою нашої непереможності, дає впевненість у тому, що наш народ - незламний і сильний духом.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку, як об"єднана з виставкою, присвяченою Дню рідного міста.
А я хочу, щоб ви звернули увагу на книжку, яка знаходиться саме на цій виставці:
І. Вєтров. В лісах під Новомосковськом:спогади партизана.

Це спогади учасника партизанського руху в роки Другої світової війни. Автор переповідає про складності умов, в яких діяли партизани на Дніпропетровщині. В цих умовах, в найтяжчий період війни, ( друга половина 1941, початок 1942 років), партизани загонів Новомосковського лісу, самовіддано виконували свій обов"язок, не шкодували свої життя в ім"я перемоги над ворогом.
   Перебуваючи у ворожому тилу, на тимчасово окупованих  фашистами територіях, партизани дніпропетровських загонів руйнували залізничні комунікації, висаджували в повітря мости....
   То ж, завітайте в нашу бібліотеку, перечитайте цю книжку, і ви зрозумієте сучасних народних месників, які наближають нашу Перемогу

6.  21 вересня День миру в Україні
                                     

Інформаційне повідомлення

 21 вересня у всьому світі відзначають Міжнародний день миру
   Підтверджуючи відданість України ідеалам миру та підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН, згідно з Указом Президента України із 2002 року в Україні установлено День миру, який відзначається щорічно 21 вересня – у Міжнародний день миру.
   На сьогодні для нашої держави це свято є особливо значимим. Кожен свідомий українець мріє про якнайшвидше припинення бойових дій на території України, про повернення рідних, близьких, друзів, про мирне небо над головою, про світле майбутнє дітей, про загоєння нестерпних ран у людських серцях, захист від агресорів.
   Найбільше у світі щастя – це мир, коли люди живуть дружно та спокійно, земля не здригається від страшних вибухів, не ллються сльози горя та втрат.
   В бібліотеці оформлено книжкову виставку та слайд презентацію "Миру в Україні - бути!"


        Символом свята є зображення голуба. Сучасна емблема - голуб з оливковою гілкою у дзьобі виконана Пабло Пікассо за біблійним мотивом про Ноєв ковчег (в знак прощення Богом, голуб приніс у дзьобі оливкову гілку) 
        У День Миру бажаємо всім спокою, процвітання і багатства. Миру в усьому – миру в сім’ях, миру в серцях та миру нашій рідній Україні!

     

5.   17 вересня. Всенародний день батька  

                         
Інформаційне повідомлення
Національний День Батька святкують в Україні у вересні. Це поки неофіційне свято, а дата запропонована низкою громадських організацій. Традиційні святкові заходи підкреслюють важливість ролі батька і сім’ї в цілому.
Нагадаємо, що Всесвітній або Міжнародний День Батька святкують у третю неділю червня, а традиція почалася в США. Там він святкувався з 1966 року. В Україні, поряд з Національним святом, поважають і цю дату. Син, що став батьком - символ спадкоємності поколінь. Національний день батька відзначають у багатьох країнах. Великобританія, Канада, Японія, Франція і Ірландія, як і багато країн світу, приєдналися до міжнародної ініціативи. У Південній Кореї 8 травня проходить спільне свято батька і матері - День батьків. Іспанія, Португалія, Італія, Швейцарія та ряд інших країн День батька відзначають 19 березня. У Польщі та Нікарагуа дата святкування 23 червня. Люксембург вшановує батьків 7 жовтня.
Чи можливо дати чіткі визначення і характеристики ролі отця для сім’ї, рідних і близьких, для держави і суспільства в цілому? Важко сказати. Швидше за все у кожному конкретному випадку вони будуть зовсім різні, проте всі ці можливі формулювання буде об’єднувати одна абсолютно чітка риса - любов і відповідальність. Всенародний День Батька в незалежній Україні ще порівняно молоде свято, що отримало путівку в життя 18 вересня 2009 року, але в цьому є щось, що не можна передати словами. Молода, визнана як така, що цілком відбулася, вже більш ніж юна держава стверджує свої, вже давно визнані в усьому світі, загальнолюдські цінності, показуючи свою зрілість і вдячність непорушним і фундаментальним поняттям людської природи нашого буття. Як колись, 19 червня 1910 року, це зробила місіс Додд, американка з міста Спокан (штат Вашингтон), яка вважається засновницею цього чудового свята.
В наші дні, за даними проекту DilovaMova.com, День Батька відзначається в багатьох країнах світу на офіційному рівні. В Україні ініціаторами цього свята виступили МГО «Міжнародний Центр Батьківства» та Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім’ї та відповідального батьківства за підтримки Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Під час прес-конференції, що проводилася ініціаторами Всенародного Дня Батька в Україні 18 вересня 2009 року в УНІАН, було оголошено, що кожну третю неділю першого осіннього місяця (вересня) стає датою, коли українське суспільство виказує своє особливе шанування цим загальнолюдським сімейним і державним цінностям.
Вся українська спільнота неухильно прагне до моделі доброго і турботливого батька. Навіть не дивлячись на те, що сьогодні на батьків під іноді покладено основне матеріальне забезпечення родини, не можна, щоб це йшло в розріз розвитку та збереження здорових стосунків в рідній сім’ї. Так закладено Богом споконвіку, що Батько є відповідальним не тільки за елементарне зачаття, але і збереження життя дитини, її виховання і духовну настанову. Звичайно ж це відбувається в тісному партнерстві з мамою, яка також бере активну участь у всіх цих процесах, але навіть для неї її чоловік і батько їхніх дітей не рідко є опорою і підтримкою, яку може забезпечити тільки любов і турбота батька .
Ми також в цей Всенародний День Батька в Україні приєднуємося до привітань всім українським батькам та бажаємо їм Божих благословень в усьому! Зі святом Вас! В 2023 році Всенародний День Батька припадає на 17 вересня. 

В бібліотеці оформлено книжкову виставку  "Улюблена книжка мого тата"
4.   9 вересня 2023      День фізичної культури і спорту України
 Інформаційне повідомлення

Фізична активність є нашою природною потребою, необхідною для гарного самопочуття та загального благополуччя. Масовому залученню громадян до регулярних занять фізкультурою та спортом надають увагу в усіх країнах, адже це зміцнює здоров’я нації, посилює віру людей у власні сили, а також формує звички цивілізованого суспільства — дисципліну, чесну конкуренцію, почуття співпричетності. Наша країна завжди славилася видатними спортсменами, а залучати  до спортивних занять якнайбільше дітей та дорослих є одним із завдань державної політики. Реалізації цієї мети сприяє День фізичної культури і спорту України, який щороку відзначається в другу суботу вересня. В цьому році припадає на 9 вересня.

Фізичні вправи були важливими для українського народу з давнини, адже життя людей безпосередньо залежало від полювання, землеробства та супротиву ойовничим чужинцям. Тіло мало бути сильним і витривалим —  навіть билини часів Русі свідчать, що в тодішньому суспільстві існував ідеал «богатиря» — фізично та морально досконалого чоловіка.  
   Звичною практикою для наших пращурів були «ігрища» між селами, тобто змагання з бігу, метання, стрибків, кулачних боїв. Професійне військово-фізичне виховання підлітків і юнацтва проводилося в князівських дворах та школах при монастирях. Згодом найсильніші та найспритніші юнаки поповнювали регулярне військо — княжу дружину. 
   Пізніше  системою фізичної підготовки прославилося українське козацтво. Козаки Запорізької Січі були неперевершеними вершниками, лучниками, плавцями та борцями, при цьому розробили власне бойове мистецтво, яке не поступалося східним єдиноборствам. 

Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба почали поширюватися в Україні з кінця XIX ст. Всій Європі було відоме ім’я українського борця греко-римського стилю Івана Піддубного.
   Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами українського спорту є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, відзначені «золотим м’ячем" як найкращі футболісти Європи.
   Визнана в світі і українська школа художньої гімнастики. Зірками цього виду спорту свого часу були Ірина Дерюгіна і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзові) - це найбільше досягнення в історії олімпіад. Всього українськими спортсменами було завойовано більше чотирьохсот олімпійських медалей. Свято фізичної культури і спорту відзначається в Україні повсюду. Це і День тренера, і День спорту, і урочиста дата для всіх, хто цінує і шанує заняття спортом, одночасно.
   Сьогодні на спортивному небосхилі України сяють нові зірки. Боксерів Володимира і Віталія Кличків, плавчиху Яну Клочкову, гімнастику Ганну Безсонову, легкоатлетку Жанну Пінтусевич, тенісиста Андрія Медведєва, футболіста Андрія Шевченка та багатьох інших знають далеко за межами України.

3.    9 вересня 2023 - День українського кіно
Інформаційне повідомлення

Професійне свято працівників кінематографії - День українського кіно - встановлений Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відзначається щорічно у другу суботу вересня.
   Перша українська кінозйомка відбулася у вересні 1896 року в Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні Федецький влаштував перший український кіносеанс у Харківському оперному театрі.
   З дореволюційним кіно в Україні пов’язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі.
   У 1922 році було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління, якому вдалося реконструювати одеське і ялтинське підприємства, а в 1928 році ввести в дію Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. О. Довженка). У 1930 р. в Україні з’являється перший звуковий фільм - документальна стрічка Д. Вертова «Симфонія Донбасу».
   Українські художники впродовж минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. У пам’яті назавжди залишаться імена Олександра Довженка і Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука і багатьох їх талановитих творчих послідовників. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.
   У 2003 році був прийнятий Закон України «Про загальнодержавну програму розвитку кіноіндустрії», завданням якого є створення належних умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі і впливу національного кінематографу у культурній, соціальній і духовній сферах життя українського народу, відновлення кінематографії як конкурентоспроможної галузі, вдосконалення механізмів позабюджетного фінансування та залучення в кінематографію України інвестицій.
В 2023 році День українського кіно припадає на 9 вересня.



2.  8 вересня 2023 -  У всьому світі щорічно святкується Міжнародний  день грамотності
Інформаційне повідомлення
Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності — однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році. Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.



Мета Міжнародного дня грамотності — відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Він підкреслює важливість грамотності та хоча б базової освіти як незамінних інструментів, що необхідні для побудови інтегрованого й мирного суспільства у XXI столітті.

Станом на 2006 рік 771 мільйон дорослих є неосвіченими, а приблизно 100 мільйонів дітей не ходять до школи. Більшість неосвіченого населення нашої планети — жінки. Крім того, величезна кількість і дітей, і молоді, і дорослих людей, охоплених шкільними й іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати освіченими в умовах сьогоднішнього світу, який з кожним роком стає все складнішим. Отже, існує нагальна необхідність у розгортанні програм розповсюдження грамотності, які були б спрямовані на групи учнів, що вимагають до себе особливої уваги. У першу чергу до цих груп слід зарахувати жінок і дівчат, оскільки чоловіки та хлопці мають більше можливостей отримати належну освіту, особливо в країнах, що розвиваються.

1 вересня 2023- День знань

1. Рекомендації щодо проведення першого уроку в 2023-2024 навчальний рік

                                     Лист МОН від 28.08.23 №1/12816-23

29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цей день встановлено Указом Президента України від 23 серпня 2019 року № 621 для увічнення героїзму військовослужбовців і добровольців, котрі віддали життя за батьківщину. Збереження і гідне вшанування пам’яті полеглих захисників України є священним обов’язком держави і суспільства.Кабінет Міністрів України розпорядженням від 11 липня 2023 року № 617-р затвердив план заходів із відзначення у 2023 році цієї пам’ятної дати.
   Планом передбачено проведення національно-патріотичних заходів у закладах освіти, зокрема Першого уроку, присвяченого захисникам України.

Рекомендовані форми проведення:
 екскурсії до місць пам’яті, пов’язаних із військовою звитягою Українського народу;
 дискусійні майданчики;
 урок-презентація «Україна – мати. Вмій її захищати;
 літературна майстерня / усний журнал;
 конкурс плакатів «Героям слава!»;
 спортивні змагання «Естафета мужності» тощо.
   Під час підготовки матеріалу та вибору форми заходу рекомендуємо приділити особливу увагу таким питанням: тяглість українських військових традицій від давнини до сьогодення; гідне вшанування бойового подвигу, звитяги, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу; посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі; збереження та розвиток національних військових і обрядовопобутових традицій; популяризація серед української молоді військової справи та здорового способу життя, фізичної культури.
   Орієнтовна тематика Першого уроку та інших заходів присвяченого захисникам України.:

 «В єдності наша сила»,
 «З відданістю Україні в серці»,
 «Українські звитяжці. Історична подорож у часі. Славетні імена України»,
 «Нині – вільна й незалежна Україна-ненька. Її ревно захищають нові козаченьки»,
 «Ніхто, крім нас!»,
 «Бійці невидимого фронту: снаряд чи слово?»,
 «Тісніше станьте, сильні духом, під прапором одним»,
 «Україна у моєму серці!»,
 «Волонтер – мирний воїн»,
 «Берегиня чи амазонка? Жіноче обличчя війни»,
 «Національна самоідентичність і народні традиції українців»,
 «Історії героїв війни: «Ми боремося за українську землю»,
 «Мужність і відвага крізь покоління».

 2. Презентація Моя Україна


4. Виховна година "Я громадянин України і пишаюсь цим.

Вересень 2023

7. 29.08.23 День пам"яті захисників України  

Щорічно в Україні 29 серпня відзначається День пам"яті захисників України,  загиблих за незалежність і свободу нашої країни. Дата обрана не випадково, адже в цю дату сталася Іловайська трагедія, в якій загинули українські війскові.
   З середини серпня в місті точилися запеклі бої між окупантами та військовими ЗСУ. 24-25 серпня українські батальйони потрапили в оточення. 28 серпня в результаті переговорів було прийнято рішення про виведення українських захисників через "зелений коридор".
    Однак 29 серпня російські військові відкрили вогонь по евакуаційній колоні. За офіційними даними, 366 українських воїнів загинули, 429 - отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 - потрапили в полон

                                                                                       

 В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Живі, поки пвм"ятаємо".Рекомендуємо також на YouNube переглянути документальний фільм "Заміновані вірністю".

6. 29.08.23 Горіховий спас
У народі третій спас називають Горіховим, або Хлібним. До цього часу достигають лісові горіхи, ягоди, в розпалі жнива. Це закінчення Успенського посту. 
   В храмах проводять святкові богослужіння та освячують горіхи, лісові ягоди, колоски зернових, хліб. 

5.  24 серпня- День Незалежності України

   Щороку наприкінці серпня ми традиційно відзначаємо головне свято країни - День Незалежності України. В 2023 році - знову в умовах війни , коли Україні вкотре доводиться відстоювати свою свободу та право на життя.
   Історія свята незалежності бере свій початок у 1990 році. Але історія боротьби за незалежність країни почалася набагато раніше.
   24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР скликала надзвичайне позачергове засідання й ухвалила постанову про проголошення незалежності України, а також Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на всеуккраїнському референдумі.


   "Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України"
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Україна це ти, Україна це я, Незалежна і вільна держава"


4. 23.08.23 День  державного прапора України



Щорічно, 23 серпня, починаючи з 2020 року, в Україні вшановують один з трьох ключових державних  символів - синьо-жовтий стяг. Це також національний символ. Символ нашої української ідентичності. Символ боротьби за волю.
                                          
                                                   
 
В бібліотеці оформлено книжкову виставку-інсталяцію " Прапор миру, вірності і волі"

 3. 19 серпня Яблучний спас
  Прикмети:
- яким буде день на Яблучний спас, такою буде і осінь. Якщо день ясний, то осінь буде сухою, якщо дощовий, то мокрою;
- дме сильний вітер- зиму чекати сувору;
- листя на деревах пожовкло - чекайте холоди;
- багато шпаків на деревах - до холодного січня
На яблучний спас у храмах святять яблука і виноград нового врожаю. В цей день не можна робити ніякої хатньої роботи.



В бібліотеці було оформлено інсталяцію "Спаси : Медовий"(Маковія) 14.08; Яблучний, 19.08.23; Горіховий 29.08.23

Щороку на серпень припадають Медовий, Яблучний та Горіховий спаси

2. 14.08.23 Медовий спас, або Маковія

   Спас - це християнське свято Преображення Господнього. Його сенс полягає в однойменній події, що описана в Євангеліях.
   За переказами, Ісус взяв апостолів Пета, Якова та Івана на гору Фавор, де постав перед ними в оновленій подобі - обличчя його просяяло,  як сонце, а одяг зробився білим, як сніг.. Свято нагадує про те, що кожна людина може пережити власне переображення шляхом самовдосконалення.
   Медовий спас, або Маковія - початок успенського посту. В цей день вшановують пам"ять макавейських  мучеників, які не зрадили іудейську віру на користь язичництва.
   На Медовий спас (Маковія) освячують мед нового врожаю і мак. В цей день печуть медові пряники, млинці з маком і медом, пироги та булочки з маком




В бібліотеці було оформлено книжкову виставку "Прийшов спас - пішло літо від нас"






1. 12.08.23 Всесвітній День молоді 
   Довгий час - до 2022 року в Україні відзначали День молоді в останню неділю червня. Після російської агресії 2014 року і з бажанням інтегруватись в європейську родину в Україні постало питання перенесення свята на іншу дату.
   Тому 28 липня 2021 року президент Володимир Зеленський з урахуванням ініціативи молодіжних рухів і організацій України підписав указ № 333/2021 про перенесенння Дня молоді на 12 серпня, коли за календарем ООН відзначають Міжнародний день молоді


Отже, офіційно, День молоді в Україні відзначають 12 серпня.

Серпень 2023

28.05.23 День Конституції України.

1991 року Україна здобула Незалежність, а 28 червня 1996 року під час п"ятої сесії Верховної Ради України  2-го скликання була ухвалена нова Конституція України. 
   В бібліотеці оформлена офлайн книжкова виставка "Конституція України - гарант її незалежності" 
Червень 2023

2. 23.05.23 День Героїв України


Щорічне свято День Героїв було запроваджене на честь всіх захисників і захисниць України, які протягом багатьох століть боролися за її незалежність та територіальну цілісність і продовжують робити це і нині . В бібліотеці було офомлено книжкову виставку "День героїв"

 
1. 09.05.23 День Європи в Україні.
 Україна вперше разом з ЄС відзначає День Європи. В цей день ми згадуємо про історію Європейської інтеграції. Свято Дня Європи є одним із символів Євросоюзу - прапор, валюта євро, гімн та лозунг. Гімном ЄС є "Ода  радості" Людвіга ван Бетховена, а лозунгом вислів латиною "Invarietate concordia (об"єднані в різноманітності)


В бібліотеці підготована віртуальна подорож "Європа нашими очима" та онлайн-презентація "Україна - це Європа"та офлайн книжкова виставка-вікторина   "День Європи "


  
     Травень 2023
1. 26 квітня 2023 День пам"яті Чорнобильської трагедії .

В бібліотеці було оформлено книжкову виставку " Гірчить Чорнобиль крізь роки" та  проведено онлайн виховний захід для студентів 1 та 2-го курсів плюс онлайн презентація "Гірчить Чорнобиль крізь роки"
 Квітень 2023

5.  26.02.23 День супротиву окупації АР Крим  та міста Севастополь в бібліотеці було оформлено книжкову виставку " Крим - це Україна





  

 В бібліотец було підготовано віртуальну книжкову виставку "Моя незламна Україна" та онлайн-презентацію "Громадянський опір збройній агресії рф в Україні" також підготовані онлайн-повідомлення "Вистояли - переможемо" та "Міста герої України" . ці матеріали можна використовувати для проведення виховних заходів. Також було оформлено офлайн книжкову виставку " Рік незламності"



















































































  1. Вересень 2022
До Дня міста оформлено книжкову виставку  "Історичні етюди Новомосковщини"


30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек. "Бібліотеки - це скарбниці всіх багатств людського духу"Г.Лейбніц. 
   Щорічн 30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Бібліотека- це справжня скарбниця, яка зберігає пам"ять і мудрість народу. В Україні налічується понад 40 тисяч бібліотек, в яких працює близько 53 тис. бібліотекарів.
    Це свято було засноване указом президента України в 1998 році. Відзначають його як бібліотекарі, так і звичайні люди.
30 вересня до всеукраїнського дня бібліотек оформлено книжкову виставку

Жовтень

14 жовтня День українського козацтва.


   День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 року в день свята Покрови Пресвятої Богородиці, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення.
   До Дня українського козацтва в бібліотеці оформлено книжкову виставку "Із глибини сторіч долина козацький клич"
Січень  2023

22 січняУкраїна відзначає День Соборності.
Цього дня у 1919 році на Софійській площі у Києві був проголошений Акт злуки Української народної республіки (УНР)І Західно-Української народної республіки


29.01.23. Пам"ять Героїв Крут
29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, яий для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за Незалежність.Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено. Сміливість та жертовність крутянців зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України.




Лютий 
1.  16 лютого день єднання  

16 лютого в Україні святкують особливе свято - День єднання. Акцію створив президент Володимир Зеленський 2022 року. Головна мета цього дня - показати єдність українського народу на тлі військової загрози.

Виставка-інсталяція до Дня єднання в бібліотеці коледжу




1. 19 лютого День державного герба України

19 лютого 1919 року Верховною Радою України затверджено малий Державний Герб України - золотий тризуб на блакитному фоні Тризуб є стародавнім символом, який зустрічавя на нашій території з найдавніших часів як магічний знак свого роду, як оберіг. У вигляді державної символіки він використовувався князями часів Київської Русі, став державним гербом УНР. Вперше про тризуб як про офіційний державний герб України заговорили в 1918 році.

2. 20 лютого - День Героїв Небесної сотні

                                                              


20 лютого Україна вшановує пам"ять Героїв Небесної Сотні., українців, які змінили перебіг історії нашої держави.9років тому під час Революції Гідності в центрі Києва відбулися масові розтріли протестувальників. Кульмінацією тих подій стало протистояння між протестувальниками і силовиками на Майдані Незалежності у Києві.З 18 по 20 лютого загтнуло найбільше людей - 78 осіб, після 20 ще 20. Їх одразу назвали Небесною Сотнею,хоча їх було більше 100.
                                                  

3.   21 лютого Міжнародний день рідної мови

Для кожної людини мова має велике значення. Наша мова співуча, барвінкова, тому вивчаємо її, спілкуємось нашою рідною, читаємо українські книжки. В бібліотец було оформлено книжкову виставку "Чарівні звуки, рідне слово моя сердечна українська мово та онлайн вікторину "Чи знаєш ти українську мову"

4. 24 лютого  Річниця вторгнення рф в Україну
24.02.23 Річниця повномаштабної війни, в якій ми обов"язково переможемо. Мільйони українців змушені були, рятуючи свої життя і життя своїх дітей, евакуюватися за кордон. Протягом цього року наші війскові звільнили більше 40% окупованої територі. Ми вистоїмо, обов"язково переможемо!
     В бібліотец було підготовано віртуальну книжкову виставку "Моя незламна Україна" та онлайн-презентацію "Громадянський опір збройній агресії рф в Україні" також підготовані онлайн-повідомлення "Вистояли - переможемо" та "Міста герої України" . ці матеріали можна використовувати для проведення виховних заходів. Також було оформлен офлайн книжкову виставку " Рік незламності"



5.  26.02.23 День супротиву окупації АР Крим  та міста Севастополь в бібліотеці було оформлено книжкову виставку " Крим - це Україна

Квітень
26 квітня День пам"яті Чорнобильської трагедії .

В бібліотеці було оформлено книжкову виставку " Гірчить Чорнобиль крізь роки" та  проведено онлайн виховний захід для студентів 1 та 2-го курсів плюс онлайн презентація "Гірчить Чорнобиль крізь роки"




Щорічне свято День Героїв було запроваджене на честь всіх захисників і захисниць України, які протягом багатьох століть боролися за її незалежність та територіальну цілісність і продовжують робити це і нині . В бібліотеці було офомлено книжкову виставку "День героїв"





28.05.23 День Конституції України.

1991 року Україна здобула Незалежність, а 28 червня 1996 року під час п"ятої сесії Верховної Ради України  2-го скликання була ухвалена нова Конституція України. 
   В бібліотеці оформлена офлайн книжкова виставка "Конституція України - гарант її незалежності" 













   



























   























  



                                                
























Грудень  2023. Для зручності планування виховної роботи пропоную слайд-п













  

 
  


2024 рік


 Для зручності планування виховної роботи , скористайтеся, будь ласка, слайд презентацією "Календар знаменних дат. Січень 2024"
1. 1 січня – Всесвітній день миру (World Day of Peace) або День всесвітніх молитов про мир
Відзначається цей день щорічно 1 січня. Започаткований він 8 грудня 1967 року головою католицької церкви Папою Римським Павлом VI. У Всесвітній день миру віруючі християни, об’єднуючись, здійснюють спільні молитви за мир на всій планеті, за припинення всіх кровопролитних війн

2. 1 січня – 110 років від дня народження Юрія (Григорія) Оліферовича Збанацького (1914 – 1994), українського письменника, кінодраматурга

Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1970), Премії імені Лесі Українки (1975), відомий учитель, директор неповної середньої школи, завідувач Остерського районного відділу освіти, редактор Остерської районної газети Чернігівської області, командир партизанського загону, а потім з’єднання в роки війни. Після війни Юрій Збанацький викладав літературу, а згодом очолював філологічний факультет у Київському педагогічному інституті (нині – Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова). З 1949 року – заступник голови правління Спілки письменників України, з 1971 – секретар правління Спілки письменників України. У складі делегації України неодноразово брав участь у сесіях Генеральної Асамблеї ООН. Автор улюблених творів багатьох читачів: «Малиновий дзвін», «Ми не з легенди», «Хвилі», «Сеспель», «Кують зозулі», повістей для дітей «Таємниця Соколиного бору», «Лісова красуня» та інших.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Юрій Збанацький. 110 років від дня народження"(Письменники ювіляри)


3. 2 січня 2024 – День наукової фантастики (Science Fiction Day)

Це свято, засноване в США, традиційно проводиться у світі щорічно 2 січня. Саме в цей день 1920 року народився відомий американський письменник-фантаст Айзек Азімов, професор біохімії, автор книжки «Я, робот». Поряд із Робертом А. Гайнлайном («Зоряний десант») і Артуром К. Кларком («2001 рік: космічна Одіссея») він вважається одним із трьох найвпливовіших письменників-фантастів усіх часів. Саме ж словосполучення «наукова фантастика» вперше було використано у пресі в 1851 році. Батьком наукової фантастики є Жуль Верн, який започаткував цей жанр. Один із найвидатніших фантастів усіх часів – Герберт Веллс

4.  3 січня 2024 – Міжнародний день здоров’я душі та тіла
   Початок нового року – це ще один привід створити «нового себе». За твердженням фахівців, зв’язок розуму, тіла й душі відіграє важливу роль у здоров’ї та добробуті людини: емоції, цілі, духовний досвід, переконання, дії та звички впливають на гармонію душі й тіла. Тому цей день – гарна нагода почати жити по-новому. Mens sana in corpore sano (Iuvenalis) – Здоровий дух у здоровому тілі (Децім Юлій Ювенал, I – II ст. н. е., видатний римський поет).

5. 7 січня  2024– Міжнародний день програмістів (International Programmers Day)

Це щорічне професійне свято людей, які займаються програмуванням і роблять наше життя суттєво легшим, цікавішим завдяки новим технологічним розробкам. Програмування поєднує елементи мистецтва, науки, математики та інженерії. Практично кожен електронний пристрій – від пульта дистанційного керування до складних промислових верстатів із програмним керуванням – проходить через руки цих фахівців.

6. 8 січня 2024 – 200 років від дня народження Вільяма Вілкі Коллінза (1824 – 1889), англійського письменника, драматурга
   Вілкі Коллінз – один із засновників детективного жанру в англійській літературі, представник нової школи – сенсаційного роману, один із найближчих друзів Чарлза Дікенса. Відомими є його романи «Жінка в білому», «Місячний камінь», «Армадель», «Чоловік і жінка». Усього у творчій спадщині письменника 30 романів, 14 п’єс і більше 60 оповідань. Шедеври «Жінка в білому» та «Місячний камінь» перекладені на десятки мов, зокрема й українською, багаторазово екранізовані й дотепер популярні серед читчів

7.8 січня 2024 – 145 років від дня народження Степана Васильовича Васильченка (справжнє – Панасенко, 1879 – 1932), українського письменника й педагога
    Степан Васильченко – відомий учитель шкіл Київщини та Полтавщини популяризатор творів Т. Г. Шевченка, автор статті «Народна школа і рідна мова на Вкраїні: замітки народного вчителя». Його твори, зокрема «Мужицька арифметика», «Вечеря», «У панів», «На чужину», «Циганка», пройняті любов’ю до людини праці. Одна з провідних тем творчості – життя народних учителів, яке було йому особливо близьким («Учителька», «Вечеря», «З самого початку»). Проблема виховання молодої людини значною мірою зумовила звернення письменника до художнього опрацювання дитячої тематики, органічно пов’язаної з творами про вчителів. Глибоке розуміння психології дитини дало змогу Степанові Васильченку показати поетичний духовний світ дитини («Дощ», «Дома», «Волошки», «Петруня», оповідання «Роман», «Увечері», «Свекор», «Басурмен»). Оптимізм особливо виразно виявився в одному з найкращих його творів, присвячених дітям, – «Циганка». Цікавою сторінкою спадщини Васильченка є драматичні твори, переважно одноактні п’єси, які за тематикою та багатьма художніми засобами органічно близькі до його прози («Минають дні», «Кармелюк»), кіносценарії за фольклорними мотивами. Письменник задумав створити велику біографічну повість про Тараса Шевченка, але з п’яти запланованих частин завершив тільки першу – «В бур’янах» (вийшла посмертно в 1938)


"Степан Васильченк. 145 років від дня народження" - книжкова виставка в бібліотеці (Серія "Поети-ювіляри")

8. 9 січня 2024 – 100 років від дня народження Сергія Йосиповича Параджанова (1924 – 1990), українського та вірменського кінорежисера, сценариста, художника


  Сергій Параджанов – знаменитий на увесь світ режисер-авангардист, один із представників хвилі українського поетичного кіно. В українському образотворчому мистецтві започаткував жанр колажу, який створював на засадах концептуалізму, хоча за життя ці твори перебували в андеграунді, і на виставках з’явилися лише після смерті художника. Відомий як режисер кінострічки «Тіні забутих предків», створеної за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського, котра посідає перше місце у списку ста найкращих українських фільмів. Цей фільм приніс Параджанову міжнародне визнання: 39 міжнародних нагород, 28 призів на різноманітних кінофестивалях і конкурсах у 21 країні світу (із них 24 – гран-прі). У 1990 році отримав звання народного артиста України (посмертно), лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1991, посмертно).

9. 11 січня – Міжнародний день «Дякую»


 Інформаційне повідомлення      Щороку 11 січня у світі святкують цей день. Запроваджено це свято за ініціативою ЮНЕСКО та ООН 2008 року. З кожним роком до нього долучається все більше країн. Щирі почуття зігрівають душу й розганяють смуток, дарують надію та просто покращують настрій. За допомогою слова «дякую» можна не лише висловити вдячність тим, хто робить наше життя кращим і щасливішим, але й продемонструвати свою вихованість і гарні манери. Ще римський філософ Цицерон вважав вдячність не просто найбільшою людською чеснотою, а й матір’ю всіх інших чеснот. У цей день люди насамперед дякують усім, хто захищає мирне життя та щасливе дитинство.



10.12 січня 2024 – День українського політв’язня
Інформаційне повідомлення

    Ця пам’ятна дата відзначається щороку з 1975 р. за ініціативою Вячеслава Чорновола на честь тих, хто не корився тоталітарній системі, зберігав вірність своїм принципам та ідеалам, був заарештований, сидів у в’язницях і психіатричних лікарнях. Серед них: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Ірина та Ігор Калинці, Леонід Плющ, Микола Плахотнюк, а також багато інших, хто зазнав переслідування за свої політичні переконання. 12 – 14 січня 1972 року – дні найбільшої репресивної акції проти українських дисидентів, коли одночасно заарештували більшість відомих представників національно-демократичного руху. Розпочався так званий генеральний погром українського «шістдесятництва». Репресії 1972 року поклали край цьому рухові. Український самвидав припинив діяльність, а боротьба проти тоталітаризму була таким чином зупинена

11.12 січня 2024 – 115 років від дня народження Марії Оксентіївни Примаченко (1909 – 1997), української майстрині, народної художниці в жанрі «наївного мистецтва»

Марія Приймаченко народилася в 1908 році в невеликому селі Болотня, що на Київщині. В її родині було багато творчих людей. Наприклад, бабуся Марії розписувала і фарбувала писанки. Тато займався теслярством, бондарював та різьбив по дереву. Мати Марії була визнаною майстринею вишивання.
   Будучи ще маленькою, Марія захворіла на поліомієліт. Хвороба змусила її дивитись на світ дорослими очима, зір та слух дівчинки значно покращився.
   Як вона почала малювати, майбутня художниця згадує, що коли випасала гусей, побачила рослину, яка має синій сік. Набрала її повну пелену, принесла додому і розмалювала хату. Так почався її творчий шлях.
   Марію Овксентіївну в 1936 році запрошують в Київський музей українського мистецтва в експериментальні майстерні. Творчість стає значно різноманітнішою, Марія малює, виготовляє керамічні вироби та вишиває.
   Захоплюючись малярством Марії Приймаченко цивілізована Європа запрошує її на виставки.   У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Приймаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами мистецький світ.
   Але Друга Світова війна змусила художницю забути на деякий час про творчість. Повернувшись до рідного села, Марія переживала найстрашніший період свого життя – чоловік загинув на війні. Він так і не побачив свого сина Федора.
   У 1960 році народна художниця починала роботу над своїм новим циклом під назвою «Людям на радість». До нього ввійшли такі роботи, як: «Синій вазон з квітами», «Сонях», «Пава у квітах», «Голуб на калині» та «Лев». За новостворений цикл Марія Приймаченко отримала нагороду лауреата Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Довідник цікавих фактів та корисних знань.
   Крім того вона була ще й талановитою поетесою. Марія вдало підписувала свої картини коротенькими примовками, які легко запам’ятовувалися. Наприклад, «Куріпочки пляшуть і хліб пашуть», «Собачка Ада не боїться гада», «Веснянки-роговички – веселії птички», «Ворон дві баби мав – обох обнімав». Незадовго до своєї смерті художниця створює прекрасну чорнобильську серію, яка розійшлася по всьому світу.
   Видатна художниця на 89 році життя померла.

 12. 15.січня 2024 р. День затвердження Державного Гімну України "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля."


Інформаційне повідомлення. 15 січня 1992 року Президія Верховної Ради України затвердила музичну редакцію Державного Гімну України "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля". Як відомо, гімн кожної держави є одним із головних її символів. Слова національного славня (гімну)
"Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля" написав на початку 60-х років  ХІХ століття поет, етнограф, фолькльорист, лауреат золотої медалі Міжнародного конгресу в Парижі (1875 р.) Павло Платонович Чубинський . Вірш дуже швидко став популярним серед студентів, гімназистів. Автор музики гімну греко-католицький священник , композитор і дирегент Михайло Михайлович Вербицький.
     15 січня 1992 року вийшов історичний Указ Президії Верховної Ради України "Про  Державний Гімн України", в якому автором музики затвердили М. Вербицького, а 6 березня 2003 року Верховна Рада України схвалила текст Гімну , в основу якого покладено вірш Павла Чубинського "Ще не вмерли України ні Слава, ні Воля"
    Згідно ст. 1  Конституції України, Державним Гімном України є гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського. Своїм творенням і словами  гімн затверджує свободу українського народу, єдність його східних і західних земель, на славне утвердження вільної України.
13.16 січня 2024– День пам’яті кіборгів

У цей день в Україні вшановують захисників, які з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів і терористів. «Кіборгами» нескорених українців назвав сам ворог. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинуло більше 200 військових. Кіборги стали символом мужності й відданості ідеалам вільної та незалежної України.


В бібліотеці оформлено виставку-інсталяцію

Ви можете переглянути матеріали цієї виставки , а я б рекомендувала вам познайомитися з книгою кореспондента і фотографа Сергія Лойко "Аеропорт"


     Цей роман, написанй Сергієм Лойко,  і починається він в Аеропорту і розвертається похвилинно,протягом останніх п"яти днів більш ніж 240-денної осади. Роман заснований на реальних фактах, але персонажі вигадані, як і назва Аеропорту.
     Вороги самі назвали захисників Аеропорту "кіборгами"за їх живучість і впертість приречених Кіборги, в свою чергу, ворогів прозвали "орками". Так, ця книга не для легкого читанняале, знати і розуміти героїзм наших воїнів на початку вторгнення (2014) і зараз, в наш нелегкий час.

14. 22 січня 2024 - День Соборності України
Інформаційне повідомлення

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 106 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР. 
   День Соборності України - це свято на честь проголошення першої Незалежності та Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
   22 січня 1918 року незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в 1919 році, в цей же день на Софійській площі у Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Так вперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. 
   Головна традиція в День Соборності - це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році - тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік. 
   Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України. У Києві 22 січня таким чином "з'єднують" два береги Дніпра - лівий і правий, символізуючи об'єднання Сходу і Заходу України.


В бібліотеці було оформлено кникову виставку "Єдина.Вільна.Незалежна".

Наталія Калита

Українська соборна державо,
Мов вінець - український вінок,
Ти звитяги козацької слава,
Ти зробила свій крок до зірок!

Ти свободу зборола в боях,
незалежність свою відстояла,
Мов колосся із небом твій стяг,
Твоя слава, мов сонце сіяє.

Барвінково звучить твоя мова,
Котить хвилі сивий Дніпро,
Сяють Софії хрести загадково,
Даючи напуття на добро.

Українська соборна державо,
Ти усім нам свободу дала,
Хай не меркне в віках твоя слава,
Ти у нас, наче мати, одна!

Також з історією свята ви можете ознайомитися, переглянувши слайд-презентацію

19.01.24 День пам"яті Героїв Крут
Інформаційне повідомлення   

29 січня в Україні відзначають річницю бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, як успішно боротися проти численного ворога.
   
Тоді, 105 років тому, українські вояки й добровольці зупинили на кілька днів наступ більшовиків на Київ. У той час в Бересті тривали переговори між Українською Народною Республікою та країнами Четверного союзу щодо мирного договору. 9 лютого 1918 року його підписали. Цей документ визнав незалежність Української Народної Республіки і став підставою для надання військової допомоги Україні у відбитті російської агресії. 
    Бій під Крутами був оборонною операцією, яка зупинила на кілька днів наступ переважних сил ворога. Ця битва символізує патріотизм, стійкість і самопожертву української молоді в боротьбі за державність.
    
Міжнародне визнання української незалежності – це те, чим завдячуємо героям Крут. Затримавши російського ворога на чотири дні біля залізничної станції Крути, київські юнаки дали змогу владі УНР розгромити повстання російської п’ятої колони під назвою «повстання на заводі Арсенал» у Києві, а головне – укласти Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу й досягнути визнання УНР суб’єктом міжнародних відносин.
     Проголошення 22 січня 1918 року незалежності Української Народної Республіки й перше у ХХ столітті її офіційне визнання утвердило на політичній карті світу нашу державу. Хоч вона проіснувала три роки, але був час безперервної боротьби за її збереження. І тоді – понад 100 років тому, й тепер –  ворог той самий. Нинішні захисники України завершують справу крутянців. 
     Бій під Крутами – бій за майбутнє України. Завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ відповідно до Брестського договору 1 березня 1918 року українці звільнили від більшовиків Київ, а у квітні – майже всю Україну. В першій у XX столітті війні з російським агресором – радянською Росією – перемогла Українська Народна Республіка.
     У Крутах вирішувалася доля молодої української держави. Кілька сотень відважних юнаків та чоловіків зробили свій вибір – виступили проти російської військової агресії, стали на захист України. Вони були різного походження: діти селян, робітників, священників; військові, студенти, гімназисти. Хтось мав бойовий вишкіл, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього чину.
   Крути – символ боротьби за незалежність України у ХХ і ХХІ століттях. Подвиг крутянців, як і всіх Героїв визвольних змагань, став прикладом для захисників України в сучасній російсько-українській війні. Прикметно, що сміливість і жертовність крутянців порівнюють зі сміливістю та витривалістю оборонців Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут у публіцистиці часто називають «першими кіборгами».
    На початку березня 2022 року неподалік місця подвигу Героїв Крут знову відбулися бої захисників України з російськими окупантами, які наступали на Київ. Через 104 роки під Крутами наші війська зупинили наступ ворога, завдали йому болючих втрат, захистили місто Ніжин на Чернігівщині.
    Після оборони Бахмача й бою під Крутами російські окупанти почали боятися українських оборонців. Так само під час повномасштабного вторгнення у 2022 році після оборони Києва, Чернігова, Сум, Харкова й Маріуполя російський агресор став  боятися захисників України.
   Крути – місце катувань і розстрілу 27 полонених студентської чоти, які, заблукали в темряві й повернулися до станції Крути, що на той час уже була зайнята більшовиками. За понад сто років у росіян не змінилися способи ведення війни. В сучасному збройному протистоянні армія РФ так само несе на окуповані території мародерство, масові вбивства, катування, ґвалтування, викрадення представників місцевого самоврядування, священників, журналістів, активістів. . 

Лютий 2024
Для зручності планування бібліотекою була підготована слайд-презентація "Календар знаменних дат. Лютий"

1. 02.02.2024 - Стрітення
Інформаційне повідомлення

Свято Стрітення Господнє - це велика радість від того, що на землю прийшов Спаситель, але водночас є в цій події й невеликий смуток - Богородиця тоді розуміла, яку долю вготовано її Сину, але проявила смиренність волі Божій.
   Стрітення - це неперехідне свято і щорічно святкується через 40 днів після Різдва Христового. Після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, дата Різдва змістилася на 13 днів раніше. Тому за новим стилем Стрітення Господнє відзначають теж раніше на 13 днів - 2 лютого. За старим стилем дата залишилася такою ж - 15 лютого.
   У свято слід піти до храму, помолитися про сімейне благополуччя, зцілення хворих. У церкві на Стрітення відбувається святкова літургія. Стрітення - це свято, присвячене Ісусу Христу, але спочатку цього дня також шанували і Діву Марію. Тому священнослужителі на службі можуть мати як біле вбрання - воно символізує Божественне світло, так і блакитне - символізує чистоту й непорочність Діви Марії.
   До наших днів дійшла стара традиція освячення свічок у храмі на Стрітення. Перед початком літургії відбувається особливий "Чин благословення свічок" - над свічками читають молитву, їх окроплюють свяченою водою і роздають вірянам. Таку свічку потрібно зберігати вдома і запалювати під час молитви впродовж року. Також на Стрітення освячують воду, яку потім вважають цілющою. 
   У народному календарі Стрітення - це зустріч зими з весною та літом. Починаючи з цього дня, зима йде на спад, поступово втрачаючи сили. Добре свято Стрітення провести в колі близьких, помиритися з тими, з ким у сварці. 


 2. 09.02.24 День безпечного інтернету
Інформаційне повідомлення

ДеньБезпечного Інтернету, #ШахрайГудбай 6 лютого 2024 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Метою Дня безпечного Інтернету є поширення знань про безпечне та відповідальне використання цифрових технологій.
Виконуйте три наведені нижче рекомендації, і використання Інтернету буде для вас безпечним:

1.     Завжди оновлюйте операційну систему.
2.     Використовуйте антивірусну програму.
3.     Використовуйте брандмауер.
4.     Робіть резервні копії важливих файлів.
5.     Будьте обережними, завантажуючи вміст.

 3. 14.02.24 День святого Валентинтина

День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих, яке пройшло крізь століття, і сьогодні широко відзначається у всьому світі.
 Історія свята
   Достеменна історія цього свята досі невідома, проте у більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні (місто розташоване неподалік Риму – ред.), який жив у III столітті.
   Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році до нашої ери, за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.
   Однак священнослужитель, на ім'я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили, піддали жорстким тортурам і згодом обезголовили за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого між 269 року, він написав дівчині, ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: "Твій Валентин". Згодом такі листи отримали назву "валентинки".До Дня святого Валентина, який ще вважають Днем закоханих, в бібліотеці оформлено книжкову поличку


і книжкову виставку "Говорить серцем" сучасного автора, переможця  акціїї "Коронація слова" Світлани Талан. Перегляньте книжки на цій виставці, познайомтесь з творчістю цієї прекрасної письменниці.



4. 14.02.24 Міжнародний день дарування книг


Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day)  це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.

Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу – бібліотеці, другу, членам родини. Вважається, що у цей день мають об'єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.

      Адже книга – один із найцінніших винаходів людства, вона сіє правду, добро, любов; вона дасть нам відповіді на всі запитання і гарну пораду; навчить жити, любити і працювати заради щастя народу, заради самих себе і своїх рідних. Сьогодні без книги ми не можемо уявити своє життя, бо вона — постійний супутник, найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях і для малечі, і для школяра, і для зрілої, досвідченої людини. Недарма в народі кажуть: «Хто багато читає, той багато знає». Частіше заглядайте до скарбниці духовності — книг, з яких б'є невичерпне джерело мудрості.

Шановні читачі!

Наша бібліотека проводить постійно діючу акцію:

«Подаруй бібліотеці сучасну книгу».

Приєднуйтесь до акції!
Не залишайтесь байдужими – бібліотеці потрібні нові книги!
Добрі справи робити приємно!
Щиро вдячні за подарунки!
А дізнатися цікае про книги ви можете переглянувши слайд-презентацію
"Цікаве про книги"

5.15.02.24


В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Ти наш біль і ти наш неспокій"


Також на виставці ви можете переглянути матеріали папки-досьє "Життя, обірване Афганом" про наших земляків, учасників тих подій

6. 16.02.24 День єднання

Інформаційне повідомлення

6 лютого в Україні відзначається День єднання. Це державна ініціатива, яка була вперше проведена 16 лютого 2022 року згідно з Указом Президента України.

День єднання українського народу: історія свята

Заходи були встановлені та проведені з метою посилення консолідації українського суспільства та зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз.
   Ідея Дня єднання виникла на початку лютого 2022 року, коли з’явилася інформація про те, що саме 16 лютого росія може здійснити повномасштабне вторгнення в Україну. У цей день українців закликали підняти державні прапори на будинках і спорудах. Це свято є символом єдності та солідарності українського народу в обличчі зовнішніх викликів та загроз.
День єднання України: як святкувати
    Президент Зеленський вказав, що це свято має об'єднати українців навколо національної ідеї та висловити протистояння російській пропаганді, демонструючи, що ми — єдиний народ: «Українці мають різний рівень доходів, професію і віросповідання, але всі вони люблять свій дім і хочуть жити в мирі», — зауважив Президент.
   16 лютого в багатьох містах України відбулися заходи, присвячені Дню єднання. У столиці був розгорнутий вражаючий 200-метровий жовто-блакитний стяг, аналогічно гігантський прапор України з’явився і в Сєвєродонецьку.
   Але вже 24 лютого 2022 року розпочалася повномасштабна війна, коли російська федерація напала на Україну. В День єднання всі державні та житлові будівлі по всій країні можуть підняти український прапор. Українці вітають один одного зі святом та приєднуються до святкування різними способами. Наприклад, 16 лютого можна прийти на роботу або на навчання в українській вишиванці або прикріпити до одягу синьо-жовту стрічку.

В бібліотеці було оформлено відкриту книжкову поличку - інсталяцію "День єднання"
Познайомитися з історією свята ви можете переглянувши слайд-презентацію  "День єднання"

7. 19 лютого 2024 року - День Державного герба України

Інформаційне повідомлення
День Державного герба України - пам"ятна дата, що нагадує про встановлення державного символу. Державний герб України - це один із чотирьох державних символів поряд з Прапором, Гімном і Конституцією. Як державний символ - Державний герб України, тризуб був затверджений ПостановоюВерховної Ради України від 19 лютого 1992 року. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті - національний символ українців часів визвольних змагань ХХ сторіччя.
Проєкт герба, затвердженого Верховною Радою, був розроблений українськими геральдистами Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким. Постанова визначили Тризуб малим гербом України, вважаючи його головнимелементом великого герба.
   Український тризуб має тисячолітню історію, уособлює прагненння українського народу до волі, незалежності та процвітання, символізує для українців в усьому світі нерозривний зв"язок з Батьківщиною.  



8. 20 лютого 2024 День Героїв Небесної Сотні

   Герої Небесної Сотні

Небесна Сотня - це 107 учасників Революції Гідності та активістів Майдану, які були вбиті. Назва "Небесна Сотня" виникла на фоні структурних одиниць Самооборони Майдану – поділу на сотні. Цей термін вперше з'явився під час прощання із загиблими на київському майдані 21–22 лютого 2014 року, коли поетесами Людмилою Максимлюк і Тетяною Домашенко були написані вірші, у яких згадувалася "Небесна Сотня". Вже згодом це словосполучення використовували в різних ЗМІ та інтернет-ресурсах.
   Герої, які до останнього вдиху боролися за майбутнє держави були різні за віком, національністю, освітою, статтю, релігійними та політичними поглядами. Серед них були люди різних поколінь: від 82-річного Івана Наконечного до 17-річного Назара Войтовича. Всіх їх об’єднувало спільне бажання - жити у демократичній європейській країні, бути господарями на рідній землі.

   Щорічно 20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні відповідно до Указу Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні". Цей день став символом вшанування людей, які віддали свої життя за вільну та незалежну Україну. 
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Ми не зганьбили славних предків, нових Героїв дали небесам" .                                            

9. 21 лютого 2024 року- Міжнародний день рідної мови
Інформаційне повідомлення

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. 
   Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакістан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної - бенгальської мови. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосили 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
   В Україні живе понад 130 національностей, носіїв 79 мов. Згідно зі ст.10 Конституції  державною мовою в Україні є українська. Мова - духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визнає свідомість, творить людину, культуру, історію . І саме мова є нашою зброєю та щитом сьогодні в боротьбі з агресором.
В бібліотеці оформлено книжкову виствку "Хай живе у серці Україна. Україна зоряної мови"

Також ви можете познайомитися з цікавинками про українську мову, переглянувши слайд-презентацію "Прислів"я про мову" та слайд-презентацію "Вислови про мову"
Наталія Калита
Українська мова
 Українська мова - веселкова, барвінкова,
В ній пісня соловейка вечорова.
Росами ранковими умита,
Чиста, зорепадна, соковита.!
Пізнала ти занепаді зневагу,
Але, як Фенікс, ти постала з праху!
Ти життєдайна мова мого роду,                           
Ти квітка в віночку мовних хороводів.
В піснях народних ти оспівана,
Весела, дотепна і усміхнена,
Ти зорями вечірніми осяяна,
І хвилями Дніпровими цілована.
Мов діамант слова твої іскряться,
Колоссям золотим у полі колосяться,
Звучиш ти в ніжній колисковій, 
Моя ти мово барвінкова!

10. 24 лютого 2024 року - виповнюєься 10 річчя початку російської агресії проти України і 2-а річниця повномасштабного вторгнення.
Інформаційне повідомлення
Рівно 10 років тому, у лютому 2014 року, російська федерація розпочала війну проти України, окупувавши Автономну Республіку Крим і Севастополь, а також окремі райони Донецької та Луганської областей.
 
20 лютого 2014 року розпочалася сучасна російсько-українська війна. Тоді зафіксували перші перетини державного кордону України збройними силами рф через Керченську протоку. Саме Крим став першим об’єктом агресії росії проти України. У березні 2014 року ворог окупував АРК і Севастополь, а у квітні 2014 року розпочав вторгнення в Донецькій та Луганській областях.
   У той час Збройні сили України, підкріплені добровольцями, зупинили просування окупації та звільнили від загарбників частину захоплених територій. Відтак до 24 лютого 2022 року основні бойові дій точилися на сході нашої держави. Водночас по всій території країни відбувалося протистояння російській гібридній агресії та її впливу в різних сферах.
   Згодом, розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну, Кремль хотів остаточно знищити військовим шляхом нашу державу та її ідентичність. Цей напад завдав удару по міжнародному світопорядку, створеному після Другої світової війни, і підірвав стабільність не лише Європи, а і глобальної безпеки загалом.

  
Водночас велика війна об’єднала усю країну. Національна єдність стала основою успішного спротиву. А наступ військ рф вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави в лавах ЗСУ та інших сил оборони.
   2
4 лютого виповнюється два роки від початку злочинного повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку Москва розпочала проти України 10 років тому з окупації Криму у 2014 році. Своєю збройною агресією Росія розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі, підірвавши систему колективної світової безпеки, встановлену після Другої світової війни. Світ знову зіткнувся з режимом, який прагне силової ревізії кордонів і прямує до новітнього тоталітаризму. Цей режим назвали «рашизмом» для означення псевдоідеології, замішаної на поєднанні ідей фашизму й більшовизму, нацизму та євразійства, реваншизму і ксенофобії, що прикриваються «православ’ям» та «величчю російської культури». Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну остаточно зірвало маску з агресивного путінського режиму, що 9 років прикидався «миротворцем» та «третьою стороною» у війні на сході України, поширюючи на весь світ дезінформацію, брехню про «Донецьку та Луганську народні республіки», які насправді є підконтрольними Москві окупаційними режимами в Донецькій та Луганській областях України. Путін намагався переконати світ, буцімто в Україні триває «громадянська війна».
  
Не маючи спроможності перемогти на полі бою, російська держава-терорист вдається до варварських обстрілів українських міст та критичної інфраструктури. Більшість ракетних атак були націлені на цивільні об’єкти. Руйнуючи нашу енергетику, російські терористи прагнуть спричинити в Україні гуманітарну катастрофу та суспільний хаос, знищити економіку та позбавити міста життя. Повномасштабний напад пришвидшив консолідацію української нації. Національна єдність стала основою успішного спротиву. Наступ військ РФ вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави в лавах Збройних сил України, Національної гвардії України та масового волонтерського руху. Перемога України – запорука світової стабільності. Шляхом брутального, демонстративного порушення норм міжнародного права, РФ прагне демонтувати міжнародний порядок, заснований на правилах, зруйнувати єдність  демократичних країн та повернути світ в епоху імперій, сфер впливу та колоніальних воєн. Замість сили права Москва прагне нав’язати світові право сили. Реалізація цього російського сценарію неминуче призведе до хаосу, воєн, конфліктів та глобальної нестабільності у світі. 
Бібліотекою були підготовані Інформаційні матеріали до 10-ї річниці збройної агресії росії проти України 
До складу іннформаційних матеріалів входить:
-Початок війни. Окупація Криму військами РФ (20 лютого- початок квітня 2014)
-Повномасштабне вторгнення (24 лютого 2022 року)ті відсіч широкомасштабної агресії
-Епізодами битви за Київ стали: - бої за Ірпінь, Ворзель, Бучу, Гостомель
- Бої за Маріуполь
-Трагічна статистика російської агресії

Також бібліотекою була підготована віртуальна книжкова виставка "Вистояли - переможемо!"

2.Євгенія Подобна.  Дівчата зрізають коси/російсько-українська війна/Євгенія Подобна, тексти; Український інститут національної пам"яті.-К.: Люта справа, 2018.-346 с.
Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України  та добровольчих підрозділів у 2014 - 2018 роках як стрілки, кулеметниці, медики, мінометчиці, снайперки, тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, пр звільнення міст і сіл України від окупації, спогади про побратимів, місцевих жителів, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську. Розповідь доповнена фотографіями із зони бойових дій.
         Дана книжка розрахована на всіх, хто цікавиться історією українсько-росій-російської війни на Донбасі
3. Ірина Рева. Воїни Дніпра: ціності, мотивації, смисли. - К.6К.І.С., 2020.-358 с., іл.
Книга містить спогади дніпрян, учасників російсько-української війни на Донбасі, які служили у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2015 роках. Розповіді доповнені фотографіями героїв книги
Дана книжка розрахована на всіх, хто цікавиться історією українсько-росій-російської війни на Донбасі.
Видання Українського інституту національної пам"яті про російсько-українську війну
1. Люди "сірої зони": свідки анексії Криму
11. 25 лютого 2024 -  День народження Лесі Українки
В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Обернуся в легенду"

12. 25 лютого 2024 - День українки (День української жінки) 
  • 25 лютого — День української жінки (дата народження Лесі Українки) . До цієї дати в бібліотеці було оформлено інсталяцію "Сучасна українка: яка вона?" Зараз багато жінок стали пліч-о-пліч з мужніми захисниками, захищаючи рідну землю від російського агресора. Перегляньте слайд- презентацію "У війни не жіноче обличчя"
13. 26 лютого 2024 День супротиву окупації АР Крим та м. Севастополь
Інформаційне повідомлення
   
26 лютого 2014 року у Сімферополі відбувся організований Меджлісом кримськотатарського народу масовий мітинг під будинком кримського парламенту проти намірів окупантів відірвати Крим від України. Мітингувальники виступали проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму, де могло бути винесено питання про вихід Криму зі складу України. Проти них були задіяні сили «Беркуту», вже розформованого з найманців, звезених з усього Криму та з Росії. У результаті сутичок під стінами ВРК дві людини загинуло і кілька десятків отримали поранення, але позачерговий збір ВРК таки був скасований. Наступного ж дня озброєні російські спецпризначенці захопили будівлі Верховної Ради та Ради міністрів АРК. Почалася окупація Криму Російською Федерацією. Згодом проти кримських татар у так званій "справі 26 лютого" почалися жорстокі переслідування. Жертвами політичного судилища стали Ахтем Чийгоз, Мустафа Дегерменджі, Алі Асанов та інші активісти.
   Відтоді для України 26 лютого стало символом опору окупації, яка триває вже сім років та вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території у відстоюванні територіальної цілісності України.

Президент України В. Зеленський наголосив: "Незаконна окупація АР Крим стала першою спробою анексії території суверенної держави в Європі після Другої світової війни. Ці дії засуджені міжнародною спільнотою, а «російський статус Криму» не визнається світовим співтовариством. Повернення Криму Україні - не просто моя мета як президента або позиція як громадянина України, це не тільки наша загальна мрія, це запорука безпеки на планеті, це відновлення миру". Він також запевнив, що держава щодня працює з метою звільнення громадян України.

В бібліотеці оформлено книжкову виставку "Крим - це Україна"та слайд-презентація "10 років окупаціїї"

Березень 2024

Для зручності планування  виховної роботи, перегляньте слайд-презентацію "Календар знаменних дат. Березень"

3 березня 2024 Всесвітній день письменника

Інформаційне повідомлення

Святом вшанування мистецтва літературного слова є Всесвітній день письменника, який щорічно відзначають практично в усіх країнах світу 3 березня. Повна назва цього свята World Day of the writer - Всесвітній день миру для письменника.
   Нелегка
 та багатогранна професія письменника з'явилася багато століть тому і заслуговує глибокої поваги, але своє свято майстри слова отримали лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. PEN International - правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, працюючих у різних жанрах літератури. ПЕН-клуб був заснований 1921 році.
   Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – драматурги. Ще абревіатура збігається зі словом pen – з англійської – ручка. Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Голсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні Міжнародний ПЕН-клуб складається зі 144 автономних національних ПЕН-центрів у 130 країнах, а членство відкрито для всіх професійних письменників, незалежно від національності, мови, раси чи віросповідання. ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.
   В Україну свято прийшло у 2012-му році завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. Засновниками Українського ПЕН-клубу були Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Микола Горбаль, Микола Вінграновський. Багато років його очолював Євген Сверстюк, потім – Мирослав Маринович, Микола Рябчук. У грудні 2018 року новим президентом Українського ПЕН-клубу став исьменник Андрій Курков.

3 березня - Всесвітній день письменника
Пам’ятка читачеві

Святом вшанування мистецтва літературного слова є Всесвітній день письменника, який щорічно відзначають практично в усіх країнах світу 3 березня. Повна назва цього свята World Day of the writer - Всесвітній день миру для письменника.

Нелегка та багатогранна професія письменника з'явилася багато століть тому і заслуговує глибокої поваги, але своє свято майстри слова отримали лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. PEN International - правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, працюючих у різних жанрах літератури. ПЕН-клуб був заснований 1921 році.
   Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – драматурги. Ще абревіатура збігається зі словом pen – з англійської – ручка. Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Голсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні Міжнародний ПЕН-клуб складається зі 144 автономних національних ПЕН-центрів у 130 країнах, а членство відкрито для всіх професійних письменників, незалежно від національності, мови, раси чи віросповідання. ПЕН-клуб виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни та між усіма країнами.
   В Україну свято прийшло у 2012-му році завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. Засновниками Українського ПЕН-клубу були Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Микола Горбаль, Микола Вінграновський. Багато років його очолював Євген Сверстюк, потім – Мирослав Маринович, Микола Рябчук. У грудні 2018 року новим президентом Українського ПЕН-клубу став исьменник Андрій Курков.

   В Україні існує добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів - Національна спілка письменників України (НСПУ). Вона має власне книжкове видавництво – «Український письменник» (раніше – «Радянський письменник»). У Будинку письменників працює одна з найкращих в Україні бібліотек з книжковим фондом у понад сто десять тисяч томів. Бібліотека виконує велику за обсягом інформаційну та бібліографічну роботу, постійно організовує книжкові ювілейні виставки сучасних письменників, популяризує нові надходження та висвітлює літературні події НСПУ.
   Міжнародний день письменника  можуть вважати своїм професійним днем також редактори, журналісти, історики та інші майстри слова.

8 березня 2024 Міжнародний день прав жінок і миру

Інформаційне повідомлення

8 березня у світі відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Першочерговою суттю цього дня є виокремлення права жінок і привернення уваги до важливих питань, як-то гендерна рівність, сексизм, насильство щодо жінок та репродуктивні права.

ІСТОРІЯ

Дню боротьби за права жінок передували рухи суфражисток, активісток і робітниць, які наприкінці ХІХ століття – на початку ХХ виборювали свої права у всьому світі.
8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці-текстильниці вийшли на страйк із вимогами рівної з чоловіками оплати праці, покращення умов праці та 10-годинного робочого дня.
   Через 51 рік, 8 березня 1908 року, тисячі жінок у Нью-Йорку вимагали виборчого права, протестували проти важких умов праці та праці дітей.
   Щорічні протести сприяли тому, що 1909 року в США встановлюють жіночий день (28 лютого 1909 року), покликаний щороку акцентувати увагу на правах жінок проводити марші та різні просвітницькі акції.
   Потім цю ініціативу підхопив загальносвітовий жіночий рух, а 1910 року в Копенгагені пролунала пропозиція встановити Міжнародний день боротьби за права жінок.
   До речі, деякі дослідники наголошують: попри поширені тези про те, що ініціювала відзначення Дня боротьби за права жінок діячка німецького та міжнародного робітничого руху Клара Цеткін (Соціал-демократична партія Німеччини), ця ідея насправді належала німецькій політикині та борчині за права жінок Луїзі Зіц.
   Перший Міжнародний жіночий день було проведено 19 березня 1911 року з вимогами для жінок права голосу і займати державні посади, права на працю та припинення дискримінації на роботі. Його відзначали Німецька імперія, Австро-Угорщина, Швейцарія, Данія.
   Із 1914 року Міжнародний жіночий день 8 березня відзначали Австро-Угорщина, Німеччина, Швейцарія, Данія, Нідерланди та Російська імперія.
   8 березня 1917 року (за григоріанським календарем) у столиці Російської імперії відбувається величезний протестний мітинг, у якому взяли участь жінки з різних куточків імперії, зокрема українки. Вони вимагали виборчих прав і рівноправ’я. А петроградські більшовики скористалися відзначенням Міжнародного жіночого дня для організації мітингів і зібрань проти війни, дорожнечі та важкого становища робітниць. Через чотири дні після цього мітингу імператор Микола ІІ зрікся престолу, і тимчасовий уряд надав жінкам право голосу.
   1921 року комуністична влада визнала 8 березня Міжнародним жіночим днем, таким чином підкресливши роль жінок у революції. Жінкам було надано доступ до освіти, можливість працювати та мати дохід.
   Однак після Голодомору та масових репресій, коли в срср виникли демографічні проблеми, акцент змінився: наголошення на важливості материнства, ускладнення права на розлучення, заборона абортів. Із 1966 року 8 березня стало святковим неробочим днем у срср. Вважають, що саме це рішення, яке сприяло перенесенню відзначення Міжнародного жіночого дня з публічного простору в коло сім’ї, призвело до того, що 8 березня перетворилося на свято весни, краси, шампанського та квітів.

   У 1977 році Генасамблея ООН проголосила 8 березня днем святкування досягнень жінок у всіх сферах життя і протесту проти пережитків нерівноправʼя.
СЬОГОДЕННЯ
   Нині традиції відзначення Дня боротьби за права жінок у країнах світу різняться.Цей день вихідний в Алжирі, Бразилії, Китаї, Анголі, Замбії, Мадагаскарі, Камеруні та інших країнах. Натомість на Заході 8 березня не є вихідним днем, однак рухи та організації за права жінок планують на цю дату мітинги та марші. А, наприклад, у США березень є місяцем історії жінок. Кожного року президент виголошує з цієї нагоди промову, в якій згадує досягнення американок.
ПОГЛЯДИ
   Докторка політичних наук, директорка ГО «Гендерний центр Волинської області» Оксана Ярош наголосила: те, що так багато людей в Україні асоціюють 8 березня лише із більшовицьким періодом, означає, що радянська пропаганда була дуже ефективною.
   «У радянському союзі проголосили, що жінки вже рівні і мають усі права. Це велика брехня. Про права людини в тоталітарній державі не може йти мова. Міжнародний день жінок у союзі перетворився на день весни і краси, що не є сутністю цього дня.
    8 березня 1977 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка пропонувала країнам світу «відзначати Міжнародний день прав жінок і міжнародного миру». Саме таке трактування має сенс. Цей день пов’язаний з історією жіночого активізму у світі, з тисячними демонстраціями, зокрема в Нью-Йорку наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, де жінки вимагали скоротити робочий день, забезпечити рівні з чоловіками умови оплати праці, надати виборче право. Саме цей день був запропонований як Міжнародний жіночий день на Міжнародній конференції соціалісток у Копенгагені в 1910 році. У 1911 році він відзначався демонстраціями в Німеччині, Австрії, Данії, Швейцарії. І так далі у багатьох країнах світу.
   Ніякі права і свободи не даруються просто так. Вони виборюються. Право жінок на освіту, право голосувати і бути обраними, право на працю треба було вибороти. 8 березня – це про права жінок», – зазначила Оксана Ярош.
   Вона звернула увагу, що цей день – для того, щоб голосно заявляти про права, можливості та дискримінацію жінок.З кінця 2000-х років в Україні майже щороку 8 березня проходять Марші жінок. Щоразу обирають актуальну тему. Поступово вони стають масовими. У Луцьку теж був. Було важливо привернути увагу до теми насильства. І ця проблема досі гостра, як і багато інших. Якщо проблему не озвучувати, вона не вирішиться. Після перемоги України варто продовжити традицію публічних акцій на захист прав жінок», – переконана Оксана Ярош.
В бібліотеці до Міжнародного дня прав жінок і міжнародного миру було оформлено інсталяцію  "О жінко, мудросте, богиня, берегиня". А також дізнатися, що ж ми святкуємо 8 березня, і як цей день відзначають в світ, ви можете дізнатися,  переглянувшислайд-презентацію "Що ми святкуємо 8 березня"


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Бібліотека -  інформаційне серце коледжу. Якщо терміново потрібна книжка - ви звертаєтесь в бібліотеку, задали підготувати реферат, а ви не ...